Okunma

Webrazzi Startup’13’te Öne Çıkanlar


23 Mayıs 2013 Perşembe 15:00
Webrazzi Startup’13’te Öne Çıkanlar

Teknoloji blogu Webrazzi’nin düzenlediği Startup’13 konferansı, Türkiye internet ekosistemi açısından önemli açıklamalara sahne oldu.

Yatırımcılar ile girişimcilerin bir araya geldiği konferansta konuşan Webrazzi CEO’su Arda Kutsal’ın paylaştığı bilgilere göre 2013’ün ilk 5 ayında internet girişimlerine yapılan yatırım sayısı 2012’yi geride bıraktı.

Geçen sene sonunda yerli ve yabancı yabancı yatırımcılar tarafından 34 internet girişimine yatırım yapıldığını ifade eden Arda Kutsal, 2013’ün ilk 5 ayında bu rakamın geçildiğini söyledi. Webrazzi Startup’13 konferansında konuşan Arda Kutsal, “2013’te internet ekosistemine yapılacak yatırımların hız kazanması bekleniyordu. Yeni yatırımcılarında internet ekosisteminde etkin rol oynamasıyla birlikte 2013’ün ilk 5 ayında yapılan yatırım sayısı 35’e ulaşarak 2012’yi geride bıraktı” şeklinde konuştu.

Erikli Su’nun eski CEO’sundan 20 yatırım daha geliyor

Webrazzi Startup’13 konferansına katılan 2013’ün en flaş melek yatırımcılarından Erikli Su’nun eski CEO’su Hasan Aslanoba, 20 internet girişimiyle yatırım anlaşması sağladıklarını açıkladı. Yatırım yapmak için 400’den fazla internet girişimini incelediğini kaydeden Hasan Aslanoba, “İnternet sektörünü tanımadan önce yatırım yapmak için 20 milyon dolar ayırmıştım. Ancak bu işin içine girince 20 milyon dolardan daha fazla yatırım gerçekleştirmeyi planlıyorum” diye konuştu.

İnternet yatırımları konusunda Türkiye’nin bilinen isimlerinden olan Galata İş Melekleri Başkanı Emre Kurttepeli, JoyFoodz ve Sinaps.com’a yatırım yaptıklarını Startup’13 sahnesinden duyurdu. Girişimcilerin değişim yaratma içgüdüsüne sahip olması gerektiğini dile getiren Emre Kurttepeli, “İnternetin hayatımızın büyük bir bölümünü değiştireceğine körü körüne inanıyorum” dedi.

Yatırımlar, kurumsal yazılım projelerine yönlenecek

50 milyon dolar fona sahip olan Revo Capital‘in ortakları Cenk Bayrakdar ve Özcan Tahincioğlu Webrazzi Startup’13 konferansındaki oturumlara katılan isimler arasındaydı. Cenk Bayrakdar, Revo Capital’in ilk yatırımını gerçekleştirmek için sözleşme şartlarını gönderdiklerini söyledi. Bu yatırımın Haziran’ın sonuna yetişebileceğini paylaşan Cenk Bayrakdar, 3 aya kadar toplamda 7 yatırım açıklayacaklarını kaydetti.

Revo Capital’in 4 alana yatırım yapacağını paylaşan Cenk Bayrakdar, kurumsal yazılımların odaklandıkları konulardan biri olduğunu ifade etti. Cenk Bayrakdar, Türkiye’de 2 milyon SOHO ve KOBİ’nin bulunduğunu belirterek, “Kendi ofisimizi 95 dolarlık kurumsal bulut yazılımlarıyla yönetiyoruz, ancak bunu Türkiye’deki 2 milyon SOHO ve KOBİ bilmiyor. Bu alanda büyük bir boşluk var” şeklinde konuştu. Özcan Tahincioğlu ise holding yöneticiliğinden çok ‘akıllı para’ mantığıyla hareket ettiklerini dile getirerek girişimciyi koruyarak, iş modeline ve stratejiye katkı yapacaklarının üzerini çizdi.

EBRD Türkiye Operasyonları Sorumlusu Yavuz Kaynar ile 212 Capital Partners Yönetici Direktörleri Ali Karabey ve Numan Numan internetten mobilya ve ev dekorasyon ürünleri satışı gerçekleştiren Evim.net’e yapacakları ortak yatırımı doğruladılar.

Öte yandan Webrazzi Startup’13 konferansında ilk defa görücüye çıkan internet girişimlerinin sunum yaptığı Demorazzi bölümü bulunuyordu. Markadaş, Mobikasaba, Plate.im, Prisync, Selldigi ve Sopsy’nin tanıtıldığı Demorazzi’de girişimciler, projelerini tanıtmak için 5’er dakikalık sunum gerçekleştirdi.

Webrazzi Startup’13 konferansının Platin Sponsorları PayU ve TEB, Altın sponsorları 212 Capital Partners, Crenvo İK, Pozitron ve tmob, Dijital Medya Sponsoru Medyanet, İletişim Sponsoru ise Karnaval.

Webrazzi Startup’13 konferansının ayrıntılarına www.webrazzi.com’dan ulaşabilirsiniz.

:: Webrazzi etkinliklerini takip ediyor musunuz?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Webrazzi Startup’13’te Öne Çıkanlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Webrazzi Startup’13’te Öne Çıkanlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Webrazzi Startup’13’te Öne Çıkanlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "