Okunma

Windows 7 İçinde Windows XP Geliyor!


27 Nisan 2009 Pazartesi 19:13
Windows 7 İçinde Windows XP Geliyor!

Windows 7‘nin bir özelliği daha gün yüzüne çıktı. Etrafta gezinen söylentilerin yerini gerçekler alırken eski yazılımları eskiden olduğu gibi çalıştırmak isteyenlere gün doğdu. Her ne kadar bu özellik her Windows 7’de olmayacaksa da, en tepe sürümler olan Enterprise, Ultimate ve Business sürümlerinde sanal Windows XP‘yi görebileceğiz. Peki bu Windows XP nasıl çalışacak?


Kurulumdan sonra sanal olarak çalışabilen yazılımlar

Donanım Destekli Sanallaştırma

Microsoft’un Hyper V‘sini örnek alan sistem, bahsedilen Windows 7 sürümlerini satın alan kullanıcılara Windows XP’yi sistemin bir parçasıymış gibi kullanma imkanı verecek. Teknik olarak siz yine bir Virtual PC kurulumu yapıyorsunuz ama bu sanal makine yardımıyla yazılımları sanki masaüstünüzde gibi kullanabiliyorsunuz (VMware Fusion gibi). Ayrıca bu şekilde, her bir kullanıcı Windows XP’nin lisanslı bir kopyasına da sahip olacak. Sistemin ismi ise kısaca XPM, uzunca ise Windows XP Mode olarak anılacak.

:: Yeni özelliği beğendiniz mi?

Bilgi için: Paul Thurrott
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Windows 7 İçinde Windows XP Geliyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Steve Jobs ölmeden evvel akıllıca bir iş yap ve Mac OsX’i Pc ler için özgürleştir. Verelim parasını alalım bitsin bu çile. Dua alır iyileşirsin bak.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bende çok seviyorum counter oynamayı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer düzgün çalışırsa Microsoft’un önüne kimse geçemez.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  peki örneğin xp ile uyumlu olan donanımlar da çalışabilecek mi acaba?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Valla Vistadan bımmıştım Seven kurdum çok güzel geldi bana birde içinde XP olursa çok öok daha iyi olcaktır.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba!

  Donanımsal destek yoksa sadece bazı güvenlik ve performans özelliklerini kullanamıyorsunuz. Donanımsal sanallaştırma desteği varsa mesela sanal makinede oluşan bellek taşmaları gerçek makinede çalışan işletim sistemine bulaşmıyor.

  Maalesef çok çekirdek desteği asla çekirden sayısı kadar performans artışı anlamına asla gelmedi ve gelmeyecek. Çünkü her uygulamayı çok çekirdeğe uygun şekilde yazmak 1- büyük bir işkence 2- hiçbir şey teoride olduğu gibi uygulamaya geçmediği için bundan elde edilecek fayda çok düşük oluyor.

  Bu arada işletim sistemini hızlı çalıştırmak zaten dört çekirdeğin merifeti olmamalı. Biz eğer işletim sisteminin kendisini çalıştırmak için yırtınıyorsak (Bkz: Vista) orada ciddi bir sorun var demektir. Önemli olan sistem üzerinde çalışan diğer yazılımların bunlardan fayda görmesi. Şu sıralarda, iki çekirdekten üç veya dört çekirdeğe terfi etmenin marjinal faydası, özel çok ilmekli (multi threaded) uygulamlar haricinde çok düşük.

  Güzel günler dilerim.

  Berkin

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Win7’de benim merak ettiğim çok çekirdek desteği kafadan varmı yani açılışta 4 kat performans sağlayabilirmiyiz?Bunu halihazırda destekleyen işletim sistemi varmı bide?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Donanım desteklemiyorsa sanallaşamıyoruz değil mi?

" Windows 7 İçinde Windows XP Geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 7 İçinde Windows XP Geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 7 İçinde Windows XP Geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "