Okunma

Wikipedia’ya erişim engellendi!


29 Nisan 2017 Cumartesi 08:30
Wikipedia’ya erişim engellendi!

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya erişmek isteyen kullanıcılar, sabah saatlerinden bu yana forumlarda sitenin açılmadığına dair konular açmaya ve sosyal medya üzerinden paylaşımlar yapmaya başladılar.

Saatlerin ilerlemesi ve erişim probleminin halen devam etmesi ile birlikte kuruluşundan bu yana 16 yılı geride bırakan Wikipedia için ücüzü gerçek ortaya çıktı.

Wikipedia için erişim engeli kararı!

Kullanıcıların ülkemizden Wikipedia’ya erişememelerinin, beklenilenin aksine sunucu kaynaklı olmadığı öğrenildi. 

Bugün itibariyle wikipedia.org için, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İdari Tebdir kararı alınarak erişimin engellendiği ortaya çıktı.

17-04/29/untitled-2.jpg

BTK‘nın Site Bilgileri Sorgu Sayfası üzerinden wikipedia.org için sorgulama yapıldığında, aşağıda yer alan karar metni ile karşılaşılıyor;

5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.

Erişim engeline neden olan konu hakkında resmi bir açıklama bulunmazken, NTV Haber tarafından erişim engeli kararı alınmasına sitede yer alan bazı terör örgütlerine ait içeriklerin kaldırırılmamasının neden olduğu iddia ediliyor.

:: Wikipedia’ya erişimin engellenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

65 yorum - “Wikipedia’ya erişim engellendi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Allah bu kararı alan manyağın belasını versin! Gerçekten kim bilmiyorum ama utanç vesilesi ülkemiz için. Hayır, DNS ayarlarını değiştirince de girilemiyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  şu devirde hala wikipedia'nın nasıl işlediğini bilmeyen cahiller sitenin kapatılmasını savunuyor. neymiş efendim şirket türkiyeyi terörist ilan etmiş. yav he he beyin yoksunları sitedeki her şeyi wikipedia yazıyor. bir de siteye erişimi türkiyede engelleyince bir şeyin değişeceğini mi zannediyorsunuz? bir şeyi görmezden gelmek onu yok etmez.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Wikipedia'da bulunan yazıların çoğu değiştirilebiliyor ve Türkiye hakkında gerçekten kötü yazılar yazılıyor. Bunu nasıl engelleyebilirler ? Size soruyorum ? Daha mantıklı bir cevabınız varsa başbakanlıkla veya btk ile iletişime geçin ve fikrinizi iletin. Burada aptal aptal yorum yazmanın anlamı yok ? Devlet ne yapabilir bana bi söyleyin ? Mecburi kapatmak zorunda!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  dizide oynamak için bölüm başına 200 bin isteyen oyuncular olduğu sürece dizi süreleri kısalmaz ya bir de diyorlarki yurt dışında 40 50 dakika bizde 2 saat ya bak şimdi yabancılar daha çok sitcom tarzı 3 4 oyuncu ve genellikle başrol oyuncuları etrafında geçen olaylar anlatılıyor ama bizim dizilerde o kadar karakter varki zaten vaktin çoğu yan karakterler üzerine kurulu ha bir de kısa olsa zaten maliyetini karşılamaz hadi sen de fedakarlık yap bölüm başı 5bin 10bin al ama nerede

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Oha artık oha interneti hepten kapatın troller!!! Zaten 50 yıl gerisinde 🙁

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Cahillik diktatörlük demiş biri dış gücler gelecek demiş… bi ölmediniz bee sırf yorum yapmaktan başka bir işe yaramayan zevatlar

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Neden cımbızlayarak haber yapıyorsunuz şirketin yediği haltı yazsanıza ?! Adamlar Türkiye'yi iside destek veren ülkeler arasında gösteriyor. Kaldır dendi kaldırmadı ve engellendi. Mesele bu. İşinize niye bu şekilde gelmedi anlamadım.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  aynı mantıkla google da aynı şekilde engellenmeli o zaman

 9. SDN Okuru dedi ki:

  engelleyen tayfa için sorun olmamıştır. ömründe kitap yüzü görmeyen enteresan organizmalar …

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Çağdaş Türkiye bu mu?

 11. SDN Okuru dedi ki:

  O sayfaya erişimi engelle tamam. Yahu niye bütün içeriği engelliyorsun. İyice çığrından çıktı artık bu yasaklar. Bıktırdınız yeter be.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  vpn ne güne duruyor

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bazılarınız ne kadar cahilsiniz Yani ona yasak getirince bütün ülkelerde yasak kaldığınımı zannediyorsunuz o sadece türkiye genelinde bir yasak zaten dışarı müdahale etmen mümkün bile değil o içerik gene olduğu gibi kalıyor zaten. ayrıca öyle birşey ışid daeş benzetmesi gibi birşey yok kapatmalarının tek sebebi Erdoğana diktatör benzetmesi yapılması. Daha bunlar iyi günleer ABD geldi sınıra dayandı işte Irağa dönsün Erdoğan AKP sizi kurtarır görürüm Dış güçler Ordusu 2-4 ay içinde işgale girecek.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar yasağı koyup gerekçe bile ortaya sürmüyor açıkçası ülkemizi güzel günler beklemiyor her iki insandan biri cahil bu ülkede.. Anlayan anladı saygılar benden.. Gün gelecek googleye bile giremeyecegiz…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Erişim engeli falan yok. Hem cepten hem evden çatır çatır bağlanıyorum. Belli bölümler içindir o engel. Koyun muhabbetinde baydı artık koyulmaya doymadınız bir türlü.. Başka jargonlar bulun…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi ne oldu? Ne geçti elinize çok merak ediyorum? Farkındaysanız sadece Türkiye giremiyor ama ülke sınırları dışında o "terör örgütlerine" ait makaleler her zaman erişilebilir durumda. Bir şeyi engellemen onu yok etmez bunu unutma. Ne kadar görmezden gelirsen gel o hala oradadır.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  o içerikler kaldırılıncaya kadar açılmasın

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Yasağına sövdürcekler….

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Yahudiler hakkında yaz bakalım yalan dolan saldırgan şeyler 15 dakikada kaldırırlar içerğiği, Türkiye ve işid hakkında asılsız yalan dolan haberler yayınlanıyor, düzeltme istenmesine rağmen kasıtlı olarak düzeltilmiyor, ondan sonra Türkiye çok rörörö.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Bir haber yazarken doğruluğunu niçin kontrol etmiyorsunuz. Neresi yasakmış, TTNet ile çatır çatır giriyorum Vikipedi'ye…

 21. SDN Okuru dedi ki:

  iyimser arkadaşlar son 15 senedir ülkede ne olup bittiğinden haberleri yok sanırım, cahillik zor zanaat

 22. SDN Okuru dedi ki:

  kapatılır koyunlar sevinir açılır koyunlar yine sevinir, hayat koyunlara güzel be

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgiyi wikiden alırsan önce cahil olursun sonrada erişime kapanıncada wik wiklersin..

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Wikipedia ya erişimi engellemek saçmalık! Madem teröre destek veren makaleler varsa sadece o makaleleri engelleyin.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  alıştık artık. opera sağolsun

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Mac OS kullananlar, sistemin içerisinde bulunan sözlük uygulamasına girip wikipedia bölümünde istedikleri içeriğe VPN olmadan erişebiliyorlar, bugün keşfettim.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Kusura bakmayın ama bu halk kendisine yapılan türlü işkencelere karşı çıkmadığı sürece başına gelen her şeyi hak ediyor. Unutmamak gerekir ki "devlet" denen şey somut bir varlık değildir ve biz insanlar tarafından kurulmuştur, en azından %50 kısmı. Ona engel buna engel nereye kadar? Hadi benim bir kaç bilgim var ben engellenen her içeriğe rahatlıkla erişebiliyorum peki ya bilmeyen arkadaşlar ne olacak? Azıcık sorgulayın kendinizi. Boyun eğmeyin, sizinde onlardan bir farkınız yok. Hepimiz etten ve kemikten oluşuyoruz. Herhangi bir suç teşkil etmediği sürece, bir bireyin özgürlüğü kısıtlanmamalı.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Olm wiki ile mi cahil kaldınız kapanırsa kapansın İrana nasıl dönülüyo anlamadım vatan hainleri madem ülkenizi seviyorsunuz wikisiz de seveceksiniz siz kimsenin değil interneti kölesisinşz bence yerinde karar vatana zarar veren herşeyi kapatın

  Ver mehteriiiiiii

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkede yasaktan başka bir şey yok zaten koyunlar pek sevinmiştir nede olsa yasakları pek severler

 30. SDN Okuru dedi ki:

  yok öyle birşey ya giriyor vikiye btk sorgudada karar bulunamadı diyor haberdeki gibi girmeme yada erişime kapanma gibi bişey yok

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Acilmasin diyenler Wikipedianin ne ise yaradığını bilmez kapatılınca günlerce google arama yaparsın kütüphanelere gider saatlerce sayfa çevirirsin olmadı bir sayfalık bilgi için gider yüzlerce lira harcayıp kitap alırsın kaynak bulamazsın uçak bileti alır yurtdışına gider bakarsın olmadı bilim adamlarından randevu alır sorularının cevabını almaya çalışırsın ölenlerin mezarına gidip fatiha okur yardımcı olmasını istersin Wikipedia sayesinde yarım saatte işini halledersin kapatılsın mi?

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes hak edildiği gibi yaşar , durmak yok beraber çıktık biz bu yola 😉

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Devlet haklı burada. Kalkıp devleti saklamayan bi site kapanmalı. Hele ki bizim isteğimiz gayet geçerli bi sebepken. Özgürlük adı altında benim mehmetçiğimi öldüren terör örgütlerini adam yerine koyuyorsa kapanır böyle.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan 15 yıldır bitmediniz! 15 yıldır "Bunlar daha iyi günlerimiz. İran'a benzeyecez!" diyorsunuz ama hala birşey olduğu yok. Kardeşim kurallara uymuyorsa cezasını çekecek. Adam olsunlar o zaman. Başka ülkede olsa ses etmezsiniz!

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Ayvayı ***** nereden bakıcaz ***** arkadaş yaaa!!!

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Yaşasın cehalet! Yaşasın mutluluk… :)))

 37. SDN Okuru dedi ki:

  İyi olmuş Türkiye'yi İSİD ile ortak gösteren siteden bir halt olmaz

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Ne güzel

 39. SDN Okuru dedi ki:

  çok iyi olmuş darısı diğer abuk subuk sitelerin başına

 40. SDN Okuru dedi ki:

  iran bile türkiyeden daha ilerici ve özgürlükçü

 41. SDN Okuru dedi ki:

  girmek istiyon vpn ile girebilir

 42. SDN Okuru dedi ki:

  özgürlükler ülkesinde sıradan bir gün ya devlet büyüklerimize yazık sürekli aç kapa böle şeylerle uğraşıp çok değerli zamanlarını harcıyorlar komple interneti kapatalım daha fazla yorulmasınlar onlara da yazık bizim için kendilerini paralıyorlar

 43. SDN Okuru dedi ki:

  öylede eğer iyi olmuş adilere

 44. SDN Okuru dedi ki:

  Bir gecede cahil kaldık

 45. SDN Okuru dedi ki:

  Müstahak bize… Bir gün tüm interneti keserler umarım.

 46. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar daha iyi günlerimiz, adım adım iran yapacaklar ülkeyi

 47. SDN Okuru dedi ki:

  İyi halt ettiler aferim herşeyi engelleyin sorgulamayalım köleniz olalim herseye boğun eğelim dimi şerefsizler

 48. SDN Okuru dedi ki:

  NTV'nin elde ettiği bilgiye göre site, Türkiye'yi DAEŞ terör örgütüyle aynı zeminde gösteren içerikleri kaldırmaması nedeniyle engellendi. Açıklamada Türkiye'nin Wikipedia'dan dört talepte bulunduğu ancak Amerika merkezli kuruluşun bunlara yanıt vermediği belirtildi
  Türkiye, Wikipedia'dan ülke içerisinde temsilcilik açması, uluslararası hukuka uygun davranması, mahkeme kararlarını uygulamaları ve Türkiye'ye yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olmamasını talep etti. Dört talebin yerine getirilmesi ve içeriklerin kaldırılması durumunda sitenin yeniden erişime açılacağı *****

 49. SDN Okuru dedi ki:

  Artık yasak istemiyorum Bro bari terör içeriğini engelleyecekseniz sadece o bölümünü sansür yapabilirdiniz

 50. SDN Okuru dedi ki:

  Dün acayip ödev yapmıştım bugün kapanması sevindirdi

" Wikipedia’ya erişim engellendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wikipedia’ya erişim engellendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wikipedia’ya erişim engellendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "