Okunma

WhatsApp çok ciddi açık verdi!


11 Ekim 2017 Çarşamba 10:30
WhatsApp çok ciddi açık verdi!

Popüler haberleşme uygulaması WhatsApp ciddi bir güvenlik açığı ile gündeme geldi. Bu açık sebebiyle çevrimiçi durumunuz, kiminle konuştuğunuzun görülmesine ve ne zaman yattığınızın öğrenilmesine sebep olabiliyor. Nasıl mı?

WhatsApp açığı gizliliğinizi ihlal ediyor!

Yazılım mühendisi Rob Heaton keşfettiği yeni açık için sadece dört satır koddan oluşan bir Chrome uzantısı hazırlamış.

Açık sayesinde ister çevrimiçi ister çevrimdışı olun, durumunuz kişileriniz tarafınızdan kontrol edilebiliyor. Çevrimdışı durumdayken tekrar çevrimiçi duruma geçtiğinizde ve bir mesaj okuduğunuzda, bu eylem kayıt altına alınıyor. Sohbet sürecinde her iki katılımcının da yaptığı tüm bu eylemler, daha sonra iki kişinin birbirleriyle mesajlaştığını belirlemek için ilişkilendirilebiliyor.

WhatsApp

Hatta kod, ikiden fazla kişinin mesajlaştığını ilişkilendirmek için bile düzenlenebiliyor. Toplanan verilerin kullanımıyla gün boyunca ilk ve son çevrimiçi durumlar görülerek, kullanıcıların ne zaman uydukları da tespit edilebiliyor.

Bu bilgilerin geniş ölçekli olarak toplanmasının ve reklam amaçlı kullanım için şirketlere satılmasının mümkün olduğunun altı çiziliyor. Yani ciddi bir gizlilik ihlali söz konusu. Şimdilik bunun önüne geçmek için yapabileceğiniz hiçbir şey maalesef yok. WhatsApp bu açık için bakalım ne zaman ve nasıl bir önlem alacak?

:: Bu güvenlik açığı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “WhatsApp çok ciddi açık verdi!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  sunil

 2. Harun Akarçay dedi ki:

  Aga bunun linki nerde

 3. skilachi dedi ki:

  bu açığı bilmeyen yokki.

 4. Murat OĞUZ dedi ki:

  sadece chromeda mı mobil uygulamada da var mı bunu pek açık belirtmemişsiniz

 5. İsmail dedi ki:

  whatsapp zaten satıyor bilgilerimizi.. değilse ücretli olmayan ve reklam almayan bi uygulamanın bu kadar uzun süre finanse edilmesi ve facebook tarafından satın alınması gibi bir durum olamazdı..

" WhatsApp çok ciddi açık verdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp çok ciddi açık verdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp çok ciddi açık verdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "