Okunma

VirtualBox Güncellendi


18 Ağustos 2015 Salı 11:30
VirtualBox Güncellendi

Kullanıcılara diğer işletim sistemlerini kurmadan denemelerini sağlayan VirtualBox, ufak ama önemli bir güncelleştirme aldı. Bu güncelleştirme aslında stabilite adına yapılmış olsada, Linux dünyası için kritik. Çünkü VirtualBox 5.0.2 ile birlikte Kernel 4.2‘ye destek getiriyor. Bu desktek aslında kullanıcıları ve distroları yapan kişileri Kernel 4.2‘yi kullanmaya itiyor. Henüz kararlı sürümü yayınlanmamış olan Kernel 4.2 şuan hala rc sürümlerinde.

VirtualBox Nedir?

Bilindiği üzere sanal makina uygulaması olan VirtualBox, 2010 yılında Sun tarafından satın alınarak Oracle Vm VirtualBox adını almıştı. Sanal makina uygulamaları kullanıcılara, istedikleri işletim sistemlerini bilgisayarlarına kurmalarını sağlar. Bu sayede kullanıcılar bilgisayarlarından hiçbir şey silmeden ve kapatıp açmadan istedikleri gibi işletim sistemlerini deneyebilirler. Şuanda neredeyse bütün işletim sistemlerine destek veren VirtualBox; Windows, Mac Os X, Linux ve Solaris sistemlerde kullanılabilir.

15-08/18/heloooooooo.png

VirtualBox 5.0.2 aslında bir onarım sürümü

Değişiklik listesine baktığımızda MSR‘ler ve Hyper-V sanallaştırma sorunları giderilmiş olan VirtualBox, aslında sadece Linux için güncellenmedi. Bilindiği üzere VirtualBox henüz Windows 10‘u resmi olarak desteklemiyor. Ama bu durumu gidermek için sürekli çalışıyorlar. Bu güncellemeyle birlikte artık VirtualBox Windows 10’a biraz daha uyumlu.

VirtualBox 5.0.2 resmi olarak buradan indirebilirsiniz.

:: VirtalBox kullanıyor musunuz?
yazarErdinç Arslan

Yazılım mühendisliği okuyan Erdinç, teknolojiyle uzun yıllardır içli dışlı. Linux ve özgür yazılım uzmanı. Android'e olan nefreti devam etse de kullanmaktan asla vazgeçmeyecek.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “VirtualBox Güncellendi”

 1. yenlk1 dedi ki:

  Basarili

 2. SDN Okuru dedi ki:

  zamanýnda kullanmýþtým

  virüslü oldugundan süphelendigim içeirkleri önce sanal sistemden deniyordum

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Virtual box un hakkını yemeyin virtual pc ve vmware çıkmazından USB desteğinin kullanım kolaylığı ile birçok yerde hayat kurtarmışlığı vardır.
  Eminim bu güncellemenin arkasından gelecek bir güncelleme ile stabil güzel bir versiyon gelecektir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yani bu sanal makine uygulamasını sadece ıvır zıvır linux distrolarını kurmak ve yanyana denemek içinmi kullanacağız başka bir fonksiyonu yokmu, hyper-v ve vmware ile benzer bir ürün değilmi bu? Birde kullanıcıların yorumlarıda buna paralel acaba bu ürünün cluster çalışma, sanal makineler arası replikasyon veya farklı bir fiziksel küm içindeki makinelerle senkronize çalışma gibi ihtiyaçlara hitap etmiyormu

 5. SDN Okuru dedi ki:

  iphone sayesinde böyle şeylere gerek yok

 6. SDN Okuru dedi ki:

  WMware workstation kurun kafanız rahat etsin.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer halen Windows ve Linux arası sürükle bırak ile dosya paylaşımı gelmediyse yazıklar olsun virtualbox'a. HiçGüncellenmesin daha iyi.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  os x de parallels den başkasını tanımam

" VirtualBox Güncellendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere VirtualBox Güncellendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda VirtualBox Güncellendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "