Windows 10, Denetim Masası’nı elden çıkarıyor!


26 Mart 2020 Perşembe 14:00
Windows 10, Denetim Masası’nı elden çıkarıyor!

Denetim masası, Windows‘un en fazla kullanılan özelliklerinden biri. Özellik hâlâ Windows 10‘da mevcut olsa da yakın zamanda kalkabilir. Windows işletim sisteminin çeşitli güncellemeleri insanları Ayarlar uygulamasını kullanmaya teşvik ediyor. Aslına bakılırsa Microsoft bu stratejiyi yavaş yavaş benimsedi ve uyguladı. Windows 10’daki hemen hemen her güncellemeyle, Denetim Masası’nın önemi, git gide azaltıldı.

Denetim Masası yavaş yavaş gizleniyor

Windows 10 Insider Build 19587’de bulunan verilere göre, Microsoft, Denetim Masası’nı tamamen veya en azından öğelerini gizleme veya kaldırma eşiğinde olabilir. Gelişme, Microsoft MVP ve tersine mühendis olan Rafael Rivera tarafından ortaya çıkarıldı. Mühendisler, Mach2 adlı bir araç kullanarak Windows 10’un yeni bir ön izleme yapısında keşiflerde bulundu.

Windows 10

 • Yapı numarası 19587 olan Windows 10’da  Hide_System_Control_Panel, System_Control_Panel_File_Explorer_Redirect ve System_Control_Panel_Hotkey_Redirect referanslarını bulundu.
 • Hide_System_Control_Panel referansında Denetim Masası’nı gizlemekten bahsediliyor. Bu özellik ayarlarının hiçbiri Windows 10’un 19587 numaralı yapısında etkin olmasa da, bunların varlığı yeni bir güncellemenin ufukta olduğunu gösteriyor.

Önümüzdeki seneye kadar Denetim Masası bizimle

Microsoft, uzun zamandır insanların Denetim Masası’nın var olduğunu unutmasını ve sadece Ayarlar’a yönelmesini istiyor. Windows 10’un piyasaya sürülmesinden beş yıl sonra, şirket Denetim Masası’nı gizlemek üzere çalışmalara başlamış gibi görünse de halka açık sürümde yıl sonuna kadar veya 2021’in başına kadar bir değişiklik beklenmiyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Windows 10, Denetim Masası’nı elden çıkarıyor!”

 1. Anonim dedi ki:

  Linuxta hemen her masaüstünün kendi ayar ara yüzlerinin yanı sıra dağıtımların kendi ayar ara yüzleri de bulunabiliyor. Windowsta yok bilgisayar simgesini sağ tıkla yönet e gir servisi kapat yok denetim masasına gir orda bilmem nereyi tıkla. Bir de linux kullanmanın daha zor olduğunu iddia edenler çıkabiliyor.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok doğru bir karar. Zira yeni ayarlar bölümünde herşey yapılıyor..

 3. Anonim dedi ki:

  Gerçekten ahmaklık olur.

 4. Anonim dedi ki:

  Denetim masasını ayarlardan çok fazla kullanıyorum. Yapmasın !

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ayarlar’da çoğu ayar yok! Denetim masası’ndan ulaşıyoruz. Onu da kaldırırlarsa, windows’u kim ne yapsın?

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Vindovsa linux çekirdeği ekleyecekler bence. Windows linux ile birleşirse Apple osx karşısında ciddi bir rakip olabilir. Microsoft Windows un geleceğinde bence bunu görüyor. Zaten son zamanlarda yaptıkları açık kaynak hamleleri bunun belirtisi. Windows 10 a linux çekirdeği eklendi zaten ilerde hibrit bir çekirdek daha sonrada saf linux çekirdeği üzerinde çalışan Windows lar gelir diye düşünüyorum.

  1. Anonim dedi ki:

   Microsoft zaten «bulut» piyasasından para kırıyor ona yönelmiş. Bu sebepten Windows’a Linux subsystem eklenmiş. İleride linux dağıtımı da çıkartabilirler.

 7. Anonim dedi ki:

  Denetim masası, windows’un can damarı. Büyük bir hata olur.. Zaten hantal bir işletim sisteminde tek doğru o.. Onuda kaldırırsa kendi topuna sıkar..

" Windows 10, Denetim Masası’nı elden çıkarıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows 10, Denetim Masası’nı elden çıkarıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10, Denetim Masası’nı elden çıkarıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "