Okunma

Face ID’nin ardından Windows 10 da kandırıldı!


21 Aralık 2017 Perşembe 18:30
Face ID’nin ardından Windows 10 da kandırıldı!

iPhone X ile birlikte kullanıma sunulan yüz tanıma sistemi Face ID‘nin farklı insanları gördüğünde bile telefonu açması büyük tedirginliğe ve güvenlik endişesine neden olurken bir güvenlik araştırma şirketi, Microsoft’un Windows 10 ile sunduğu yüz kilidinin çok daha güvenli olduğunu açıkladı.

Windows Hello ile kullanıcılara sunulan yüz kilidini test eden Alman SYSS firması güvenlik araştırmacıları, Windows 10 işletim sisteminin eski sürümlerini çalıştıran bilgisayarlarda yüz kilidini kandırmayı başardılar.

Windows 10 yüz kilidi fotoğraf ile kandırıldı!

Windows 10 yıl dönümü güncellemesinin yüklü olduğu Surface Pro 4 ile gerçekleştirilen test sonucunda cihazın yüz kilidi fotoğraf ile açılıyor. Bu güvenlik açığı her sürümde çalışmasa da, güncelleme yüklemeyen büyük bir kitle olmasının binlerce cihazın bu risk ile karşı karşıya kaldığını gözler önüne serdiği ve açığın diğer sürümlere uyarlanabileceği dile getiriliyor.

Ancak, Windows 10’un yüz kilidini kandırmanın şu aşamada Face ID kadar kolay olmadığını belirtmeliyiz. Zira, araştırmacılar test sırasında kullandıkları fotoğraf üzerinde birtakım değişiklikler gerçekleştirdiler.

Bu kapsamda Windows Hello özelliğini kullananlara, belirli aralıklarla bu özelliği kapatıp tekrar aktif ederek taranan görüntülerinin yenilenmesini sağlamaları öneriliyor. Bunun yanı sıra açığın Microsoft’a bildirildiği ve henüz geri dönüş alınmadığı paylaşılan diğer bilgiler arasında yer alıyor.

:: Yüz tanıma özelliğini cihazlarınızda kullanıyor musunuz?


yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi’nde eğitim hayatına devam ediyor. Uçaklara olan hayranlığı ve merakı her geçen gün artarken, 7 yıl önce başlayan spor hayatına zorunlu bir ara sonrasında kaldığı yerden devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

2 yorum - “Face ID’nin ardından Windows 10 da kandırıldı!”

  1. Johnny Sins dedi ki:

    eski versiyonlara diyor tiyorsa günceli kandırsınlar…

  2. Fatih dedi ki:

    Dizüstü bilgisayarımda kullanı***** kullanışlı bir ö***** kamerası ile çalışıyor ve zifiri karanlıkta işlem yapıyor müthiş bir ö***** önceki sürümleri bilemem ama şu an kullandığım bilgisayarda 3 boyutlu hileler kullanılmadığı sürece fotoğraf ile falan kandırılacağını sanmam çünkü dediğim gibi zifiri karanlıkta işlem yapıyor.

Yorum yazın

Geri bildirim