Okunma

VMware’a, Windows 10 Desteği Geldi!


26 Ağustos 2015 Çarşamba 19:00
VMware’a, Windows 10 Desteği Geldi!

Çapraz platform uygulama sıkıntısı çeken kullanıcılar için, bölümünün lider isimlerinden olan sanal bilgisayar yazılımı VMware, yeni duyurduğu Fusion 8 ve Fusion 8 Pro sürümleri ile Windows 10 ve Mac OS El Capitan sistemlerine tam destek vermeye başladı!

Sadece Windows 10 ve El Capitan desteği ile sınırlı kalmayan yeni Fusion 8 ve Fusion 8 Pro, beraberinde geniş donanımsal destekleri de getiriyor.

VMware Fusion 8 ve Fusion 8 Pro’nun detayları!

Kısaca özetlemek gerekirse VMware bir sanal bilgisayar uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Yani Windowsi Linux veya Mac işletim sistemleri üzerinde, tıpkı farklı bir bilgisayar ekranı gibi sanal bir bilgisayar bölümü oluşturmak ve onu yönetmek mümkün hale geliyor. Sanal bilgisayarlar en çok, çapraz platform uygulama sıkıntılarında kendini gösteriyor. Örnek vermek gerekirse bir Mac kullanıcısı, Windows’a özel tasarlanan bir uygulamayı kullanmak için, VMware gibi araçlarla Mac sistemi üzerine sanal bir Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kurabiliyor.

Böylece hem Windows hem de Mac OS işlerim sistemlerini kullanabilme imkanı oluşuyorken, yazılım geliştiricileri için de 2 veya 3 farklı işletim sistemini, ayrı bilgisayarlar alma gereğini ortadan kaldırıyor.

15-08/26/news_1-vmware-fusion-8-fusion-8-pro-windows-10-os-x-el-capitan-destegi-2015.jpg

VMware firmasının duyurduğu bu Fusion 8 ve Fusion 8 Pro modelleri de, yenilenen donanımlar ve işletim sistemleri noktasında özelleştirilmiş. Şöyle ki, Mac OS üzerinde şu an beta sürecinde olan El Capitan da dahil olmak üzere, ikinci bir sanal bilgisayar için Windows 10 tam desteği sunulmuş oldu. Bunlara ek olarak Dirext 10 ve OpenGL 3,3 desteklerini de kazanan Fusion 8 ve Fusion 8 Pro, Windows 10’un Cortana sesli asistanını da, Mac OS üzerinde çalıştırabilme olanağı sunabiliyor.

Windows 10 desteği yanı sıra, Mac tarafında yeni gelen iMac Retina 5K ve Yeni MacBook ürünleri için de optimize edilmiş olan yazılımlar ayrıca; 64-bit uygulama desteği, 16 çekirdeğe kadar CPU desteği, 64 GB RAM tanımlama desteği, 8 TB depolama alanı kullanabilme desteği ve USB-Type C port desteğini de barındırıyor. Son olarak Fusion 8 ve Fusion 8 Pro ürünlerinin, Linux tarafında da geliştirmeler içerdiğini belirtmekte fayda var.

:: Siz, Mac OS ta da Windows tarafında, VMware uygulamasını kullanıyor musunuz? Sizce, genel anlamda işini iyi yapan bir program mı?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “VMware’a, Windows 10 Desteği Geldi!”

 1. yenlk1 dedi ki:

  Basarili

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Nedense hastasıyım şu Mac in

 3. SDN Okuru dedi ki:

  os x kullanıcısı ve bir yazılımcı olarak windows'a zaman zaman ihtiyaç duyuyorum. windows 10'a destek gelmesi güzel. daha az kaynak tüketerek daha verimli bir sanal desteği oldu hiç olmazsa.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Alırdım ama 1 dolar 3 tl (Rüyamda görürüm)

 5. SDN Okuru dedi ki:

  hadi kimse mac şöle aplle böyle yazmamış 🙂

" VMware’a, Windows 10 Desteği Geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere VMware’a, Windows 10 Desteği Geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda VMware’a, Windows 10 Desteği Geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "