Visual Studio Tüm Geliştiricilere Açıldı


13 Kasım 2014 Perşembe 11:20
Visual Studio Tüm Geliştiricilere Açıldı

Microsoft, 12 Kasım tarihinde düzenlediği Connect(); etkinliğinde Visual Studio 2015 Preview ve .NET 2015 Preview sürümlerini tanıtmanın yanı sıra, geliştiricilerin tüm platformlara yönelik uygulama geliştirme sürecini kolaylaştıracak önemli bir dizi yeniliğin duyurusunu gerçekleştirdi.

Duyurulan yenilikler arasında sunucu tarafındaki tüm .NET yığının açık kaynaklı hale getirilerek Linux ve Mac OS platformlarına taşınması dikkat çekiyor. Ayrıca geliştiricilerin Visual Studio merkez araç setine kolayca ulaşmasını sağlayan Visual Studio Community 2013 sürümü kullanıcılara ücretsiz olarak sunulacak. 

Microsoft, çapraz platformlara destek verme anlayışının bir uzantısı olarak .NET sunucu yığının tamamını açık kaynaklı hale getirdi. Bu sayede geliştiriciler artık ASP.NET, .NET Compiler, .NET Core Runtime, Framework ve Libraries eşliğinde Windows, Mac veya Linux odaklı geliştirme yapabilecek. Microsoft, açık kaynakla uyumun daha da güçlendirilmesi adına açık kaynak topluluklarıyla daha yakın çalışacak, .NET’in geliştirilmesinde topluluktan destek alacak ve .NET Foundation üzerinde çalışmaya devam edecek.

Microsoft, 12 Kasım’dan itibaren Visual Studio’nun tam fonksiyonlu ve genişleyebilir sürümü olan Visual Studio Community 2013’ü kullanıcılara ücretsiz olarak sunmaya başladı. Mobil cihazlardan masaüstü sistemlere, webden buluta kadar tüm platformları destekleyen Visual Studio Community 2013, kurumsal uygulamalar haricindeki her tür uygulamayı geliştirmenize yarayacak araçları bir arada sunuyor.

Etkinlikte iOS, Android ve Windows odaklı uygulama geliştirenler için baştan tasarlanan Visual Studio 2015 Preview sürümünün detayları paylaşıldı. Geliştiriciler bu yeni sürümle her cihaz ve platform için uygulama geliştirebilecek.

Microsoft, bunun yanı sıra .NET ile çapraz platformda mobil uygulama geliştirme desteğini daha da ileri taşımak amacıyla Xamarin ile işbirliğine gittiğini açıkladı. Bu kapsamda yılın sonlarına doğru yayınlanacak Xamarin Starter Edition ile Visual Studio desteği de gelecek. Ayrıca web geliştiricilerin buluttan güç alan mobil odaklı uygulamalar geliştirmesini kolaylaştırmak için Apache Cordova araçlarının final sürümünün hazır olduğu açıklandı.

Microsoft’un duyurusunu gerçekleştirdiği ASP.NET 5.0 ön izlemesi, bulut ve sunucu iş yükünün ideal hale getirilmesine yardımcı olacak özellikler içeriyor. Ayrıca Visual Studio 2015 için Connected Services Manager sayesinde uygulamaları Office 365 API gibi iş odaklı API servisleriyle bağlamak çok daha kolay hale geliyor.

Bunun yanı sıra yıllık hizmet anlaşmaları modeliyle sunulan Visual Studio Online için de bir dizi yeniliğin duyurusu gerçekleştirildi.

•          Önizleme sürümü hazır olan ve servis modeliyle sunulan Release Management, uygulamaların yayınlanma sürecini servis altyapısı üzerinde herhangi bir kurulum veya bakıma gerek duymaksızın otomatik hale getiriyor.

•          Cloud Deployment Projects ile organizasyonlar Azure üzerindeki geliştirme, test ve üretim ortamlarını daha kolay ve güvenilir şekilde kurgulayabiliyor.

Visual Studio 2013 Update 4 Yayında

Microsoft, Visual Studio 2013 için geçtiğimiz 12 ay içinde yayınlanan dördüncü kapsamlı güncelleme olan Visual Studio 2013 Update 4’ün hazır olduğu bilgisini de paylaştı. Yeni sürümde verimliliğe odaklı yenilikler ve diğer yeni özellikler yer alıyor.

:: Microsuft’un bu desteğinin faydalı olacağını düşünüyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Visual Studio Tüm Geliştiricilere Açıldı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Microsoft hep ilk sýralarda olmaya çalýþýp mac gibi iþletim sistemlerinin önüne geçmek istiyordu. Bu yüzden kaynaklarý paylaþmýyordu. Açýkçasý beni þaþýrtý.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaa

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Helal valla ne diyim microsoft sonunda biraz olsun akillanmaya basladi gibi gorunuyor.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  her zaman ki gibi göz boyama M$ ne zaman gerçekten geliştiricileri düşündü? Silverlight? LinQ ? Entity Framework? ve daha niceleri çöpe giden projeler zaman ve iş gücü.. her dafasında süper hüper diye çıkan birçok ürün…. ammaannnnn yazmaya bile değmezsin sen M$

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Microsoft için ve geç kalınmış ama büyük bir adım fakat ben yinede yakın zamanda diğer platformlarda başarılı olacağını sanmıyorum.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Baþlýk biraz yanlýþ olmuþ bence. Açýkkaynak lisansa geçirilen Visual Studio deðil, .Net-core (Netframework) Ve de þimdilik sadece kýsmen. Bu durum da daha çok yazýlým uzmanlarýný ilgilendirir sanýrým. Daha önce de böyle bir giriþim olmuþtu ve sadece Net 2.0 kaynaklarý açýklanmýþtý. Sonraki sürümler için Novell ile sadece çalýþýlmýþtý. Sonuç olarak ta "***** ve "Mono" projeleri çýkmýþtý.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Süper bir hamle. Biraz geç kalındı ama bundan sonrasını iyi değerlindirirler umarım.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Tüm platformlardaki IDE’leri biliyorum ve Visual Studio en iyisi. Phonegap projelerimde bile Visual Studio’yu tercih ediyorum. Mono gibi projelerle Linux’a uygulama aktarmak mümkün oluyordu ama bir yere kadar. Artık tüm platformlarda uygulama geliştirmek daha kolay olacak. Microsoft çok büyük bir zihniyet dönüşümü gerçekleştirmiş.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  13.11.2014 / 13:51
  Visual Studio hakkında ne biliyorsunda ölümü yaklaşınca namaza başlayan dedeler gibi diyorsun 🙂 app store uygulamaların %35 yakını native olmayan uygulama ve Visual Studio html5 ve c# servisler ve api kullanılarak yazılıyor androidden bahsetmek bile istemiyorum web çerez kalır

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  ölümü yaklaşınca namaza başlayan dedeler gibi 🙂

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  süper bi haber hala. adamlar nasıl tekel
  l oluruzun peşinde

" Visual Studio Tüm Geliştiricilere Açıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Visual Studio Tüm Geliştiricilere Açıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Visual Studio Tüm Geliştiricilere Açıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!