Okunma

Windows 10 güvenli mod nasıl açılır?


09 Temmuz 2017 Pazar 14:15
Windows 10 güvenli mod nasıl açılır?

Windows ve Linux işletim sistemlerinde sorun giderirken kullanılan en önemli yöntemlerden biri olan Güvenli Mod, bilgisayardaki bug ve virüslerden kurtulmanın en kolay yollarından bir tanesi.

Güvenli mod ile daha minimal bir arayüze sahip olan kullanıcılar, sadece gerekli olan servis ve driverların çalışmasıyla bilgisayardaki hatayı daha çabuk teşhis edebiliyor.

Güvenli mod Windows 10 işletim sistemi öncesinde bilgisayarın açılması sırasında F8’e basarak başlatılsa da Windows 10 ile birlikte artan açılış hızı, bu yönteme izin vermiyor.

Windows 10 ile birlikte, alışık olduğumuz güvenli mod, birden fazla seçenek ile karşımıza çıkıyor.

1-Standart Güvenli Mod

Bu seçeneklerden ilki, standart güvenli mod. Gereksiz tüm programların engellendiği standart güvenli mod, sadece ihtiyaç duyulan dosya ve driverlar ile çalışıyor.

17-07/09/windows-10-guvenli-mod1.png

Bunun yanı sıra başka bilgisayarlara bağlanma gibi özelliklere izin verilmeyen Standart Güvenli Mod, yerel ağlardan yayılan WannaCry virüsü gibi virüslerin dağılmasını engelliyor.

2-Ağ ile Güvenli Mod

Standart güvenli moda ek olarak internet bağlantısına izin veren Ağ ile Güvenli Mod, standart mod kadar güvenli olmasa da tek bilgisayarınızın olduğu durumlarda, internetten çözüm aramak için iyi bir yol gibi görünüyor.

3-Komut istemi ile Güvenli Mod

Tüm Windows 10 versiyonlarında olmasa da sadece komut istemi ekranından oluşan bir güvenli mod seçeneği de Windows için mevcut. Bu mod ise hasarı daha fazla olan işletim sistemlerinde daha sık kullanılıyor.

Peki, Windows 10’da Güvenli Mod nasıl açılır?

Güvenli modun başlatmak için birkaç farklı seçenek olsa da bu seçeneklerden en kolayı Güvenli Modu ayarlar menüsünden başlatmak olabilir.

Bunun için başlangıç menüsünden ayarlar menüsüne tıklanır. Ayarlar’ın içinde Güncelleştirme ve Güvenlik menüsünde yan barda bulunan Kurtarma seçeneğine tıklanır.

Gelişmiş başlangıç seçeneğinin altındaki “Şimdi yeniden başlat” seçeneğine tıklanır. Açılan menüde Sorun giderme, gelişmiş seçenekler, başlangıç ayarları seçilir.

Başlangıç ayarlarından istenilen güvenli mod seçeneğine tıklanarak güvenli mod aktif hale getirilebilir.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Windows 10 güvenli mod nasıl açılır?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgisayari baslat, tam windows logosu gelince restart bas, yine tam windows logosu gelince restart bas. Bunu iki defa yapinca kendi soruyor sanirsam sorun var guvenli modda baslatayimmi diye.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kurulum medyası ile yani dvd yada usb ile açılmayan windows u onarabilirsiniz ama açılmıyorsa güvenli mod hayal…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Windowsun diğer sürümlerinde de üç seçenek var

 4. SDN Okuru dedi ki:

  windows bir hata sebebiyle açılmıyorsa nasıl olur peki

 5. SDN Okuru dedi ki:

  peki güvenli moddan nasıl çıkılır

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Windows + R

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 10 larda sıkça görülen açılış ekranında kalma gibi durumlarda nasıl açılacağını anlatsanız daha iyi olurdu zannımca

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Shift tuşuna basılı iken Yeniden Başlat

" Windows 10 güvenli mod nasıl açılır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 10 güvenli mod nasıl açılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10 güvenli mod nasıl açılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "