Chrome’un Artık Güçlü Bir Rakibi Var!


08 Nisan 2016 Cuma 07:00
Chrome’un Artık Güçlü Bir Rakibi Var!

Internet Explorer‘ın aşırı RAM tüketmesi ve sık sık donmasından şikayetçi olanların imdadına Google Chrome yetişmişti. Ancak Chrome her ne kadar hız ve stabilite sunsa da o da RAM tüketimi konusunda çaresiz kaldı.

İnternet tarayıcısı segmentinde rakiplerinin önünde yer alan Chrome’un, şimdi çok güçlü bir rakibi var.

Bir yılı aşkın bir süredir devam eden geliştirme sürecini tamamlayan tarayıcı, Vivaldi 1.0 sürümü ile indirime sunuldu.

16-04/08/vivaldi.png

Diğer tarayıcılar sundukları özelliklerden vazgeçerken Vivaldi, webden daha fazlasını bekleyen kullanıcılara verimliliklerini ve üretkenliklerini arttırmaya yardımcı olacak yeni özellikler ekliyor.

Vivaldi, Opera Software’i kurmuş ve yönetmiş Jon von Tetzchner’ın da içerisinde yer aldığı, tarayıcılara öncülük eden bir kurucu ekip tarafından sevgiyle üretildi. Peki, Vivaldi ne gibi özellikler sunuyor?

Vivaldi özellikleri

Sekme Gruplama: Sekmeleri birbiri üzerine bırakarak gruplar oluşturun. Dağınıklığı azaltmanın ve düzenli kalabilmenin en hızlı yolu. Ayrıca sekmeler arasında geçiş yapmaya hazır olduğunuzda Vivaldi size bunun için de birkaç özelleştirme sunuyor.

Sekme Grubu Döşeme: Sekme grubunu döşeyin ve birçok sayfayı aynı anda görebilirsiniz. Çoklu sekme grupları ile bir nevi çoklu masaüstüne sahip olmak gibi.

16-04/08/custom_3_windows_new.png

Oturumlar: Tarayıcı yönetimini bir adım ileriye taşıyın. Beğendiğiniz sekme kümesini bir oturum olarak kaydedin ve ihtiyacınız olduğunda kolayca erişin.

Notlar: Araştırmacılar için harika bir araç. Seçin ve not olarak kaydedin. Vivaldi o anda hangi sayfada gezindiğinizi hatırlar ve hatta ekran görüntüsü almanıza olanak sağlar.

16-04/08/tile-stack_windows_new.png

Hızlı Komutlar: Açık sekmelere, yer imlerinize, geçmişe, ayarlara ve çok daha fazlasına bir komut arayüzüyle erişin.

Fare hareketleri ve klavye kısayolları: Eğer tarayıcıyı çok daha hızlı bir şekilde kontrol etmek istiyorsanız, fare hareketleri ile hemen her eylemi bir bilek hareketi ile yapabilirsiniz. Klavye kısayolları aynı şeyi basit tuş kombinasyonları ile yapar.

Hızlı Erişim: Sık kullanıdığınız siteleriniz ve yer imleriniz herhangi bir boş sayfadan kolayca erişilebilir. Hatta daha fazla Hızlı Erişim için Grupları ve Klasörleri dahil edin.

Daha iyi yer imleri: Yer imlerinize yer imleri panelinden, yer imleri yöneticisinden, yer imleri araç çubuğundan ve elbette Hızlı Erişim’den ulaşabilirsiniz.

Web Panelleri: Web sayfalarını Vivaldi’nin yan panelinde görüntüleyin. Webde gezinirken bir yandan tweetlerinize bakmak, Facebook iletilerinizi görmek ve arkadaşlarınızla sohbet etmek için harika bir yol. Web için “Panik düğmesi”nden sonraki en iyi şey olduğunu söylemek isteriz.

Kişiselleştirilmiş: Vivaldi size uyum sağlar, bunun başka bir yolu yok. Vivaldi’yi milyonlarca kullanıcıdan aldığımız geri bildirimleri temel alarak, en fazla özelleştirilebilen tarayıcı olarak geliştirdik. Aslında, Vivaldi’yi kendi harika tarayıcınız yapabilmeniz için 1 milyondan fazla farklı yol var.

Vivaldi tarayıcı ayrıca Chrome eklentilerini de destekliyor. Türkiye sayfası da bulunan Vivaldi, Chrome‘un en büyük rakibi olarak gösteriliyor.

:: Chrome dışında başka bir tarayıcı kullanmayı düşünüyor musunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

93 yorum - “Chrome’un Artık Güçlü Bir Rakibi Var!”

 1. Anonim dedi ki:

  yeni indirdim ve kulanmaya başladım şimdiden hoşuma gitti sanırım kalaslaşmaya başlayan chrome u şimdilik geri plana bırakacağım.

 2. Özgür Çıtak dedi ki:

  Chrome şurda kaç senelik ki yav ? Chrome yokken yıllar önce Opera vardı.

 3. Özgür Çıtak dedi ki:

  Çooook ekmek yedi ve şuan çoooook iyi çalışıyor.

 4. Özgür Çıtak dedi ki:

  Anlaşılan sen her şeyden para alıyorsun.

 5. Özgür Çıtak dedi ki:

  Ekmeği ***** mükemmel çalışıyor.

 6. Özgür Çıtak dedi ki:

  Safari sadece MAC işletim sisteminde iyi çalışı***** iyi çalışmıyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  online tv yayınları çalışmıyor…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hep böyle derler ve yıllar sonra geriye chrome kalır…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Arayüz olarak çok kişileştirme sunuyor açıkçası beğ***** kullanımı olarak Chrome'dan %50 daha az RAM kullanı***** kullanımının PC'de çok önemli değil ama mobil versiyonu çıkarsa bu tarafta önemli olabilir.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Tabii ki her zaman Google Chrome

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Chrome altyapısını kullanan bir browser. Opera ve Firefox varken Chrome ve alternatifleri rakip falan olamaz.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  tasarımı güzel
  Antonio Vivaldi diyi araştırırken ras gelmiştim
  deneyin bence!!!

 13. SDN Okuru dedi ki:

  full mü deneme mi

 14. SDN Okuru dedi ki:

  bu da mı chromium… arayüzü değiştirilmiş chrome gibi bir şey yani..

 15. SDN Okuru dedi ki:

  İndirdim ve kurdum. Genel çalışma mantığı olarak chrome'dan bir farkı olmadığı doğru ama arayüz chrome'dan daha hoş. Hantallaşmazsa kullanılabilir 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  firefox en iyisi herzaman beğenmeyen gitsin korom kullansın

 17. SDN Okuru dedi ki:

  chrome'un rakibi yıllardır vardı ve daha hızlıydı, her türlü benchmarklarda chromu dövüyordu ve adblock vs eklenti desteği de mevcuttu. bknz- maxthon.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel acaba ful mu deneme mi sevdim

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Aynı şeyi bende aradım bulamadım. Olmazsa olmaz benim için. Bulan gören varsa haber etsin lütfen 🙂

 20. SDN Okuru dedi ki:

  deneyeceğim…

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Chrome rakipsizdir!!!

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Fena değil aslında gideri var

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tarayıcıların tek eksiği yandex ya da chrome(vardır herhal) sekmenin üst kısmına tıkladığımızda direk sayfanın en üstüne gitmesi sekme alt yerine tıkladığımızda ise hem üste hem önceki bulunduğun yere dönmesi. Bu özellik diğer tarayıcılar da görmedim ben.

" Chrome’un Artık Güçlü Bir Rakibi Var! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Chrome’un Artık Güçlü Bir Rakibi Var! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Chrome’un Artık Güçlü Bir Rakibi Var! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "