Windows 10 Hakkında Her Şey


30 Eylül 2014 Salı 18:50
Windows 10 Hakkında Her Şey

Herkes Windows 9’u beklerken Microsoft büyük sürpriz ile Windows 10 tanıtımını gerçekleştirdi. Şaşıtıcı bir hamle olarak görülebilecek bu yenilikle Microsoft’un hem daha fazla ilgi çekmeyi, hem de yeni işletim sistemi ile Windows 8 arasındaki farklılıkları vurgulamayı amaçladığı söylenebilir. Zira Windows 8 ile revizyonizmdenradikal değişimlere yelken açan şirket, Windows 10 ile hem bir adım geri çekiliyor hem de arayüzde yeniden önemli değişikliklere imza atıyor.

Huzurlarınızda Başlat Menüsü

14-09/30/windows-10-start-menu.jpg

Geri çekilmeden kastımız tabii ki çok tartışılan “başlat menüsü – modern arayüz” tartışması. Aynı konuyu tekrarlayıp Windows 8’in yayınladığı günden beri süregelen tartışmayı açmaya gerek yok. Başından beri sevilmeyen ve dokunmatik olmayan masaüstü sistemlerdeki kullanım zorluklarından yakınılan modern arayüz bir adım geriye çekilmiş durumda. Bir başka değişle; Microsoft, Vista’dan sonra bir kez daha kullancı deneyiminin önemini hatırlayıp, dayatma ile kitlelerin değişime zorlanamayacağı anlamış oluyor.

Revize edilmiş klasik bir yapı

Peki ya yazılım devinin Windows 10 ile getirdiği değişimler ve yenilikler neler? Ne kadar yenilikten sayarsınız bilinmez ama arayüzdeki en büyük yenilik tabii ki başlat menüsü. Haksızlık etmeyelim, başlat menüsünün geri gelmesi belki yenilik değil ama kendi içinde yenilikler içeren, hatta neredeyse tamamen elden geçirilen bir yapı söz konusu.

Canlı kutucuklar yine iş başında

14-09/30/windows-10-full-screen-live-title-1412107014.jpg

Microsoft tarafından yayınlanan ilk tanıtım videosuna bakılırsa, daha önce ortaya çıkan ekran görüntülerini doğrulayan bir başlat menüsü kullanıcıları bekliyor. Modern arayüzün temel taşı olan canlı kutucuklarla revize edilmiş yeni başlat menüsü, hem Windows 8 esintilerini taşıyor hem de klasik Windows deneyimini kullanıcılara sunuyor. Canlı kutucuklar klasik başlat menüsü öğelerinin hemen sağ tarafında yer alıyor. Bu bölüme favori web siteleri, favori uygulamalar ve kişiler eklenebiliyor. Canlı kutucuklar tıpkı Windows 8’de olduğu gibi otomatik olarak güncelleniyor ve kullanıcılara bildirim sağlıyor.

Arama tekrar yerli yerinde

14-09/30/windows-10-search.jpg

Windows 10 ile gelen bir diğer yenilik ise arama satırının tekrar başlat menüsündeki yerini alması. Klasik yapısıyla dikkati çeken yeni arama sistemi hem lokal arama hem de web üzerinde arama gerçekleştiriyor.

Tam ekran dayatmasına son

14-09/30/windows-10-full-screen-apps.jpg

Arayüze yönelik geliştirmelerden bir diğeri ise tam ekran uygulamalara yönelik. Windows 8 ile birlikte kullanıma sunulan Windows App Store uygulamaları işletim sisteminde tam ekran olarak çalışmaktaydı. Windows 10 ile birlikte tam ekran uygulamalar artık tamamen kullanıcının kullanım tercihine bırakılmış durumda. Kullanıcılar Windows App Store uygulamalarını ister tam ekran, isterlerse yeniden boyutlandırarak kullanabilecek.

Yeni multitask deneyimi

14-09/30/windows-10-full-screen-multitask.jpg

Microsoft’un Windows 10 ile birlikte el attığı alanlardan birisi de masaüstü görünümü. Yeni sürümde Multitask ekranını derleyip toparlamaya çalışan şirket, OS X’in Mission Control özelliğini andıran yeni bir yapı oluşturmuş. Böylec,  masaüstü üzerinde açık olan pencereler kolayca görüntülenip istenilen uygulamaya geçiş yapılabiliyor. Ayrıca, sanal masaüstü özelliği sayesinde birçok uygulamayı tek masaüstünde görüntülemek yerine iş ve eğlence gibi farklı amaçlara yönelik masaüstleri tasarlanabiliyor.

Daha fazla tuttur!

14-09/30/windows-10-full-screen-snap.jpg

Uzun süredir Windows sürümlerinde bulunan “snap” özelliği de Windows 10 sürümünde revizyondan geçirilmiş durumda. Artık aynı anda ekranda 4 ayrı pencere görüntülenebilecek. Ayrıca Windows 10, uygulamaların ekranda nasıl yerleştirilebileceği hakkında ipuçları da sağlayacak.

Final sürümü ne zaman gelecek?

Yarın kullanıma sunulacak ilk ön izleme sürümü ile öncelikli olarak masaüstü PC deneyimine odaklanacak. Windows 10’un önümüzdeki aylarda sağlanacak geribildirimler ile şekilleneceği ve geliştirileceği belirtiliyor. Windows 10 final sürümünün 2015 yılı ortalarında, Microsoft BUILD konferansından sonra sunulması tahminler arasında. Bakalım Windows 10 final sürümü ne zaman gelecdek?

:: Windows 10 beklentilerinizi karşıladı mı?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

103 yorum - “Windows 10 Hakkında Her Şey”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  counter 1.8 gibi oyunları açmıyor açtığı zamanda yazılar görünmüyor

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows 7 support is over, but there's no doubt, As Windows 7 is the most recommended OS, Which through user can do almost all work without any problem, Where I recommend you to activate your OS being purchased its license code from ODosta Store
  After OS activation, You can easily get windows 10 remote tech support to run all old programs and get windows 10 updates.
  You can upgrade your OS to windows 10, But you can face some technical issues, So I recommend you to have clean installation of windows 10 and activate it using legal license.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Abicm windows 10 çok güzel biliyorum bnde hatta kullanıyorum ama hiç bir pc oynu windows 10 a uyumlu değil ne indirecez

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows 10 home da sekmeler arası ses kapatma yok ama windows 7 ultimate vardı acil w10 un bunu yapması gerek

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben bu işletim sistemini yapanın dağıtanın taaa… 2 kere kurdum ikisinde de ana avrat küfrederek formatlıyorum

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar Windows 10 da oyunlar yavaşlıyomu

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Merhaba, Sanal masaüstü özelliğini devre dışı bırakabiliyor muyuz? Nasıl?

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  5 saatte yükledim 5 saaat kullandım ardından hemen kaldırdım oyunlarda uygulamalarda 60 70 saniyede bir kapatıyor açık olan ne varsa yani dakikada bir actıgınız sayfayı tekrar açmanız gerekıyor görev yöneticisinde hata veriyor ve yavaşlatıyor kesinlikle yüklemeyin

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence windows 8 ve 8.1 kullanımı çok kolaydı bizim insanımız rahatlığa alıştığı için beğenmediler windows 10 kullanımıda oldukça rahat olmuş bunu zor bulan insan afadersinizde gerizekalıdır bilgisayarınızdan kaynaklanan sorunları windows10a yüklemeyin beğenmiyorsanız linux kullanmanızı tavsiye ederim windows arayüz bakımından oldukça iyidir

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  win 10 da internet oyun falan yavaşlıyor ve bilgisayarın fanı dinlenmeden sürekli olarak düzensiz ve hızlı bi şekilde çalışıyor ben 2 gün önce yükledim pekte memnun kalmadım açıkçası tekrar bilgisayara sistemi geri yükledim ve win 8.1 kullanımı iyidir iyi takmayın win 10 fazlada beklentilerin üzerinde bi sürüm degil şu an o win 10 da yaşadığım sıkıntıları yaşamıyorum

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  yorum

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  ben kurdum hiç memnun kalmadım wni 7 hame premıuma geri cevirdim

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  gerçekten ücretsiz mi ya ?

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows 8.1 geri istiyorum

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar Microsoft'un yeni işletim sisteminin "Windows 9" olarak çıkmamasının sebebi; eski Win9x tabanlı işletim sistemleriyle çakışmaması içindir. İsim olarak benzerlik gösterdiği için 9 yerine direkt 10 ismiyle piyasaya sürülmeye karar verilmiştir. Hemen önyargı yapmayın, bilmeden insanları yanlış yönlendirmeyin!

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Tasarım görsellik konusunda Windows malesef sınıfta kalmıştır. Çöküşünün zararının en büyük sebebi de budur bence. Kimse kimseyi kandırmasın. Yakında kepenkleri tamamen indirirlerse şaşırmam. Apple sevmem ama yakında az olan PC kullamınıda tamamen ellerine geçirecekler gibi görünüyor.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Walla ben herkese inat Windows 10'u aşırı derecede eleştireceklerdenim. Bu nedir Windows 8'den sonra hiç mi işe gitmediniz siz arkadaş bu ne rezalet. W7'ye dönmeye çalışmışlar fakat performansı artırabilmek için görselliği bitirmişler üstelik bir kaç yenilikten başka (onlara da pek bir yenilik denemez bence) hiçbirşey yapmamışlar. Bence windows bu kadro yapısı ile bir çöküş içerisinde başta tanıtımı yapan o küpeli uzun saçlı soytarıyı değiştirmeleri gerekiyor diye düşünüyorum. Hadi sadelikten yanayız ama görsellik olarak w3.1 düşecek kadarda değiliz. Bırakın W10 satışlarını artırmak için bunları bu kadar övmeyide gerçekleri söyleyin. Gelmiş geçmiş en iyi W W7'dir. Malesef W7'den sonrası bir çöküştür. The End.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  gayet guzel

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows 10 da bilgisayarı yeniden başlat seçeneği ile başlatınca W10 simgesi geldikten sonra siyah ekran geliyor .Ancak kapatıp tuşa basarak açtığımda veya uyku moduna aldıgımda böyle bir problem ***** nedeni sizce nedir ve nasıl düzeltebilirim acil yardım!!!

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunlar Linux'tan alınma da diyebiliriz.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  benimki windows 7 ultimate 10 yapınca sınırlımı olucak

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  ne adamlarsınız bilgisayar kullanmayı bilmezsiniz laf yaparsınız win8.1 Pro vl nin hız perfomans ve değerleri hiç birinde yok hele birde ram ve ekran kartın yüksekse 16 ram 2 veya 4 ekran kartı mesala işte uçtuğunuzun resmidir.
  deneyin gör

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Daha erken, beklemek lazım.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  gördğüm kadarıyla ara yüz değişmiş gibi windows 7 en iyisi yine bence

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar şimdi ben benim makineye w10 kursam mı? tavsiye eden varmı aranızda şimdiden teşekkürler

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  windows 10 techical preview kurdum inceledim. Sonuçmu iyi ki ubuntu var.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

" Windows 10 Hakkında Her Şey konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 10 Hakkında Her Şey ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10 Hakkında Her Şey ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 2. 2 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 3. 3 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 4. 4 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 5. 5 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 6. 6 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 7. 7 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 8. 8 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 9. 9 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 10. 10 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!