Windows 10’da bozulan sistem dosyaları nasıl düzeltilir


13 Nisan 2021 Salı 15:31
ABONE OL
Windows 10’da bozulan sistem dosyaları nasıl düzeltilir

Birçok Windows kullanıcısı bozuk sistem dosyaları nedeniyle can sıkıcı hatalar ile karşılaşıyor. Peki Windows 10 bozulan sistem dosyaları nasıl tepit edilir ve düzeltilir? Birçok kullanıcının sorduğu bu soruya kapsamlı bir cevap hazırladık.

Windows 10 bozulan sistem dosyaları nasıl düzeltilir?

Windows ikonuna bastıktan sonra güç seçeneklerinde yer alan Yeniden Başlatma’yı seçin. Yeniden başlatma işlemi gerçekleşirken Shift tuşuna basarak gelişmiş menüye giriş yapın. Ardından karşınıza çıkan ekranda bulunan Sorun giderme sekmesine tıklayın.

Windows 10 bozulan sistem dosyaları nasıl düzeltilir

Sorun giderme menüsünde yer alan Gelişmiş Seçenekler sekmesine tıklayın. Daha sonra Önceki sürüme geri dönün veya Sistem Geri Yükleme butonlarını kullanarak bilgisayarınızı eski haline döndürebilirsiniz.

Yaptığınız işlemler herhangi bir sonuç vermediyse bir sonraki aşamada bilgisayarınızı sıfırlamayı deneyin. Sorun giderme menüsünde bulunan Bu bilgisayarı sıfırla sekmesine tıklayarak Windows’unuzun yeniden kurulmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmeden önce bilgisayarınızda bulunan verileri yedeklemeniz gerekmektedir.

Benzer bir sorun ile karşılaştığınızda daha hızlı çözüme ulaşmak için Windows arama çubuğuna Ayarlar yazarak diğer sistem geri yükleme seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Yaptığınız işlemler sonrasında Windows 10 bozulan sistem dosyaları eski haline dönecektir.

Karşınıza çıkan ekranda Güncelleştirme ve Güvenlik sekmesine tıklayın. Ardından sol menüde yer alan Kurtarma butonuna tıkladıktan sonra Bu bilgisayarı sıfırla bölümünde bulunan Başlat butonuna basın.

İşleminizi tamamlamak için Dosyalarımı sakla veya Her şeyi kaldır seçeneklerinden size uygun olana tıklayın. İşleminizin gerçekleşmesi birkaç dakikanızı alacak. İşleme başlamadan önce yedek almanızı öneriyoruz.

Windows 10 bozulan sistem dosyaları nasıl tespit edilir?

Windows 10 bozulan sistem dosyaları nasıl tespit edilir?

Windows işletim sisteminde bozuk dosya tespiti için Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı (SFC.exe) mevcut. Ayrıca Windows 10 işletim sisteminde Deployment Image Servicing and Management (DISM) aracını kullanarak sistem dosyalarını onarmak mümkün.

Öncelikle komut windows arama çubuğu üzerinden komut istemi yazılımını Yönetici Olarak çalıştırın. Ardından karşınıza çıkan siyah ekrana DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth komutunu kopyalayın.

DISM komutu, Windows Güncelleme sistemini kullanmaktadır. Komut çalıştırma ekranında herhangi bir hata ile karşılaşırsanız DISM.exe /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth /Source:C:\RepairSource\Windows /LimitAccess komutu ile işleminizi tekrarlayın. İşleminiz sona erdiğinde sfc /scannow komutunu çalıştırarak onarımı tamamlayın. Doğrulama yüzde 100 olana kadar bu Komut İstemi penceresini kapatmayın. 

Karşılaştığınız sorunları yorumlarda yazarak, diğer okuyucularımızdan destek isteyebilirsiniz.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Windows 10’da bozulan sistem dosyaları nasıl düzeltilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 10’da bozulan sistem dosyaları nasıl düzeltilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10’da bozulan sistem dosyaları nasıl düzeltilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!