Okunma

Oculus Rift başlıkla macOS deneyimi!


14 Şubat 2017 Salı 07:00
Oculus Rift başlıkla macOS deneyimi!

Cindori tarafından geliştirilen VR Desktop for Mac adlı yeni bir uygulama, popüler sanal gerçeklik başlığı Oculus Rift kullanılarak macOS işletim sisteminin sanal gerçeklik deneyimi ile kullanılmasına olanak tanıyor. İşte, Mac’lere özel bu farklı sanal gerçeklik uygulamasının kullanıcılara sundukları.

VR Desktop for Mac ile bambaşka bir macOS deneyimi!

Çok ekranlı sanal bir çalışma alanı oluşturmak amacıyla geliştirilen VR Desktop for Mac, kullanıcıların sanal monitörler oluşturmasını ve macOS ile tamamen sanal gerçeklik masaüstleri üzerinden etkileşimini hedefliyor.

Şu an için sadece Oculus Rift geliştirme kiti ile çalışan uygulamanın, daha sonra HTC Vive gibi diğer sanal gerçeklik başlıklarını da desteklemesi planlanıyor. Uygulama sayesinde, Oculus’un Mac’lerde yer alan GPU’ların önerilen özellikleri karşılamaması sebebiyle sunamadığı destek sunulmuş oluyor.

Cindori ise geliştirdiği özel bir teknoloji harikası sanal gerçeklik framework sayesinde, bütünleşik GPU kullanmayan herhangi bir modern Mac modelinde akıcı bir deneyim sunmayı sağlamış durumda. Şirket bu anlamda Mac’lerin sanal gerçeklik uygulamaları için kullanışlı olduğunu kanıtladıklarının da altını çiziyor.

17-02/13/mac-os-oculus-rift-02.png

VR Desktop for Mac, sanal çoklu-monitör kurulumlarının yanı sıra, kullanıcıların filmler ve oyunlar için özel sanal ortamlar yaratmasına da izin veriyor. Örneğin bir sinema içerisinde film izliyormuş gibi bir ortam veya dev bir kavisli kavisli ekranda oyun oynuyor gibi hissetmek uygulama sayesinde mümkün.

VR Desktop for Mac uygulaması için Oculus Rift Developer Kit 2 ve macOS 10.11 ve üstü gerekiyor. Şirket HTC Vive için desteği bu yıl içerisinde planlıyor ve Rift başlığının tüketici versiyonu için de daha sonraki bir tarihte destek sağlanacağının altını çiziyor. Bu arada HTC’nin de bu yılın birinci veya ikinci çeyreğinde sunmak üzere, Mac ve Linux desteği için çalıştığı iddialarını da unutmamak gerek.

VR Desktop for Mac şu an 19.99 dolarlık fiyatla kullanıcılara sunulmuş durumda. Ek olarak uygulamanın ücretsiz bir deneme sürümü de bulunuyor.

:: VR Desktop for Mac uygulamasını nasıl buldunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Oculus Rift başlıkla macOS deneyimi!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    oculus rift bi aralar açıklama yaptı mac bilgisyarlar yetersiz kalıyor dedi vr için donanımsal olarak yavaş kalıyor diye

" Oculus Rift başlıkla macOS deneyimi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Oculus Rift başlıkla macOS deneyimi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Oculus Rift başlıkla macOS deneyimi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "