Okunma

Windows 7’nin Gizli Silahı


26 Ocak 2009 Pazartesi 05:43
Windows 7’nin Gizli Silahı

Gün geçmiyor ki Windows 7 ile ilgili yeni bir performans testi, Microsoft‘un doğru yolda olduğunu göstermesin. Ancak tüm bu işletim sistemi kapıştırması esnasında, çoğumuzun unuttuğu bir kitle var: 64 bit’çiler.

Donanıma Yakışır İşletim Sistemi

Microsoft kaynakları, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde satılan Windows Vista işletim sistemlerinin %25’inin 64 bit sürüm olduğunu söylüyor. Özellikle DDR2 bellek fiyatlarının büyük düşüş göstermesi, son kullanıcıları, sistemdeki gigabaytlarca bellekten gereken verimi alabilecek işletim sistemlerine yöneltiyor.

Donanım sürücüleri konusunda hâlen bazı sıkıntılar yaşansa da, Microsoft, son doğal 32 bit işletim sistemi olacağını söylediği Windows 7‘de, Vista ile ulaştığı bu kitleye istediğini verebilirse, yakın zamanda 64 bit işletim sistemlerine büyük bir göçe tanık olabiliriz.

Esas Görev Üreticilerde

Donanım ve yazılım üreticilerine de bu geçişte büyük rol düşüyor. Zira süreci hızlandırmanın en etkin yolu, çıkan her ürünün 64 bit ile uyumlu sürümünün ve sürücülerinin de yayınlanması olacaktır.

Bakalım son dönemde hazır PC’lere sessiz sedasız Vista x64 yükleyen bazı OEM satıcıların çabası, Windows 7’nin çıkışıyla birlikte meyvelerini verecek mi?

:: Windows 7 ile birlikte 64 bit’e geçmeyi düşünüyor musunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Windows 7’nin Gizli Silahı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    şey ben anlamadım da bu ne silahı guşlastik mi? :

" Windows 7’nin Gizli Silahı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 7’nin Gizli Silahı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 7’nin Gizli Silahı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "