Windows 95 Easter Egg’i 25 yıl sonra fark edildi


29 Mart 2021 Pazartesi 12:00
ABONE OL
Windows 95 Easter Egg’i 25 yıl sonra fark edildi

Windows 95’in yayınlanmasının üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen bir bilgisayar korsanı, Windows 95 Internet Mail uygulamasında daha önce hiç keşfedilmemiş bir Easter Egg (Paskalya Yumurtası) buldu.

Windows 95 hoş bir Easter Egg ile karşımızda

Windows bilgisayar korsanı ve aynı zamanda geliştiricisi olan Albacore tarafından keşfedilen Easter Egg, geliştiricilerin adlarının bir listesini kayan bir videoda oynatan pencere açıyor. Albacore tarafından atılan tweette, “Windows 95 / IE4’ün internet postasında daha önce hiç görülmemiş bir Easter Egg’e benzeyen bir şey fark ettim. Bunun için hakkında penceresini açmanız, dosyalardan birini seçmeniz ve MORTIMER yazmanız gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

windows-95-25-yil-sonra-easter-eggiyle-gundemde

MORTIMER komutu yazıldıktan sonra, Internet Mail geliştiricilerinin adlarını listelemeye başlayan küçük bir pencere beliriyor. Albacore ayrıca Easter Egg’i başlatmayı kolaylaştırmak için shell32.dll dosyasını yamaladığını, böylece videoda gösterildiği gibi Clouds adlı klasörün açılarak başlatılabileceğinin de altını çizdi. Videoda çalan MIDI müziği, özellikle Windows 95 zamanlarında video oyunu oynayanlara bir nostalji duygusu getirecektir. Albacore bunun yanında Windows NT 4.0 ekibinin NT 4‘ün beta sürümlerinde bulunan Easter Egg’leriyle ilgili videolar da paylaştı.

Bilgisayar programlarında ya da oyunlarda gizlenen çeşitli özellikler için kullanılan Easter Egg kavramı, genellikle programcıların kendilerini tanıtmak için yaptıkları eğlendirici içeriklerden oluşuyor. Bazen de programcının imzası olarak nitelendiriliyor. Bu alışılmadık bir durum olmamakla beraber, gelişim sürecine bakış sağladığı için de her zaman eğlencelidir.

Daha önce de Windows 95 üzerinde saklanan Easter Egg’lere denk gelmiştik. Örneğin Hover! isimli video oyunu Windows 95 ile piyasaya sürülmüş ve sonradan yayınlanan tüm işletim sistemlerinde çalıştırılabilir olarak sunulmuştu.

Kaynak: Bleeping Computer
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Hey gidi günler hey.. Windows 95, Windows 3.1 den sonra devrim gibi gelmişti..

" Windows 95 Easter Egg’i 25 yıl sonra fark edildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 95 Easter Egg’i 25 yıl sonra fark edildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 95 Easter Egg’i 25 yıl sonra fark edildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  2. 2 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  3. 3 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  4. 4 Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  6. 6 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  7. 7 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  8. 8 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  9. 9 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  10. 10 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!