Metro’nun evrimine hazır mısınız?


11.05.2017 21:30:00
Metro’nun evrimine hazır mısınız?

Microsoft sonunda Windows 10 için yeni tasarım dilini açıkladı. Bugüne kadar Project Neon adıyla anılan yeni tasarım dilinin resmi adı olarak Fluent Design System yani Akıcı Tasarım Sistemi açıklanmış durumda. Peki, bu tasarım diliyle Windows 10 nasıl bir değişim yaşayacak?

Windows 10 için Akıcı Tasarım Sistemi neleri değiştirecek?

İlk olarak 2012 yılında sunulan Windows 8 ile hayatımıza giren Metro tasarım dilinin evrimine işaret eden Akıcı Tasarım Sistemi sayesinde, geliştiricilerin avantajlarından yararlanacağı bazı yeni tasarım elementleri ve işlevler sunulacak. Ana fikir ise geliştiricilerin tüm cihazlarda çalışacak tek bir tasarım diline erişebilmesini sağlamak.

Akıcı Tasarım’ın amacının uyumlu, sezgisel, kapsayıcı ve tepki veren cihazlar arası deneyimler ve etkileşimler sunmak olduğunun altı çiziliyor. Geliştiriciler bu tasarım dili sayesinde animasyonlar, bulanıklık ve akışkanlık içeren güzel ve etkileyici uygulamalar oluşturabilecekler. Tasarımın temel unsurları olaraksa ışık, derinlik, hareket, materyal ve ölçeklendirme veriliyor.

17-05/11/windows-10-fluent-design-system-02.jpg

Windows Insider kullanıcıları ilk olarak Windows 10’un Groove, Hesap Makinesi, Filmler & TV gibi birinci parti uygulamalarında Akıcı Tasarım Sistemi’ni görmeye başlayacak. Ek olarak tasarımcılar, Akıcı Tasarım Sistemi’ni resmi olarak kullanarak uygulama geliştirebilecekler.

Microsoft, Windows kullanıcılarının farklı aygıtlarda görecekleri deneyimlerin önemli ölçüde farklı olabileceğini de belirtmeden geçmiyor. Yine de şirket, kullanılan cihaz türüne göre en iyi kullanıcı arayüzü tasarımının sunulacağını garanti ediyor.

Windows 10 için Sonbahar Creators Güncellemesi ile birlikte gelecek Akıcı Tasarım Sistemi ile işletim sisteminin bambaşka bir hal alacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Microsoft’un Akıcı Tasarım Sistemi için hazırladığı sayfaya bu adresten erişebilirsiniz.

:: Windows için Akıcı Tasarım Sistemi adlı yeni tasarım dilini nasıl buldunuz?


 • yazarİlker Şekercioğlu

  Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Metro’nun evrimine hazır mısınız?” üzerine 8 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Başarılı.

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Yazarın fotoyu kes. Takım elbise, ipad, işadamı hesabı.

  3. SDN Okuru dedi ki:

   Efsane birşey olmuş

  4. SDN Okuru dedi ki:

   iOS tarzı. Çok şık.

  5. SDN Okuru dedi ki:

   Aşırı şık olmuş

  6. SDN Okuru dedi ki:

   "google" ın yaptığı "material design" a karşılık iyi bir hamle olmuş. Güzel görünüyor.

  7. SDN Okuru dedi ki:

   Hıııııııımmm çok heyecanlandık son güncellemeyle mağaza açılmıyo onu düzeltsin önce abiler

  Yorum yazın

  Geri bildirim