Okunma

Artık herkes WhatsApp kullanamayacak!


17 Nisan 2018 Salı 11:30
Artık herkes WhatsApp kullanamayacak!

Facebook’un Cambridge Analytica veri skandalı ile gündeme gelmesi, veri koruma yasasının öneminin bir kez daha anlaşılmasını sağladı. 87 milyon Facebook kullanıcısının bilgisini ABD seçimlerini manipüle etmek için kullanan Cambridge Analytica’nın ardından veri koruma yasaları daha katı bir hal alabilir. Bu süreçte ise WhatsApp yaş sınırı uygulaması ile karşılaşacağı söyleniyor.

WhatsApp yaş sınırı kaç olacak?

Bildiğiniz gibi Facebook’a kayıt olmak için en az 13 yaşında olmanız gerekiyor. Çocukların bu tip platformlardan olumsuz etkilenmemsi için yapılan bu hamle şimdi WhatsApp’ta uygulanacak. Çıkan söylentilere göre; WhatsApp’ın yaş sınırı 13’ten 16’ya çıkacak.

25 Mayıs tarihinde veri koruma yasası kapsamında yapılacak olan bu değişiklik ile 16 yaşından küçükler WhatsApp kullanamayacak.

Facebook’a bağlı olan WhatsApp, kişisel bilgileri toplamadığını iddia ediliyor. Ancak yaşanan son krizden dolayı Avrupa ülkeleri WhatsApp’a da güvenmiyor gibi görünüyor. Bu yüzden en azından çocukların verilerinin korunması için yaş sınırı 16‘ya yükseltilecek.

WhatsApp yaş sınırı

Avrupa ülkelerinden sonra Amerika’nın da uygulayacağı yeni yaş sınırı politikasının, WhatsApp kullanıcı sayısının azalmasına neden olabilir.

Ancak 16 yaşına gelmeyen çocuklar, sahte doğum tarihi ile yine platformlara üye olabiliyor. Bu noktada ise sorumlu olan önce aile sonra çocuk olacak. Bakalım alınacak bu karar WhatsApp’ı nasıl etkileyecek?

:: WhatsApp’ın yaş sınırı politikası hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

3 yorum - “Artık herkes WhatsApp kullanamayacak!”

  1. M. Kaan dedi ki:

    Bu işi çook abarttılar bence. Sonuçta hangi site olursa olsun, bilgilerimiz birden fazla sunucularda tutuluyor. Yani; Her hangi sitede üyelik açarken, Kullanıcı bilgileremizin bir yerlerde kullanılacağını göze alacak bilinçte olmamız gerektiğni düşünüyorum. Yani gizlilik mizlilik hikaye. İnternete bilgi kaydediyorsak, artık o bilginin gizli olamayacağının bilincinde olmamız gerekiyor.

  2. Fatih başkaya dedi ki:

    Nasıl doğrulayacak 13 yaş sınırını kimlik bilgisiylemi saçma bir girişim olmuş sahsen

  3. Kerim dedi ki:

    Sen ne diyorsun haci. Istanbulun nufusu 16 Milyon. Istanbulda 14 Milyon Facebook kullanicisi var. Bu demektir ki istanbulda genc nufus kalmamis. :))) Yada herkes yasini buyutuyor.

" Artık herkes WhatsApp kullanamayacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Artık herkes WhatsApp kullanamayacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Artık herkes WhatsApp kullanamayacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Geri bildirim