Okunma

Windows 7’nin Bir Yılı


06 Mayıs 2009 Çarşamba 16:54
Windows 7’nin Bir Yılı

Windows Vista’nın ardından, yeni bir işletim sistemi hazırlarken çok daha dikkatli davranması gerektiğini hatırlayan Microsoft’un son birkaç yıldır üzerinde en fazla çalıştığı proje hiç şüphesiz Windows 7.

Microsoft’un emeğinin meyvesini, dün yayınlanan çıkış adayı sürümü ayrıntılı rehberimizden faydalanıp indirerek siz de gözlemleyebilirsiniz. Peki Windows 7 hakkında bugüne kadar neler konuşuldu, ne dedikodular yapıldı hatırlıyor musunuz? İşte Windows 7 hakkında ShiftDelete.Net‘te bir yıl boyunca konuşulanlar(linklere tıklayarak ilgili habere kolayca erişebilirsiniz):

Macera Nasıl Başladı?

Bir yıldan uzun bir süre önce, geçtiğimiz yılın mart ayında Microsoft’un işletim sistemleri ile ilgili stratejisini gözden geçirirken, yeni işletim sisteminin 2010 yılında çıkması gerektiğini hesapladık.

Çok geçmeden, Windows 7’ye ait olduğu söylenen bir takım ekran görüntülerini, kararı size bırakarak paylaştık. RC sürümü indirdiyseniz, o zamanlar bize neyi Windows 7 diye yutturmaya çalıştıklarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Windows 7’nin ilk videosu da, aynı tarihlerde ortaya çıktı. Elbette biz de boş durmadık ve Türkiye’den bir görevliye, Windows Grup Pazarlama Müdürü Alper Mestçi‘ye Windows 7’yi sorduk. Mayıs ayı bitmeden, Windows 7’ye ait ekran görüntülerinden oluşan ilk galeriyi SDN’de yayınladık.

Windows 7 açısından kısır geçen yaz döneminin ardından, eylül ayında Windows 7’de varsayılan olarak göremeyeceğimiz, ancak ücretsiz indirebileceğimiz programlar olacağını öğrendik.

Derken yeni Windows’un ismi belli oldu ve resmi olarak ilk defa “Windows 7” dedik. Windows 3.1’den Win 7’ye nasıl geldiğimizi hesaplamayı da ihmal etmedik.

Kısa süre sonra, Windows 7 Beta sürüme ait ekran görüntüleri internete düştü. Hemen ardından da Windows 7 Build 6801 için Türkiye’deki en detaylı video incelemesini gerçekleştirdik.

Windows 7 Yılı: 2009

Yıla zaferle başlayan Windows 7, SSD performans testlerinde ve Dell‘in özel olarak yaptığı testte Microsoft’un yüzünü güldürecek sonuçlar elde etti.

Şubat ayında, Windows 7’nin altı sürümü olacağını öğrendik ve Starter‘dan başlayarak Ultimate sürüme kadar özelliklere kısaca değindik.

İşletim sisteminin sürekli olarak torrent ağlarına düşen yeni build‘lerinden birini indirip kurcaladığımızda, Windows 7’nin hayatımızı nasıl kolaylaştıracağına dair bazı fikirler edindik.

Windows 7 Temaları için tıklayın.

İstemediğimiz uygulamaları(Internet Explorer dahil) kaldırarak, çok daha kişisel hale getirebileceğimizi görüp sevindiğimiz Windows 7’de, bir yandan da Blu-ray desteğinin olmamasına üzüldük.

Ön sürümlerde karşılaştığımız hataları çözerken, yeni MSN düzenine alışık olmayan kullanıcılara da eskiye dönmenin yolunu gösterdik. Ayrıca Microsoft’un Starter sürüm ile yaptığı abartılı kısıtlamaları görüp kahrolduk.

RC Çıkış Tarihi Açıklandı

Geçtiğimiz ayın yarısından sonra, Windows 7 çıkış adayı sürümün Microsoft tarafından ne zaman yayınlanacağı duyuruldu. MSDN ve TechNet kullanıcıları da RC sürüme aynı gün kavuştu.

Windows 7, Ubuntu ve Vista kıyaslaması için tıklayın.

Vakit yaklaştıkça dikkat kesilen editörlerimiz, Microsoft’un yenilik diye bize kakalamaya(!) çalıştığı bazı olmazsa olmazların altını çizdi. Bunların içinde en çok dikkati çeken ise, hiç şüphesiz XP Modu oldu.

Türkçe Windows 7

Nisan ayının son gününde, Windows 7’nin Türkçe sürümü için hazırlanan ekran görüntülerini sizlerle paylaştık.

Bir Acer yetkilisi, Windows 7’nin çıkış tarihi konusunda ağzından laf kaçırdı ve 23 Ekim 2009 tarihi o günden bugüne dillere dolandı.

Türkçe Windows 7 görüntüleri için tıklayın.

Microsoft, herkesi şaşırtan bir açıklama yaparak, Windows 7’nin korsan sürümlerinde de güvenlik güncellemelerini aksatmayacaklarını açıkladı. Sebebini burada bulabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri Açıklandı

Geçtiğimiz günlerde, Windows 7 için gerekli minimum sistem ihtiyaçları açıklığa kavuştu. Hemen ardından ise MSDN ve TechNet abonelerinin RC sürümü indirmesi için ayrılan sunucular çöktü!

Windows 7 Build 7100 için önemli bilgilerin bulunduğu bir dizi ekran görüntüsü, RC sürümün çıkışından hemen önce SDN’de yer aldı.

Son yayınlanan görüntüler için tıklayın.

Beklenen tarih geldiğinde de, Microsoft’un sunucuları nasıl halen ayakta tuttuğuna şaşırarak, Windows 7 RC indirme bağlantısını ve yöntemlerini sizinle paylaştık. Bugünden sonra çok daha fazla kurcalama şansına sahip olacağımız resmi Windows 7 RC sürümü hakkında en taze içerikleri yine ShiftDelete.Net farkıyla takip edebilirsiniz.

Son olarak bir not: Windows 7 RC, 1 Haziran 2010‘a kadar kullanılabilecek olsa da, 1 Mart’tan sonra bilgisayarınız her iki saatte bir kapanmaya başlayacak. Microsoft, bu yolla sizi nihai sürüme geçirtmeyi umuyor.

:: Sizce Microsoft bir Windows 7 tatilini hak etti mi?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Windows 7’nin Bir Yılı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 7’nin Bir Yılı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 7’nin Bir Yılı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "