Windows 8, Windows XP’ye Yetişti!


03 Kasım 2014 Pazartesi 06:00
Windows 8, Windows XP’ye Yetişti!

Windows pazarında sürümler arasındaki mücadele sürüyor. Microsoft‘un kullanıcıları yeni sürümlere yönlendirme çabaları da sonuç vermeye başladı. Özellikle Windows XP kullanıcılarını eski işletim sisteminden vazgeçirme konusunda yoğun uğraş veren şirket, emeklerinin karışılığını görmeye başladı.

Windows 8 ve XP kapışması

Netmarketshare sitesinin Ekim ayı verilerine göre, pazarda hali hazırda Windows 7 egemenliği sürüyor. Sevilen sürüm yüzde 53’lük pay ile Windows pazarının yarısından fazlasına hakim. Araştırmanın asıl ilginç sonuçları ise Windows XP ve Windows 8 cephesinde. Uzun süre gerilerde kalan Windows 8, Windows XP’yi 2. lik tahtından edecek noktaya ulaştı.

14-11/03/netmarket.jpg

Windows XP terk ediliyor!

Geçtiğimiz ay dramatik düşüş yaşayan Windows XP‘ye karşı Windows 8 / 8.1 sürümlerinin paylarını artırması iki sürüm neredeyse eşitledi. Windows XP‘nin 17.2’lik pazar payına karşılık Windows 8 / 8.1 sürümleri yüzde 16.8’lik bir pay yakalamayı başardı.

Windows 7 yeni XP olmasın…

Bu durumun önümüzdeki aylarda Windows 8 lehine gelişeceğini tahmin etmek güç değil. Yılların Windows XP‘sinin ise kısa bir süre içerisinde 2. lik koltuğunu kaybedeceğini söyleyebiliriz. Microsoft açısından Windows XP’den kurtulmak sevindirici görünse de Windows 7′nin yeni bir “Windows XP vakası” olma yolunda görünüyor olması ise dikkat çekici.

:: Hangi Windows sürümünü kullanıyorsunuz?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Windows 8, Windows XP’ye Yetişti!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Win 10 daha yeni iişletim sistemi progprogramlar daha yeni uyum saglıo çok da stabil güncelleme ile

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu 8’i ve 8.1’i kullanamayan arkadaşlar en kısa zamanda bir beyin kontrolüne ***** bildiğin windows ya registry’de duruyor windows+r’da duruyor command prompt’da duruyor denetim masasıda ***** neyin kafasındasınız ? Herşey daha stabil, error neredeyse yok, mavi ekranın esamesi okunmuyor, birşeyi aramak bulmak smart search sayesinde daha kolay , telefonunda kullandığın mobil uygulamaların birçoğu windows store sayesinde bilgisayarındada kullanılabiliyor, metro ekranını kullanmak için mouse’ın tekerleğini kaydırmak yeterli ayrıca sana hem metro uygulamalarını hemde klasik windows uygulamalarını çalıştırabileceğin tek toplu bir pencere sunuyor böylece karman çorman masaüstünde ***** okey ara bir sürüm daha modern sisteme bir geçiş sürümü ama ara sürüm olmasına rağmen birçok yönden en başarılı ***** yeniliğe uyum sağlayın be arkadaş bir başlat kaldırıldı diye ne olay oldu ***** windows 10’da çıktığı an kurucam çünkü dahada harika bir işletim sistemi bizi ***** xp ve 7’yle iyi şanslar,bol mavi ekranlar,errorlar,kasılmalar ve donmalar hadi canlarım benim.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows 7 yükseliyor gibi 😀 Yani xp den kaçan wind 7 alıyor..

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows 7yi yerindenmi edecek? Hiç sanmıyorum o sıkıcı arayüz metro arayüzü kadar karışık saçma bir sistem yapmadı ***** çok eskide kaldı Windows 7yi koltuğundan edemez çoğu insan alıştı başlat menüsü***** rahatlıkla ararken windows 8de iki saat burdamı ordamı diye arayıp ***** 8 tutmadı tutmicakta..

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  lisanslı w8.1 var hatta stardockun start programnı bile almıştım olmadı kıraklı w7 ye geri döndüm olay menü felan değil kesinlikle w7 xp vakası bence w 10 bile kullanıyorum w7 bambaşka hız görsellik program uyumu daha ne istiyon deller adama….

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Windows 8.1, 7’den daha iyi arayüze sahip bence. Benimde içimde endişe vardı ama o endişeler yersizmiş. Zaten Windows 7’de de başlat menüsüne pek ihtiyaç duymuyordum. Metro arayüzünü de beğendim.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir ben sevemedım herhalde su wındows 8i. bir kere denedım hemen 7e gerı donmustum.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Her Yeni Gelen PC Içerisnde Dahili Olarak Zorla 8.x Satarsan Yetişir Tabiki … Alternatif Windows 7 Seçeneğini Sun Bakalım Durum Ne Yönde Değişiyor …

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  iki kral var agaa. xp ve w7

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  FOREVER WİN 7

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Pc,abi yeter benden bu kadar diyene kadar windows 7’e devam ve oldukçada memnunum 🙂

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünya laptop/notebook a metazori ile yüklenen Win 8ler tabi xp kadar olur downgrade yapalım 7 falan kurarım dersin yok cihaz bi kıllık çıkartır sende paşa paşa win 8 kullanmak zorunda kalırsın.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  xp den daha ne bekliyorsunuz anlamadım ki ben arkadaş ya kan kaybediyormuş bence direk kaldırsınlar ..

" Windows 8, Windows XP’ye Yetişti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 8, Windows XP’ye Yetişti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 8, Windows XP’ye Yetişti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 2. 2 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 3. 3 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 4. 4 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 5. 5 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 6. 6 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 7. 7 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 8. 8 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!
 9. 9 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 10. 10 Apple Watch Series 6 inceleme! Apple Watch Series 6 inceleme!