Okunma

Windows 10’da Nasıl Yardım Alınır?


09 Ekim 2016 Pazar 18:10
Windows 10’da Nasıl Yardım Alınır?

Microsoft son çıkardığı işletim sistemi olan Windows 10, getirdiği yeniliklerle birlikte kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamayı hedefliyor. Microsoft yardım sayfası üzerinden sorunlar hakkında destek alınabilmesinin yanı sıra, geliştirilen yeni yapay zeka ile Windows 10‘da karşılaştığınız sorunlarla ilgili yardım almanız mümkün. Peki, Windows 10’da nasıl yardım alınır?

Mantıken rakip olduğu Apple’ın sesli asistanı Siri ile aynı şekilde çalışan Cortana, geliştirilen yapay zeka ile Windows 10 üzerinde karşılaşılan sorunlara büyük derecede yardımcı oluyor.

Windows 10’da Nasıl Yardım Alınır

Microsoft‘un geliştirdiği yeni sesli asistan Cortana, Windows 10 yüklü olan bilgisayarlardaki kişisel yardımcıdır. Günlük işlerinizi kolaylaştırmak ve Windows 10 üzerinde yaşadığınız problemleri çözmek için geliştirildi.

16-05/24/windows-10-yardim-almak-1-1464105622.jpg

Peki, Windows 10‘da yardım almak için kullanacağınız Cortana nasıl etkinleştiriliyor ve kullanılıyor?

Microsoft’un uzun süredir sahip olduğu bir karakter diyebileceğimiz Cortana’yı Window 10’da yardım almak için kullanabiliyorsunuz. Artık Başlat menüsünden F1 tuşuna bastığımızda otomatik olarak Bing arama motorundan uygun seçeneklere yöneliyoruz. Windows 10’da nasıl yardım alınır sorusunun en büyük cevabı da bu noktada Cortana oluyor. Halo serisinden tanıyabileceğimiz bu kurgusal yapay zeka, sesli ve yazılı komutlar üzerinden sizin yardımınıza koşuyor.

Windows 10’da yardım almak için Cortana’yı kullanmak

Cortana şu an için Windows 10 yüklü olan her cihazda bulunuyor. Türkiye bölgesi ve Tükçe dil seçeneği için henüz destek verilmediği için öncelikle bilgisayarınızı Bölge Ve Dil Ayarları sekmesinden ABD İngilizce yapmanız gerekiyor.

Dil ve bölge değişikliği sonrası aktif olacak olan Cortana‘yı, Ayarlar sekmesinde “Cortana” şeklinde aratarak aktif hale getirebilirsiniz. Sesli komut ile Windows 10 üzerinde yaşadığınız sorunlar hakkında Cortana ile destek alabilir ve sonuca ulaşabilirsiniz.

Sesli komut ile çalışan Cortana, Window 10’da yaşanan tüm sorunlara çözüm bulabilirsiniz. Cortana, windows 10’da nasıl yardım alınır sorusuna bu şekilde yanıt olmayı da başarıyor. Merak ettiğiniz sorunlara en etkili çözümü sunan Cortana, ileride çok daha iyi bir donanıma sahip olacak. Web ve Microsoft çözüm merkeziyle tümleşik olarak verileri tarayan yapay zeka, Windows 10 sorunlarına etkili bir çözüm aracı oluyor. Cortana’nın yakın bir gelecekte Türkçe dil desteği geleceği de biliniyor ama Microsoft’un bu desteği ne zaman sağlayacağını henüz bilmiyoruz.

 

:: Windows 10’un sesli asistanı Cortana’yı kullandınız mı?


yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

“Windows 10’da Nasıl Yardım Alınır?” üzerine 8 yorum

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Macbookta siri Türkçe windows 10da siri İngilizce. Apple farkı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  artık ne zaman tükçe olacak demiyorum ne zaman türkçe olacağına daire kesin tarihi versinler. tarih veremediklerine göre doğru düzgün bir çalışmaları yok demkki.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ne yani saçma sapan bir uygulama için bilgisayarı İngilizce mi kullanacaz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  you gotta be kidding me.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ona hiç gerek yok! Bazı sorunlar yaşadım Windows müşteri hizmetlerini Aradım problemler hal olmasına rağmen ilk defa böyle birşeyle karşılaşıyorum adamlar nasıl ilgi gösteriyor problem yaşayıp yaşamadığımı Yardıma ihtiyaç var mı diye kaçtır arıyorlar Windows 10 yükledim bilgisayarım kasıyor biraz onuda bugün söyledim benden randevu aldılar nezaman müsait olurum diye bilgisayarınıza girip bütün iyileştirmeyi yapacaklarını söylediler

 6. SDN Okuru dedi ki:

  türkçe dil desteği yok mu ?

Yorum yazın

Geri bildirim