WhatsApp mesajları tehlike altında!


24 Mayıs 2020 Pazar 16:00
WhatsApp mesajları tehlike altında!

WhatsApp yeni bir güvenlik güncellemesi ile kritik bir açığını kapatmaya hazırlanıyor. Uzun zamandır mesajları uçtan uca şifreleme  ile koruyan popüler mesajlaşma uygulamasının, yedekleme sırasında ise şifreleme yapmadığı ortaya çıktı. Kısacası şimdiye kadar yedeklediğiniz WhatsApp mesajları, uçtan uca şifreleme ile korunmuyor.

Her ne kadar çoğu iOS ve Android kullanıcısı bu açığın farkında olmasa da, firma bu sorunu aşmak için bir güncelleme yapmayı planlıyor gibi görünüyor.

WhatsApp mesajları için nasıl bir güvenlik önlemi geliyor?

Ortaya çıkan güncelleme bilgilerine bakılırsa, iCloud ve Google Drive üzerine yedeklenen WhatsApp mesajları  halihazırda uçtan uca şifreleme ile korunmuyor. Yani, arkadaşlarınızla istediğiniz gibi mesajlaşırken bu mesajların görünmesini engelleyen platform, yedeğini aldığınız zaman bu korumayı kaldırıyor.

Çoğu WhatsApp kullanıcısının, telefonunda yer kaplamaması için iCloud yada Google Drive üzerinde mesaj, resim yada videolarını yedeklediği biliniyor. Bu da neredeyse tüm kullanıcıların verilerinin korumasız olduğu gerçeğini ortaya çıkarıyor.

whatsapp mesajları, uçtan uca şifreleme

Yeni yapılacak güncelleme hem iCloud hem de Google Drive üzerine yapılacak yedeklemelerin uçtan uca şifrelenmesini sağlayacak. Bu güncellemenin Android için 2.20.73 beta sürümüyle dağıtılması bekleniyor. Şu an için iOS için tarih belli olmasa da, platform genelde güncellemeleri bütün platformlara aynı zamanda yayınlıyor.

Şimdiye kadar korunmayan WhatsApp görüşmeleri ve yedeklemeleri için ortaya çıkmış bir skandal yok. Ancak şirketin, uzun yıllardır bu korumayı Google Drive ve iCloud üzerine yıktığı ortaya çıkmış oldu.

WhatsApp mesajları için alınan yedeklemelerin korunmamasını nasıl karşılıyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 ay önce

Yok artık tehlikede miyiz tüm kullanıcılar olarak ne yapmamızı önerirsiniz Telegram mı yoksa Amerikalı şirketlerden vazgeçip diğerluk ya da biz bize mi kullanmalıyız?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 ay önce

Ben zaten yedeklemiyom sifir sıkıntı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 ay önce

Bir ileri zekalı watsap fanatiği takım tutar gibi program savunulması işte bizim cahil halkımız. Teknolojiden anlamaz sadece yorum yazmak olsun diye yazmış. Watsap para veriyor sanırım arkadaşa.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 ay önce

Biri şu teknolojiden anlamaz arkadaşa programalar arasındaki farkı anlatsada böyle cahilce yorumlar yazmasa.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 ay önce

Facebook’ku sevmem zaten eğer çevremdekiler kullanmasaydı kesinlikle kullanmazdım ben yedeklemem ama çoğu kişi yedekliyor yani konuşmalar gitti off off😞😞😞

" WhatsApp mesajları tehlike altında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WhatsApp mesajları tehlike altında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp mesajları tehlike altında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  2. 2 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  3. 3 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  4. 4 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  5. 5 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  6. 6 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  7. 7 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  8. 8 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  9. 9 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  10. 10 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi