Okunma

Windows 7’ye Kimler Yükseltebilecek?


29 Temmuz 2009 Çarşamba 12:00
Windows 7’ye Kimler Yükseltebilecek?

İster beğenin, ister beğenmeyin; er ya da geç bir gün Windows 7‘ye geçmeniz gerekecek. Windows XP’nin resmi desteğinin yakın gelecekte kesileceği düşünelecek olursa, o zaman geldiğinde önünüzde tek seçenek olacak: Windows 7. Peki bu geçiş işlemi sırasında tüm bilgilerinize elveda demek mecburiyetinde misiniz?

Bu konuya açıklık getirmek isteyen Microsoft, resmi Windows 7 yükseltme programını açıkladı. Yepyeni Windows 7 diskini bilgisayarınıza taktığınızda, aşağıdaki listeye göre sıfırdan bir işletim sistemi kurma veya bilgilerinizi kaybetmeksizin sadece yükseltme yapma şansına sahip olacaksınız:

:: Önce kötü haberler; Windows XP, Vista RTM ve Vista Starter sürümlerini kullananların sıfırdan kurulum yapması gerekecek. Zira bu işletim sistemleri için yükseltme desteklenmiyor.

:: 32 bit ve 64 bit arasında geçiş de mümkün değil; diğer bir deyişle 32 bit Vista kullansanız bile, 64 bit Windows 7 kurmak için format yolları görünüyor.

:: Farklı dillerde yükseltme de mümkün değil; İngilizce Vista’dan Türkçe Windows 7’ye ya da tam tersi de ne yazık ki format gerektirecek.

:: Farklı SKU‘lar arası geçişte yükseltme yapılamıyor; Windows 7 N‘den Windows 7 K’ya geçmek gibi.

:: Belki de en üzücü olanı; Windows 7 RC ya da Windows 7 Beta sürümden de yükseltme yapılamayacak. Bugüne kadar yaşadığınız Windows 7 konforuyla doldurduğunuz sabit diskinizi şimdiden yedeklemeye başlamanızda fayda var.

Yükseltme Nasıl Yapılacak?

Windows Vista Business sürümün, Windows 7’de Professional olarak adlandırıldığını belirtip, mümkün olan yükseltme senaryolarına göz atalım:

:: Windows Vista Business -> Windows 7 Professional, Enterprise ya da Ultimate.

:: Windows Vista Enterprise -> Windows 7 Enterprise.

:: Windows Vista Home Basic -> Windows 7 Home Basic, Home Premium, Ultimate.

:: Windows Vista Home Premium -> Windows 7 Home Premium, Ultimate.

:: Windows Vista Ultimate -> Windows 7 Ultimate.

:: Windows 7 sürümleri arasındaki yükseltmeler de sadece aynı sürümler arasında (Ultimate -> Ultimate, Enterprise -> Enterprise gibi) mümkün olacak.

:: Siz Windows 7’ye hangi sürümden geçiş yapacaksınız?

Bilgi İçin : Microsoft
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Windows 7’ye Kimler Yükseltebilecek?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    boşver yha salla gitsin

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bence en kötüsü Microsoftun kendi yayınladığı Windows 7 RC den upgrade yapılamıyor olması olmuş.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    teşekkürler 😛

" Windows 7’ye Kimler Yükseltebilecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 7’ye Kimler Yükseltebilecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 7’ye Kimler Yükseltebilecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "