VR hissini artırabilecek yapay deri üretildi


30 Eylül 2019 Pazartesi 10:15
VR hissini artırabilecek yapay deri üretildi

Sağlık teknolojisinin gelişmesiyle beraber birçok farklı alternatif karşımıza çıkmaya başladı. Yapay deri geliştirme fikri biraz ilginç ve ürkütücü gelse de bilim insanları bu alanda önemli adımlar atıyor. Şimdi ise yapay deri dokunsal olarak tepki veriyor. Bu, VR hissini artırmayı sağlayabilir.

Akıllı telefonlarımız ve diğer cihazlarla olan etkileşimde dokunsal geri bildirimlere alıştık. Zira bu geri bildirim olmasaydı kulandığımız cihazların hiçbir anlamı olmazdı. Dokunma duyumuz, çevremizle etkileşime girme konusunda önem teşkil ediyor. Bu hissi yapay olarak yakalamaya çalışan bilim insanları ve VR mühendisleri, dokunsal geri bildirimlere VR araçlarını da entegre etmeye çalışıyor.

yapay deri VR hissi

Yapay deri VR hissini geliştirmede kulanılabilir

Dokunma hissini yapay olarak ortaya koymayı hedefleyen bilim insanları, ürettikleri bu deriyi yumuşak sensörlerle donattı. Yapay deri ele entegre edildiğinde bileğin tam şeklini alması sağlanıyor. Geliştirilen deri, silikon ve elektrotlardan oluşuyor. Soft Robotics dergisinde yayınlanan araştırmada, geleceğin bilimsel gelişmeleri arasına adını yazdırabilecek bir sonuca ulaşıldı. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Lozan’daki (EPFL) araştırmacıların üzerinde çalıştığı bu yeni buluş hem VR teknolojisinde hem de sağlık alanında kullanılabilecek.

Bu tarz yapay deri ve benzeri gelişmelerin tıbbi rehabilitasyon alanında kullanılması için uzun süredir çalışmalar gerçekleştirilen araştırmacılar, aklınıza gelebilecek her şey için kullanılabilecek esnek ve yapay deri üretti. Yukarıda da söylediğimiz gibi bu yapay deri silikon bazlı ve parmak ucu ve el bileğini saracak kadar da esnek bir yapıya sahip.

VR hissi artarak farklı bir noktaya taşınabilir

Deri içinde deformasyonları tespit edebilen yerleşik algılayıcılar da yer alıyor. Böylece geri bildirim hareketlerine cevap verecek şekilde ayarlanabiliyor. Yapay deri esnek olduğu kadar, dayanıklı ve orijinal uzunluğunun dört katına kadar uzayabiliyor.

Bu ise günlük olarak yapılan hareketlere dayanabileceği anlamına geliyor. Dokunma hissini kaybetmiş hastalar için bir çözüm olarak gösterilebilecek bu yapay deri aynı zamanda sürükleyici bir VR deneyimi oluşturmak için de kullanılabilir.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" VR hissini artırabilecek yapay deri üretildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere VR hissini artırabilecek yapay deri üretildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda VR hissini artırabilecek yapay deri üretildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  2. 2 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  4. 4 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  5. 5 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  6. 6 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  7. 7 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  8. 8 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  9. 9 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  10. 10 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC