Windows Phone, iPhone’u Geçti mi?


18 Mayıs 2012 Cuma 07:15
Windows Phone, iPhone’u Geçti mi?

Akıllı telefon piyasası Android ve iOS tabanlı cihazların tekelinde gibi görünse de, Windows Phone işletim sistemli akıllı telefonların da yavaş yavaş pazar payı elde ettiği söylenebilir. Akıllı telefon piyasasının durdurulamaz yükselişi devam ediyor ve bu pastadan en büyük dilimi Android tabanlı akıllı telefonlar alıyor.

Dünya geneline baktığımızda Android’in liderliği devam ederken, iPhone’un da büyük bir pazar payı sahibi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Fakat bu ikilinin zirvede rahat olmadıkları söylenebilir. Zira Windows Phone tabanlı akıllı telefonlar da pazarda pay sahibi olabilmek için yarışıyor.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere ve Almanya’da Windows Phone tabanlı akıllı telefonların yükseldiği haberleri internette dolaşırken, son olarak Çin’de de Windows Phone’un ivme kazandığı söylentileri yükselmeye başladı.

Microsoft’un açıklamasına göre Çin’de akıllı telefon piyasasının %7’sini Windows Phone tabanlı telefonlar ele geçirmiş durumda. Hatta firma bu konuda oldukça iddialı denebilir çünkü iPhone modellerinin yalnızca %6’lık pazar payı olduğunu söylüyorlar.

Aslına bakarsanız Microsoft‘un rakamları konusunda çelişkili bir durum söz konusu. Zira yapılan araştırmalara göre Çin’de akıllı telefonların %66’sını Android tabanlı telefonlar oluşturuyor.

Kısa süre önce sonuçları açıklanan araştırmaya göre iPhone, Microsoft’un verdiği rakamların aksine %19’luk paya sahip. Tabii her ne olursa olsun Çin’in çok büyük bir pazar olduğunu ve %7’lik bir payın bile oldukça fazla sayıda cihaza eş değer olduğunu göz ardı etmemek gerek.

:: Windows Phone’un yükselişini neye bağlıyorsunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Windows Phone, iPhone’u Geçti mi?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  abi hala gelecek nokiada falan diyenler var piyasa bu saatten sonra nokianın line zor geç***** eskiden iyiydi bi adı vardı sabit bi müşteri potansiyeli vardı ama naptı salak salak symbiandı şuydu buydu geçti saçmaladı nokia müşterilerini küstürdü bence tabiri ***** eski nokia kullanıcılarının tekrar cesaret edip nokiaya geçeceğini sanmıyorum wp ne kadar iyide olsa nokia symbianın izlerini kolay temizleyemez bana kalırsa

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  techno Bricks’in devri geçti artık konuşurken elinde patlayan arabada bırakınca kendi kendine yanan tuğlayı kimse istemiyor… gelecek Windows Phone 7 kullanan NOKIA’larda…

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Android’in akıl almaz hataları var! Forever iOS

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Blackberry ve Nokia Ölü Samsung Android Kullanmayı keserse Lg’den farkı ***** 2-3 sene sonra çöküşe geçicek Windows phone’dan pek birşey ***** android’li telefonlar oluşturuyor bence

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  iş dünyasında yavaş yavaş bb’nin pazarına oturan ios bu pazarı er ya da geç wp’ye bırakacak

  android oyun pazarında koptu gidiyor, fiyat ve kullanım avantajı bireysel tüketimi burada toplar, ios ise yeni fanboylar olmasa da sınırlı dairedeki pazarıyla devam eder.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  fare dağa küsmüş dağın haberi olmamış.Bu haberin Türkiye ve diğer Windows Phone satılmayan ülkeler için değeri.
  Gelişmekte olan ülkelerde akıllı telefonlara potansiyel çok ama Microsoft Phone 7’yi sadece kısıtlı bölgelere açı***** bölgeler içinde elini hızlandırmazsa atı alan(Andoid,Iphone) Üsküdarı geçti Edirneye doğru yol alıyor…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  nokia büyük şirket baya bir masraf yaparlar satmak için reklamlar vs.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  nokia nalları toplar wp ile birlikte

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  windows phone gümbür gümbür geliyor diye 1 sene önce de demiştim yine diyorum iphone devri bitiyor bundan sonra işi bilenlerin elinde android ve windows phone olurken artistlik amacıyla telefon taşıyanların, ergenlerin elinde iphonelar kalacak. Bu konuda burada atıp tutanlardan çok daha bilgili üretimi strateji mesleğim olan biri olarak bunu açıkca söylemekte bir sakınca görmüyorum

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  hepsi yalan 😀

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Şimdi kime inanalım arkadaş biz ya:Z

" Windows Phone, iPhone’u Geçti mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows Phone, iPhone’u Geçti mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows Phone, iPhone’u Geçti mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?