Okunma

Washington Post Artık Jeff Bezos’un


06 Ağustos 2013 Salı 01:35
Washington Post Artık Jeff Bezos’un

Online mecraların yükselişi ile hem dünyada hem ülkemizde eski popülerliği kalmayan basılı yayınlar, son yıllarda el değiştirme trendine girdi. Bazılarının basılı yayıncılığı bıraktığı sektörde bazı yayınlar da el değiştiriyor.

Bunun en son örneği ise ABD merkezli Washington Post gazetesi oldu. Ünlü online satış mağazası Amazon.com‘un CEO‘su ve kurucusu Jeff Bezos, gazeteyi 250 milyon Dolar karşılığında satın aldı. Gazete çalışanlarına yazılı bir açıklama yapan Bezos, ‘yeni yaklaşımlara ve sizin deneyiminize ihtiyacımız var’ dedi.

         

Gazetenin sahibi olduğu Post Company‘de, gazete bölümünün operasyonel maliyetleri önemli bir yekün teşkil ediyordu. Son yıllarda zararda olan gazete bölümü, şirketin en büyük maliyetlerinden birini oluşturuyordu. Post Company’nin sadece yazılı basın alanında değil farklı sektörlerde de yatırımları bulunuyor. Satın alma sonrasında bu yatırımların bir kısmının devam edeceği düşünülüyor.

Ödeme kişisel servetten 

Öte yandan Jeff Bezos‘un bu satın almayı tamamen kişisel geliri ile yaptığı, Amazon.com’un bu satışta yer almadığı da açıklandı. 80 yıl ve 4 nesildir Graham ailesinin olan Post Company‘nin sahibi de Bezos oldu. Gazetenin Yönetim Kurulu Başkanı Donald Graham, yeni bir ismin Washington Post için daha iyi olabileceğini düşündüklerini ifade etti. Öte yandan satışın 60 gün içinde tamamlanması bekleniyor. 

Her ne kadar Jeff Bezos gazeteyi nasıl bir vizyona doğru götüreceğini kesin olarak açıklamasa da online dünyaya doğru bir geçiş yapacağı düşünülüyor. Amazon.com’un en önemli ürünlerinden olan Kindle e-kitap okuyucusu ile Washington Post entegrasyonu da kulislerde konuşulan bir diğer işbirliği modeli olarak karşımıza çıkıyor. 

:: Bu satın almayı nasıl değerlendiriyorsunuz?    

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Washington Post Artık Jeff Bezos’un”

 1. marancı dedi ki:

  Adam iyi ilerlemiş. Maşallah

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sen ileri misin ki bizde olduğu gibi diyorsun ey cahil…Sistem oradan gelme neyin derdindesin…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bende shiftdelete’yi alacağım 7 milyar dolarlık teklifim hazır.. Not ciğercide çalışıyorum..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten önce sermayenin, daha sonra da siyasetin emrine giriyorlar. Aynen bizde de olduğu gibi..

" Washington Post Artık Jeff Bezos’un konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Washington Post Artık Jeff Bezos’un ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Washington Post Artık Jeff Bezos’un ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "