Okunma

Windows 7 açık kaynak olabilir!


26 Ocak 2020 Pazar 22:17
Windows 7 açık kaynak olabilir!

Microsoft, geçtiğimiz yıllarda Windows 7 desteğiyle ilgili açıklama yapmıştı. Halen birçok kullanıcı tarafından tercih edilen işletim sisteminin desteği 14 Ocak’ta kesildi. Özgür Yazılım Vakfı Windows 7 ile ilgili açıklama yaptı.

Özgür Yazılım Vakfı, “Windows 7 açık kaynak olmalı.”

Birçok kurumsal firma kullandığı ekosistem nedeniyle kolay kolay işletim sistemi değiştiremiyor. Bu sebepten dolayı birçok ATM cihazı ve endüstriyel otomasyon sistemi halen aktif olarak Windows XP kullanıyor.

Benzer şekilde Windows 7 kullanan kurum ve kişi sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Bazı kullanıcılar alışkanlık nedeniyle Windows 10 sürümüne geçmeyi reddediyorken bazı kullanıcılar ise mevcut cihazlarının özelliklerinden dolayı işletim sistemini Windows 10 sürümüne yükseltemiyor.

Özgür Yazılım Vakfı Windows 7 açık kaynak olmalı dedi

Bu sebepten dolayı Özgür Yazılım Vakfı Windows 7 işletim sisteminin açık kaynak olması gerektiğini açıkladı. Microsoft’un Github üzerinden açık kaynak yazılım paylaştığına dikkat çeken yetkililer bu konuda gerekli başvurularını yapacaklarının altını çizdi.

Windows 7 açık kaynak işletim sistemi haline geldiğinde geliştirme konusunda destek olacaklarını söyleyen yetkililer, işletim sisteminin hem güvenlik hem de yeni özellikler konusunda iyi yerlere gelebileceğini savundu.

Microsoft, Windows 7 için 10 Ocak 2023 tarihine kadar ücretli destek hizmeti sunacağını açıklamıştı. Alman hükümeti 33.000 bilgisayar için şirkete 886.000 dolar ödeyecek, öte yandan İrlanda hükümeti de benzer şekilde Windows 7 kullandığı cihazlar için yaklaşık olarak 1.2 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Kısa vadede Windows 7 işletim sisteminin açık kaynak olması beklenmiyor. Ancak şirketin bir süredir açık kaynak felsefesine olan ilgisinden dolayı ileride eski işletim sistemlerinin kaynak kodlarını yayınlayacağı düşünülüyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Windows 7 açık kaynak olabilir!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bazı arkadaşlar Windows 11 çıkacak sanıyor. Windows 10 , Apple’ın OS X de yaptığı gibi güncellemelerle devam edecek.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yapmazlar. O çöp NT çekirdeğinin kodları açık kaynak mı olacak?

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Win 10 çok iyi ben kullanıyorum

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Win 10 Cok kotu

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Windows 7 de Linux olacak yani yuh.

 6. Anonim dedi ki:

  Yayımlanmaz. Virüsler iyice artar..

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bill amca günahını vermez açık kaynak olarak.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu zamana kullandığım en iyi sürümler xp ve 7 gerisi hic hoşuma gitmedi

 9. Anonim dedi ki:

  Keşke Windows XP nin kodları yayınklansa açık kaynak GNU/Linux geliştiricilerinin elinden geçse tekrardan güncel haliyle daha hızlı stabil hale gelse bizde kursak çocuklara miras kalır…

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  He he tamam açık kaynaklı yaparlar. Sen iste yeter zaten

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Olmaz öyle birşey hayal kurmayın.

 12. Utku92 dedi ki:

  Sanki microsoftunda bu işte payı var gibi gözüküyor. Belkide açık kaynak diyerek arka planda tekrar geliştirecek. Windows 10 dan vazgeçebilirim öyle olursa.

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu biraz zor gibi ama olmaz da değil. Kodların tamamı değil bir kısmını açık kaynak yaparlar diye düşünüyorum. Windows 11 in açık kaynak olabileceğine daha çok ihtimal vermiyorum.

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hadi bakalım çok güzel haber eskisi gibi herkes Xp 7 ve daha cilgincasi 98 bile kullanilir

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Microsoft bunu asla yapmaz, linux bir sistemin açık kaynak olması ile Windows bir sistemin açık kaynak olması aynı şey değil, kısa sürede onlarca Windows klonu ortaya çıkar, yüzlerce sistem açığı keşfedilir vs. Microsoft bunu yapmaz.

 16. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Biz crackli kullanıyoruz.

  1. Anonim dedi ki:

   Bu ne linux düşmanlığı… React Os diye bir açık kaynaklı windows sürümü var. Windows XP benzeri. Sistemin kurulumu bile windows a benziyor. Bu uygulama pek ala Win 7 için de yapılabilir. Keşke linux kerneli üzerinde yapabilseler. Şunu da ilave edeyin ki çinde kurumsal firmaların bir kısmı windows xp ye benzer linux sürümleri kullanıyorlar. Çin bu yüzden mi teknolojide geri kalıyor sizce!? Ne bu windows hayranlığı? Win 11 çıksa o çok sevdiğiniz Win 10’u terk edip ona geçersiniz. Bizdeki gemçlik yazık ki oyun oynamak için windows u tercih ediyor. Lütfen aşağıdaki linklere bağlanınız:
   *****
   Böylece crack yapmadan, kendi windowsunuz olur. Göbekten windows a bağlı olmazsınız.

" Windows 7 açık kaynak olabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 7 açık kaynak olabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 7 açık kaynak olabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "