Okunma

Windows Defender Eskisinden Daha Güçlü!


27 Ocak 2016 Çarşamba 11:00
Windows Defender Eskisinden Daha Güçlü!

Microsoft, geçmişte Windows Defender için “temel bir koruma” ifadesini kabul etmişti. Windows Vista ve Windows 7 için Microsoft Security Essentials varken, Windows 8 ve Windows 10’da bu isim Windows Defender olarak basitleştirildi.

İleri seviye kullanıcılar, genellikle üçüncü parti antivirüs yazılımları kullanıyorlar. Bunun amacı bilgisayarlarına daha iyi bir koruma sağlayabilmek. Ancak çoğu kullanıcı ve özellikle standart kullanıcılar Microsoft’un varsayılan güvenlik seçeneklerinin dışına çıkmak istemiyor.

Fakat bu kullanıcıları sevindirecek bir haber geldi: AV-Test tarafından yayınlanan yeni antivirüs programı test sonuçlarına göre, Windows Defender artık çoğu üst seviye olarak nitelendirilebilen antivirüs yazılımlarına ciddi bir rakip olarak görünüyor.

Testlerde, her yazılım üç kritere göre değerlendirilmiş: Tehdit Koruma, Performans (sistem yavaşlatma, hız) ve Kullanışlılık (Basit arayüz vb.). Her kriter 0’dan 6’ya kadar puanlandırılmış ve toplamda bir yazılımın testten alabileceği en yüksek skor olarak 18 sayısı belirlenmiş.

Birkaç yıl önce, Microsoft bu testlerden çok kötü sonuçlar alıyordu. Alınan skorlar, Windows 8 döneminde 9,5 ile 11,5 arasında gidip geliyordu. Bu kötü sonuçlar, Microsoft’a bu konuda büyük eleştiriler yağmasına neden oluyordu.

Microsoft, uzun dönemdir eksik bıraktığı konudan ve aldığı eleştirilerden dersini almış olacak ki, son testlerde  Windows 8 için 15,5, Windows 7 ve Windows 10 içinse 14 puan aldı.

Aşağıdaki görselde sonuçları görebilirsiniz. Söz konusu koruma yazılımının en altta olmasının sebebi ise temel koruma kategorisinde olması.

16-01/27/windows-defender-av-test-2016.jpg

AV-Test enstitüsü, içlerinde Avast, AVG, Bitdefender, Kaspersky, Norton ve Trend Micro gibi devlerin bulunduğu 20 antivirüs yazılımını test etti ve karşılaştırdı.

Windows 10’da, sonuçlara göre Windows Defender sadece Comodo ve ThreatTrack yazılımlarıyla eşdeğer sayılıyor.

Ancak Windows 8’de her nasılsa, Windows Defender Windows 10’da geçemediği yazılımları geçip, üstelik ESET ile eşdeğer sonuçlar gösteriyor. Windows Defender’ın toplamdaki sonucuna bakacak olursak, toplam 20 antivirüs yazılımı içerisinde 10. sıraya yerleşiyor.

:: Hangi antivirüs yazılımını kullanıyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Windows Defender Eskisinden Daha Güçlü!”

 1. Pro dedi ki:

  1 kasper 2 avast 3 eset 4 norton 5 mcafee

 2. SDN Okuru dedi ki:

  tam sürümleri internet kredi kartı ile mi aktif edebiliyoruz sadece? dışarıda bulabilir miyiz teşekkürler

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bir şey söyliycem bu sıralama tam sürümler için mi ücretsizler için mi?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Avast 2. Sırada ise ben mac a geçiyorum

 5. SDN Okuru dedi ki:

  kasper'i görüyonuzmu adam avirayla kopuyo

 6. SDN Okuru dedi ki:

  güzel olmuş programlara gerek kalmasın….

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu antivirüsleri hiç sevmiyom yanlış anlamayın(virüs ü buluyor) ama yüklerken kolay kaldırırken zaman kaybı oluyor

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Shiftdelete ekibi 360 security yi öneriyorlar ama sıralamada yok ne iş

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Linux için böyle bş dert yok 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  daha çok ekmek yemesi lazım ben bitdefender kullanıyorum çok memnunım

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Hala en geride bu MS dan bir şey olmaz

 12. SDN Okuru dedi ki:

  İnternet security olarak kaspersky norton bitdefender sıralama bu gerisi yalan.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaş virüs dünyasında en önemli sorun zero day virus dedikleri şeydir…. ona da önlem alabilen daha çıkmadı… çıktığını iddia edenler virüsü kendi yapanlardır bundan emin olun… zira imkansız bir şey…. Microsoft da diğerleri gibi zero day virüslerde başarısız… diğer tüm korumaları yapıyor… ilave teknolojiler barındırmıyor olabilir… ama bence olması gereken de bu… yani virüs programı virüs programıdır… öteki işler için başka servisler kullanmak gerekli diye düşünüyorum…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  İsterseniz Kaspersky 2016 deneme s0rümü sıfırlama programı atabilirim. 30 günde bir sıforlıyorum gayet güzel

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Kaspersky nerde?

 16. SDN Okuru dedi ki:

  2.5 senedir Kaspersky Internet Security kullanıyordum 3 ay önce süresi bittikten sonra yeniden para verip alma gereksinimi duymadım Defender sayesinde. Şu ana kadar hiç bir problem yaşamadım gayet iyi koruyor.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  windows7de de windows defender olarak geçiyor çok önceden güncelleme geldi

 18. SDN Okuru dedi ki:

  kaspersky performans da nasıl 5 ? eskiden fena yavaşlatırdı değişmiş mi?

" Windows Defender Eskisinden Daha Güçlü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows Defender Eskisinden Daha Güçlü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows Defender Eskisinden Daha Güçlü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "