Okunma

Windows Mobile Barselona Yolcusu


21 Ocak 2009 Çarşamba 08:31
Windows Mobile Barselona Yolcusu

Geçtiğimiz yıl MWC 2008’de Windows Mobile 6.1’in öngörünümünü duyuran Microsoft, bu yıl yapılacak olan Mobile World Congress 2009’da Windows Mobile’ın 7 versiyonundan önceki olası son sürümü 6.5’un duyurusunu yapacak. 3 yeni cloud computing (bulut bilgi işlem) servisi dışında yeni mobil işletim sisteminin geliştirilmesi ile ilgili bilgi yok.


Windows Mobile’ın tamamen değişen kullanıcı arayüzü

SkyBox, SkyLine ve SkyMarket servisleri dışında göze çarpan en büyük yenilik ise kullanıcı arayüzünün tamamen yenilenmesi. Bu yenilikler Microsoft’un güçlenen ancak iPhone’un gelmesiyle sıkı bir sarsıntı geçiren Windows Mobile dünyasını tekrar güçlendirebilir.

Yeni 6.5 Cihazları Yolda

Tayvanlı üreticilerin yer aldığı bazı kaynaklardan gelen haberlere göre ilk Windows Mobile 6.5 işletim sistemine sahip cihazlar yılın 3.çeyreğinde piyasalara girecek. iPhone ve BlackBerry’nin uygulama pazaryerlerine karşın WinMo’nun benzer uygulaması yoktu ve bu işletim sistemin eskimiş olduğu hissini veriyordu. Şimdi yeni bulut bilgi işlem dünyası servisleri ile oyunun kuralları değişebilir.

Kablosuz Senkronizasyon

SkyBox WinMo kullanıcılarına kablosuz senkronizasyon imkânı veriyor. Kişiler, mesajlar, dosyalar, takvim olayları, yedekleme ve geri yükleme fonksiyonları bu servisin sundukları arasında yer alıyor.

SkyLine ise iş dünyası kullanıcıları için tasarlanmış. SkyBox gibi ama daha kurumsal özellikler sunuyor. Exchange sunucuları üzerinden senkronizasyon gibi. SkyMarket tahmin edebileceğiniz üzere Apple’ın AppStore’una bir cevap. Binlerce 3.parti uygulamanın kapısı böylece WinMo kullanıcılarına tek tıkla indirebilmek üzere açılacak.


WinMo artık dokunmatik kullanıma daha uygun

Tahmin edileceği üzere W.nMo 6.5’un dokunmatik özellikleri de geliştirmeden en önemli payı alan kısım olacak. Çok nokta dokunuş desteğine kavuşması beklenen kullanıcı arayüzü parmakla kullanım için optimize edilmiş olacağı da kesin gözüyle bakılan geliştirmeler arasında yer alıyor. Ancak kesin olan bir şey varsa o da WinMo 6.5’un şubat ayında Barselona’da gerçekleştirilen MWC 2009’da elimize geçeceği.

:: Windows Mobile Barselona’da titreyip, kendine gelebilecek mi?
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Windows Mobile Barselona Yolcusu”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Çok güzel bir haber inşallah 6.5 inferface’i Parmak dostu olur ve samsung omnia gibi modellere ROM olarak yükseltilebilinir.

" Windows Mobile Barselona Yolcusu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows Mobile Barselona Yolcusu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows Mobile Barselona Yolcusu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "