Okunma

Korsan Oyunlar Tarih Oluyor!


17 Ağustos 2015 Pazartesi 11:15
Korsan Oyunlar Tarih Oluyor!

Microsoft, Windows 10 ile birlikte birçok yenilik getirdi ancak bu yeniliklerden bazıları kullanıcıların hoşuna gitmeyecek nitelikte. WinBeta’nın raporuna göre Microsoft, Windows 10 ile birlikte kullanıcıların PC‘lerde ne tür uygulamalar kullandığını denetleme hakkına sahip oldu.

Korsan oyunlar tarih mi oluyor?

Gelen bilgilere göre Windows 10’un Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi‘nde (EULA), Microsoft’un “lisanssız oyunları oynama ve izinsiz donanımları kullanma” durumlarında kullanıcıların PC’lerini denetlemeye hakkı olduğu yazıyor.
 
Bu denetleme hakkı sayesinde Microsoft’un, korsan oyun oynayan kullanıcıları tespit edip bu oyunları devre dışı bırakabileceği iddia ediliyor.
Milyonlarca insanın PC’lerinde korsan oyunlar oynadığı bilinen bir gerçek. Eğer Microsoft, sözleşmede yer aldığı şekilde korsan oyun oynayan kullanıcıların PC’lerine müdahale etmeye başlarsa bu birçok Windows 10 kullanıcısının tepkisini çekebilir. Hatta bu işin sonu bazı kullanıcıların daha düşük bir Windows’a geçmeleriyle bile sonuçlanabilir. 

Microsoft tarafından ise bu durumla ilgili bir açıklama gelmedi. Şirket belki de bu hakkı saklı tutup istediği herhangi bir zamanda toplu müdahaleye başlamak istiyor olabilir.

:: Microsoft’un PC’nize müdahale etmeye hakkı olduğunu düşünüyor musunuz?
yazarEren Topçu

İyi bir oyuncu ve sıkı bir teknoloji takipçisi. Mütercim tercümanlık öğrencisi ve oyun programlama ile ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

84 yorum - “Korsan Oyunlar Tarih Oluyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaslar sene oldu 2017 aylardan eylül korsan oyunlarsa sorun yasayanlar varmı bugun orjinal win10 alıcam da fikirleriniz önemli

 2. SDN Okuru dedi ki:

  WİN 8.1 KULLANIRIZ

 3. SDN Okuru dedi ki:

  1-) "İzinsiz donanım" nedir ?
  2-) Microsoft bir işletim sistemi üreticisi, benim donanımıma nasıl karışıyor ?
  3-) Microsoft benim donanımımın izinli olup olmadığını nasıl biliyor, bilgisayarıma ne kadar erişimleri var bu heriflerin ? (BIOS seviyesinde değişiklik yapabildiklerine göre)

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ya boşuna üzülmeyin korsan hackerleri boş durmaz win 10 cracki bile dolanıyor artık her türlü devam bu arada aynen korsana evet bi $10 dolarlık oyunu türkiyede 70 80 tl ye satarlarsa normal 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Tek isletim sistemi windows sanki sekil yapiyolar mk

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Öyle olursa windows 7 satışları patlama yapar 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Desenize Türkçe yamalar gitti 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim yazdigimiz kodlara ne olacak?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  oyun piyasası şimdiden çökmeye başladı satışlar düştü diye yayın yaparlar artık

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bırakın korsan oyunu orijinaller çalışmıyor (ör: Herous of Chaos and Order)

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Korsana evet Çünkü : Burası Türkiye çünkü biz oyuna yada filme değil vergiye para veriyoruz

 12. SDN Okuru dedi ki:

  zannetmiyorum… topuğuna değil kafasına sıkmak olur bu… adamlar zaten tehlikeyi hissettiklerinden dolayı atak yapıp durumu kurtarma çalışmaları yürütüyor… neden böyle bir saçmalık yapsın… ayrıca korsanla mücadele son derece basit bir olay… isteyen firmalar bunu çok rahat yapabilir… internet bağlantısı zorunlu tutulup gerekli kontrolleri anlık yaparak korsanı kitleyebilirsin… bu durumda çözüm bulunsa dahi son derece kısa ömürlü olur… anında yeni kontrollerle durumu kurtarırsın… maliyetli ama kesin bir çözüm… en azından microsoftun işi değil…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Olayı kavrayamayanlar için açıklıyorum. Amaç korsan değil. Amaç oyun ve yazılımları kendi mağazasına çekmek. Şu anda bir çok firma %30 ödemek istemiyor. Windows Uygulama mağazası Win32 Uygulamaları sandbox (kapalı kutu) olarak çalışacak. Avantajı programın çökmesi zorlaşacak ve diğer yazılımların kurulma gereksinimi olmayacak. Örneğin VC++ 2005 gibi. Gerekli yazılımlar programın içinde yüklü gelecek. Kullanıcılar için dezavantajı program dosyalarına dışarıdan dosya eklemek mümkün olmayacak. Korsan program kullanmak zorlaşacak. Dolayısıyla firmalar sadece Windows mağazasından programlarını sundukları zaman korsan gibi dertleri kalmayacak ve %30 ödemek cazip gelecek. Zaten çok büyük firmalar anlaşmalarla %30 ödemiyordur. Kısacası Microsoft ve yazılımcılar için win-win durumu söz konusu olacak. Mağazaya uygulama sokmuyorsan korsanla sen mücadele et durumu olacak.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadan

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft korsan oyunculara dokunamaz demiş biri ! Napacan windows satın almayacakmısın birdaha ? Zaten korsancısın muhtemelen windowsunda korsandır :))

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bi oyuna oyundan daha büyük yama yapan türkler 🙂 halkeder bizimkiler

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Çok Hojdur Ama Banane

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel olur hatta bence windows 10 kullanmayan sistemler online oyunlara sokulmasın. Steam zaten indirim yaparak en baba oyunları 10 liraya veriyor. Bunu bile ödemek istemeyen kullanıcılar yüzünden hala çoğu oyunda türkçe dil desteği yok yetmezmiş gibi korsan kullananlar bir de online oyunlarda oyunun içine ediyor. Destekliyorum hatta komple bloke etsinler pc leri

" Korsan Oyunlar Tarih Oluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Korsan Oyunlar Tarih Oluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Korsan Oyunlar Tarih Oluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "