Okunma

VPNFilter siber saldırısı artarak büyüyor!


07 Haziran 2018 Perşembe 11:30
VPNFilter siber saldırısı artarak büyüyor!

Rus siber saldırganların iki hafta önce yaymaya başladığı VPNFilter adlı kötü amaçlı yazılım, ilk ortaya çıkışından beri saldırı alanını genişletiyor. Çok daha fazla yönlendirici ve modemi etkilemeye başlayan bu zararlı yazılım artık çok daha gelişmiş bir seviyeye ulaştı.

VPNFilter ilk yayılmaya başladığı hafta, Cisco ağ firmasındaki araştırmacılar bu kötü amaçlı yazılımın 50’den fazla ülkede 500.000’den fazla yönlendirici ve modeme bulaştığını açıklamıştı. Aradan geçen iki haftada bu kötü amaçlı yazılım; SSL şifrelemesini atlatabiliyor, gelen trafiğe daha fazla zararlı kod ekleyebiliyor ve parola gibi hassas verileri çalabiliyor. Çok kısa bir süre içerisinde oldukça hızlı bir şekilde gelişen bu zararlı yazılımın bulaştığı yönlendirici sayısı için artık milyonlardan bahsediliyor.

vpnfilter

VPNFilter için çeşitli korunma yöntemleri mevcut!

Antivirüs firması Symantec, eğer modeminizde kötü amaçlı bir yazılım olduğunu düşünüyorsanız modeminizi yeniden başlatmanızı önerdi. Aynı zamanda modeminiz için son çıkan güvenlik yamalarını mutlaka yüklemelisiniz. Modeminizi fabrika ayarlarına geri yüklemeniz de yine tavsiye edilen çözümlerden bir tanesi.

Cisco‘nun güvenlik firması olan Talos‘un yayınladığı yeni raporda VPNFilter’ın şimdiye kadar bulaştığı yönlendirici ve modemlerin marka-modelleri bir liste halinde yayınlandı. Listeye bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" VPNFilter siber saldırısı artarak büyüyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere VPNFilter siber saldırısı artarak büyüyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda VPNFilter siber saldırısı artarak büyüyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "