Okunma

VW, 500,000 Aracını Topluyor!


20 Eylül 2015 Pazar 12:00
VW, 500,000 Aracını Topluyor!

Dünya’nın en büyük otomobil üretici kuruluşlarından olan Volkswagen Grup, dizel araçları için uyguladığı test yazılımlarında, hile yaptığı gerekçesiyle araçlarını geri toplatmak zorunda kaldı.

Söz konusu bu aldatmacalar, gruba bağlı Volkswagen ve Audi markalı araçları kapsıyor!

Volkswagen ve Audi modelleri, geri çağrılıyor!

Geçtiğimiz günlerde New York Times tarafından yayınlanan habere göre Volkswagen Grup, ABD Çevre Koruma Ajansı tarafından tespit edilen yanıltıcı yazılım kullanması sonucunda, yaklaşık 500,000 dizel aracını geri çağırmak zorunda kaldı.

15-09/20/news_1-volkswagen-500000-dizel-aracini-geri-cagiriyor-2015-sdn-garaj.jpg

New York Times tarafından aktarılan bilgilere göre Volkswagen Grup tarafından kullanılan, Volkswagen ve Audi markalı dizel araçların, emisyon sistemini test eden yazılımda, test sonuçlarını olduğundan farklı gösteren bir aldatmaca yapıldığı ortaya çıkartılmış.

Yapılan açıklamaya göre, söz konusu araçların test sonuçları standartların altında kalması gerekiyorken, yapılan bu yazılım hilesi ile olduğundan iyi sonuçlar gösterilerek ABD Çevre Koruma Ajansı, yanıltılmış.

Normalde olması gerekenden 10 ile 40 kat arasında değişen oranlarda fazlalık gösteren Nitrojen Oksit testleri, ortaya çıkartılmasıyla beraber devam eden dava süreci sonuçlanmış ve VW firması, söz konusu araçlarını geri çağırmak durumda kalmış…

15-09/20/news_2-volkswagen-500000-dizel-aracini-geri-cagiriyor-2015-sdn-garaj.jpg

Aktarılan bilgilere göre bu 500,000 dizel araçlar içerisinde; 2009 ve sonrası model dizel VW Jetta, 2010 ve sonrası model dizel VW Golf, 2010 ve sonrası model dizel Audi A3s, 2012 ve sonrası model dizel VW Beetle Convertibles ve 2012 ve sonrası model VW dizel Passat modelleri yer alıyor.

:: Volkswagen Grup tarafından, Amerika da yapılan bu yanıltıcı sonuçların beyanı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce aynı durum, diğer ülkelerde de olabilir mi?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

73 yorum - “VW, 500,000 Aracını Topluyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Vw pişmanlıktır………….

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ben jetta aldım yeni ne olacak şimdi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bende Amarok ***** yüklemesi için çağırdı***** araçlardaki konfor ve kaliteyi hiç bir marka ve modele değişmem…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  aracı geri alınca karşılığında ne veriyorlar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkemizide kapsıyor ülkemizde ilk davayı wv polo sahibi açmış 2008 2015 arası audi,seat,skoda ve wv tdi motor sahipleri dava açabilir sadece abd degil eu ve ülkemizede yansıdı yakın zaman da emisyon normları ülkemizde uygulanırsa bu araç sahiplerinin durumu neolacak?

" VW, 500,000 Aracını Topluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere VW, 500,000 Aracını Topluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda VW, 500,000 Aracını Topluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "