VoIP’te Yeni Standart: 802.11r


30 Ağustos 2008 Cumartesi 21:00
VoIP’te Yeni Standart: 802.11r
Uluslararası IEEE kurumu tarafından üzerinde birkaç yıldır çalışılan yeni kablosuz iletişim protokolü, kablosuz ağ desteğine sahip taşınabilir aygıtların internet protokolü üzerinden ses iletimi yeteneklerini geliştiriyor. 802.11r standardı, IEEE‘nin teknik ekibinden onayı aldı ve artık kullanıma hazır bir standart haline geldi. Birkaç yıldır varlığını korumasına rağmen yakın zamana kadar bu konuda pek haber çıkmamıştı.

Sorun Nerede?

Teknik olarak eğer elinizdeki cep telefonunda internet bağlantısı seçeneği varsa ve internete kablosuz ağ üzerinden bağlanıyorsanız, aramalarınızı uygun bir yazılımla internet üzerinden de yapabilirsiniz. Fakat kablosuz ağın menzili dışına çıktığınızda veya aynı ağı kopyalayan bir başka aygıtın menziline girdiğinizde, birkaç saniyelik kesinti oluşması kaçınılmazdır. Bu durum internet üzerinden yaptığınız telefon görüşmenizi sonlandıracaktır.

802.11r Ne Yapar?

Bu standart, mevcut güvenlik seviyelerini düşürmeden taşınabilir aygıtların istasyonlar arasında hızlı şekilde geçiş yapmasını sağlayan bir protokoldür. Yani aklınıza 802.11a/b/g/n gibi kablosuz iletim standartlarını değiştirecek bir standart gelmesin.

Bu protokol sayesinde, cep telefonuyla konuşurken baz istasyon değiştiriyormuşsunuz gibi, VoIP araması yaptığınızda kablosuz erişim noktaları arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Böylece sadece 50 ms gibi kısa bir sürede VoIP üzerinden yaptığınız telefon görüşmeniz kesilmeden yeni istasyona bağlanmış oluyorsunuz. 802.11r, aynı zamanda Fast Basic Service Set Transition, yani hızlı temel hizmet kümesi geçişi olarak da anılıyor.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" VoIP’te Yeni Standart: 802.11r konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere VoIP’te Yeni Standart: 802.11r ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda VoIP’te Yeni Standart: 802.11r ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  2. 2 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  3. 3 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  4. 4 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  5. 5 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  6. 6 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  7. 7 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  8. 8 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  9. 9 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  10. 10 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!