Okunma

Windows 7 Pil Ömrünü Azaltıyor mu?


26 Ağustos 2009 Çarşamba 16:00
Windows 7 Pil Ömrünü Azaltıyor mu?

22 Ekim’de piyasaya çıkacak olan Windows 7′nin neler yapabileceğini herkes merak ediyor. Microsoft, Vista’dan ders alarak yaptığı hataları tekrar etmemek niyetinde. Vista’nın en çok şikayet edilen özelliklerinden biri zamanına göre çok güçlü donanıma ihtiyaç duymasıydı.

Bunun aksine Windows 7′nin netbook’larda bile çalışacağı belirtiliyor. Bu iddia ne kadar gerçek, bunu yeni işletim sistemi çıkmadan bilemeyiz ama şimdiye kadar çıkan sürümler sayesinde dizüstü bilgisayarlar ile Windows 7 arasındaki ilişkiyi ön görebilmek mümkün.

En önemli özellik

Bir dizüstü bilgisayar alırken en çok dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri pil ömrüdür. Taşınabilir olduğu iddia edilen bir bilgisayarın hem hafif, hem de uzun pil ömrüne sahip olması şart. Pil ömrünü etkileyen birçok şey var elbet ama kullanılan işletim sisteminin de buna etki yaptığı yadsınamaz bir gerçek.

Windows 7 netbook’larda bile çalışabilecekse, pil ömrü konusunda da başarılı olmak zorunda. Microsoft da Windows 7′nin bu konuda Vista’dan %11 daha verimli olacağına söz vermişti. Peki ya XP ile karşılaştırınca Windows 7 neler yapabiliyor?

XP egemenliği

Bildiğiniz gibi günümüzde netbook’ların hemen hemen hepsinde Windows XP kullanılıyor. Sadece netbook değil, kişisel bilgisayarlarında da halen XP kullananların sayısı bir hayli fazla. Microsoft, Vista ile kandıramadığı XP kullanıcılarını bu sefer Windows 7 ile yanına çekmek istiyor, çünkü artık XP’nin döneminin kapandığına inanıyor.

Ancak Windows 7′nin şimdiye kadar kullanıma sunulan sürümleri ile yapılan testler pil ömrü konusunda yeni işletim sisteminin, XP’nin gerisinde kaldığını ortaya koyuyor.

Windows 7 pillere düşman mı?

Dünya çapında yapılan birçok testte Windows 7′nin XP’ye oranla tam bir pil canavarı olduğu ortaya çıktı. Örneğin XP ile 9 saatlik bir pil ömrü sunan Toshiba Mini NB205, Windows 7 RC ile yaklaşık 7 saat çalışabildi. Benzer şekilde Acer Aspire One da 8 saatten 6 saate düştü.

Pil ömrünün düşmesi konusunda ASUS, Acer ve MSI kullanıcı forumlarında da birçok şikayet dile getirildi. Yaklaşık %30′lara varan pil ömrü azalması gerçekten ciddi bir durum. Firmaların bir iş günü boyunca şarj etmeden çalıştırmayı planladıkları dizüstü bilgisayarların Windows 7′ye geçmemelerine neden olabilecek bu durum, final sürümünde de yaşanacak mı merak ediyoruz.

Sorun nerede?

Pil ömrünün bu derece kötü etkilenmesinin sebebi olarak ise Windwos 7′nin sahip olduğu bazı özellikler ve donanım sürücülerinin henüz istenilen seviyeye gelmemiş olması gösteriliyor. Özellikle sürücüler pil ömrünü doğrudan etkileyebiliyorlar.

Microsoft şimdiye kadar yapılan şikayetler hakkında bir yorum yapmadı fakat sürücü geliştiriciler için daha iyi pil ömrünü sağlamak için sürücü ve donanımları nasıl optimize edeceklerini anlatan bir doküman yayınladı.

Biraz sabretmeliyiz

Birçok uzman Windows 7′yi sadece RC sürümüne bakarak değerlendirmenin büyük bir hata olduğu görüşünü paylaşıyor. Daha yeni işletim sisteminin sahip olduğu özellikleri tam olarak değerlendirebilecek sürücüler yapılmış değil. Unutmamak gerek ki, nasıl Windows 7 halen geliştiriliyorsa, sürücüler de halen geliştirilme aşamasında.

Daha güçlü bir işletim sisteminin başlarda bazı pil ömrü sorunları yaşatması muhtemel. Uzun süredir piyasada olan XP gibi bir işletim sistemi ile henüz final sürümü çıkmamış Windows 7′yi karşılaştırmak şu an için çok da sağlıklı değil. Bu yüzden 22 Ekim tarihini merakla bekliyoruz. Bakalım Windows 7 neler yapabilecek?

:: Windows 7’nin pil ömrüne etkisi sizce nasıl olacak?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Windows 7 Pil Ömrünü Azaltıyor mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Wİndows 7 daha görsel bir işletim sistemi odluğundan oalbilir bence 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ben şu anda windows 7 professional sürümünü evde kullanı***** gönderdi saolsun)
  Tam sürüm.
  Piyasaya çıkınca hepinizde göreceksiniz ki betadan çokta bi farkı yok pil kullanımı olarak.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft da windows 7’nin bu konuda vista’dan %11 daha verimli olacagi sozu verilmis,

  %11 lik bir verim, bizim gozle tespit edebilecegimiz bir verim degil, dolayisi ile , sayet bu dogru ise vistadan farksiz veya %11 daha iyi isletim sistemi 🙂

" Windows 7 Pil Ömrünü Azaltıyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 7 Pil Ömrünü Azaltıyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 7 Pil Ömrünü Azaltıyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "