Windows Phone’un fişi çekildi!


30 Nisan 2017 Pazar 13:00
Windows Phone’un fişi çekildi!

Microsoft’un geliştirdiği Windows Phone işletim sistemi, bir türlü rakipleri iOS ve Android işletim sistemlerinin seviyesine ulaşamamış, kullanıcı sayısını yeteri kadar arttıramamıştı. Herkesin uzun zamandır fişinin çekilmesini beklediği Windows Phone projesi, bitirilme kararı almış gibi görünüyor.

Windows Phone tarihe karışıyor!

Windows Phone işletim sisteminden herkes umudunu uzun zaman önce kesmişti, yani Microsoft’un böyle bir karar alacağını hemen hemen herkes biliyordu. Ancak Microsoft’un ortaya çıkan son SEC belgesi, bu bilgiyi doğruladı.

Microsoft’un gelecekte yatırım yapacağı ürünleri listeleyen SEC belgesinde, ikinci mali çeyrek raporlarında Windows Phone’un SEC listesinin içerisinde olduğu görülüyordu. Ancak üçüncü mali çeyrek için hazırlanan SEC belgesinde, Windows Phone projesi yatırım yapılacak bir proje olarak görülmüyor.

17-04/30/fyfy.png

Eğer şirketin artık Windows Phone yerine Windows 10 Mobil versiyonu üzerinde çalıştığını düşünüyorsanız söyleyelim, SEC belgesinde Windows 10 Mobil projesi de görünmüyor.

Microsoft’un her yıl Android ile alakalı patentlerden kazandığı paranın sattığı Windows 10 cihazlardan kazandığı paradan daha fazla olduğu düşünüldüğünde, bu projenin fişinin çekilmesi, şirketi o kadar da etkileyecek gibi görünmüyor.

Windows Phone’un iptalinden sonra geriye bir tek Surface Phone kalıyor. Tabiki, şirket bir gün akıllı telefon pazarına geri dönebilir ancak bunun yakında olmasını kimse beklemiyor. Surface Pro tabletler ve Android ile alakalı patentlerden kazandığı paralarla Microsoft, gayet düzgün adımlarla ilerliyor gibi görünüyor.

:: Microsoft’un Windows Phone projesini iptaliyle ilgili ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 yorum - “Windows Phone’un fişi çekildi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Daha beter olsun bu microsoft. Windows mobile kazığını unutmadık daha. Bu windows mobile telefonlardan birkaçına sahip olan birisi olarak nefret ettim bu firmadan. Öyle yapayalnız bıraktılar storu kapatarak. Yazılımlara güncelleme dahi alamaz olmuştuk bir kaç ay sonra. Eeee keser döner sap döner bir gün hesap döner. Şimdi aynı kazığı windows phone kullanıcılarına yapıyor. Zaten kullanıcılar memnun değil. Benim beklediğim intikam alınmıştır.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Beklenen son

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Koca samsung hani s8 in başka türevini windows tabanlı olarak getirecekti ***** oldu windows telefon işine girmesin abi lumia kullandım lanet olsun diyorum hatırlamak istemiyorum o telefonun iğrençliğ***** donanım olarak tamam ama işletim sistemi gerçekten boş.O mağaza olarak adlandırılan yer boş bir klosör gibi adam akıllı uygulama ***** androide geçtim onca sene ne işkence çekmişim ***** bile destek vermediği işletim sisteminden ne hayır gelirki?

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  gerçek anlamda telefon denecekse ios ve wp androidden daha telefon android bana göre bir çöplük ve çok kötü bir yazılım rakıplerinin hızına yetişmek için devasa uc noktalarda donanıma ihtiyaç duyuyor ve bir kaç senede kullanılmaz yavaşlamış hale geliyor inanın artık android kullanamıyorum ve isterse en son modeli gelsin zerrre ilgimi çekmiyor sitemsel açıklığı cok virüs girebiliyor kasılıp donuyor kullanım olarak yüzlerce cihaz denedim ve okadar yazılım yükledim inanın karmaşıklık ve zorluk olarak android ilk seviyede kolaylık olarak wp kullananlar iyi bilir amahakiki kullanalar windowsun telefon olarak kullanımı çok seri ve kolaydır.
  artık insanlar sadelikten ve kolaylıktan ziyade içerisinde herşey olsun ucuz olsun yeter diyor ama telefon olarak gerçek anlamda android olan cihazlar banasadece oyuncak olarak geliyor
  telefon dedigin daha elit bir sistemli bir teknoloji barındırmalı SAMSUNG yavaş yavaş istediğim kıvama gelmeye başkadı artık s6 dan sonra telefon dedikleri bu devasa içerikli cihalara daha titiz davranarak güzel kasalı be hoş eline aldığında kaliteyi hissedeçeğimiz telefonlar üretmeye başladı
  PARANIZI PLASTİK ÇÖPLÜĞÜNE YATIRMAYIN KALİTE BİR ÇİHAZIN HER BÖLÜMÜNDE OLMALI ….DEĞİŞİK BİR YORUMDA BULUNMAK İSTEDİM SAYGILAR .. @61TANER

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  İos ve androide karşı çok zayıf kaldıkları gerçek

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben hali hazırda lumia 540 kullanıyorum cihazı 418 liraya almıştım. Windows 8'den 10'a güncelledim. Cihaz çok hoş görünmeye başladı. Daha sonra birkaç güncelleme daha aldı. Cihazla ilgili işletim sistemi açısından şikayetim yok. Gayet akıcı ve kolay bir kullanımı var. Fakat telefondan ziyade biraz tablet havası var. Görsellik ve pratiklik açısından bazı değişikliklere ihtiyacı var. İşletim sistemi uygulamaları biliyorsunuz hem telefonda, hem tablette, hem pc de çalışabiliyor. Fakat geliştiriciler belirsizlikten dolayı uygulama geliştirme konusunda geç kalıyorlar. Eğer uygulama desteği bitmezse ki bitmez UWP platformu dolayısıyla bu mümkün değil. Böyle sürünceme de gider diye tahmin ediyorum…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Google!a window Phone öldü diye yazıp arama sonuçlarını eskiden yeniye doğru sırala dediğiniz de 2013'ten bu yana bu türden milyonlarca haberle karşılaşırsınız yok windows phone öldü yok windows phone'nun cenazesi kaldırıldı yok Microsoft windows phone'a desteği kesti gibisinden her ay iki üç tane bu türden haber çıkıyor. Bu tür haberlerin kastettiği Windows Phone olsa da Windows 10 mobile'ı da kapsayacak şekilde lanse edilmesi şaşırtıcı. 2013 den beri bu türden haberlerin Google tarafından kasıtlı olarak yapıldığını izaha gerek yok. Evet Microsoftun mobil alanda pek başarılı işler yaptığını söylemek zor ama mobile platrormıunu bırakacağını iddia etmek birazz havada kalan bi iddia. Eğer ki Microsoft Win 10 mobili bırakırsa gerçekten ahmaklık olur ki böyle bir gerzekliğe gireceklerini sanmıyorum. Zaten böyle bir şey söyledikleri yok adamların hala güncelliyorlar telefonları. bazı telefonlara desteği kestikleri mobil platformu öldürdükleri anlamının çıkarılması cidden zorlama bir yorum.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  2 yıldır kullanıyorum. hala ilk aldığım gibi.
  İhtiyacımı karşılıyor. yeniden alacak olsam yine Windows alırım!

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence Android'den çok daha iyiydi. Başarısız yönetimin sonu.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Hak ettiği değeri görmedi. İlk çıktığında Lumia 520 almıştım 600 liraya çok sağlam telefonmuş hala çalışıyor kamerası güzeldi. Sorunu şuydu uygulamalar mağazasında yoktu ve uygulama yükleyince telefon fena kasıyordu yavaşlıyordu kamerada fotoğraf çekicem donup kalıyordu telefon bataryayı çıkartmak zorunda kalıyordum.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir zamanlar bende Nokia Lumia 620 kullanıcısıydım. Gayet güzel telefondu ve Windows Phone gayet stabil bir işletim sistemiydi. Sadece uygulama mağazası çok zayıftı. Microsoft yanlış politikalara imza attı. Olan sadece Nokia'ya oldu ya ona yanarım.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  bence hepiniz yanlış düşünüyorsunuz . windows phone denen sey coktan fişi çekildi . windows mobile ki şuan cloud mobile oldu o . yatırımı devam ediyor . evet çok büyük arge falan yok ama devam ediyor. önümüzdeki 1-1.5 sene içerisinde tamamen windows mobile cihazlara dönebiliriz. örneği arm bile buna uyumlu hale geldi.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Peki mevcut satılmış olan kullanıcılardaki telefonlar ne olacak

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiyasko

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Kullan

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu anda etkilemeyebilir ama ileride etkileyecektir. Gelecek mobilde sonuçta satılan cihazların çoğu mobil cihaz, patentlerde aldığı paralarda zamanla azalacaktır.
  Microsoft'u yönetenler pek zeka kırıntısı göremiyorum. Windows Phone çıktığında adamlar platforma girecek geliştircilerden para istediler. Daha platformunda doğru düzgün program yok ne parası istiyorsun. Adamlar senin platformunda ne kazanacak ki sana para versin. Üstüne para versen yeridir.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Yatırım yapılmaması ileride yatırım yapılmayacağı anlamına gelmez. Ayrıca Windows Mobile yerini Arm cihazlar için geçerli full Windows 10'a bırakacak gibi gözüküyor. Cihazda Full Windows 10 çalışacak ama arayüz Composable Shell ile küçük ekranlı mobil cihazlara da adapte olacak.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Nasıl bir tercüme yaptınız da bu sonucu çıkardınız acaba, google translate mi kullanıyorsunuz?

  Orada yazan:
  "Yeni ürün ve servislere önemli yatırımlar yapıyoruz ki bu beklenen geri dönüşleri sağlamayabiliyor. Önemli (seviyede) yatırımlar yapmaya devam edeceğiz, araçturmada, geliştirmede, ve var olan ürünlerin pazarlamasında, hizmetlerde, ve teknolojilerde, Windows işletim sistemi, Microsoft Office sistemi, Bing, Windows Phone, Windows Server, Windows Store (Uygulama Mağazası), Microsoft Azure Hizmet Platformu, Office 365, ve diğer bulut tabanlı teklifler, ve Xbox eğlence platformunu da içererek…"

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Güya Surface phone gelecekti güya Galaxy S8 Windows sürümü gelecekti hebele hübele

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  ismi yazılan uygulama ve projeler desteklenecek olanlar yani ilk paylaşılan "sec" belgesinde WindowsPhone varken ikinci de yok yani desteği keseceği düşünülüyor ama sanmıyorum. Yani Microsoft bu konuda çok diretti ve bence başarılı olacak sadece biraz daha farklı pazar politikası izlemesi gereklidir diye düşünüyorum.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  windows phone'dur o, windows 10 olsa duramazsın!

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Beyin ölümü gerçekleşmiş….

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Zorda kalmadikca alinmaz. Alinsada uygulama app bazli kullanilmadigi surece yillarca sikinti yaratmaz eksiklik yasatacagi tek konu uygulamalar olacaktir. Kamerasi guzeldir herturlu tarayici site,medya, muzik, mail, depolama islerini kasmadan yormadan guzelce halleder. Yardimci asistan olarak guzel is gorur yani.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Bitkisel hayattaydı zaten, umut yoktu, en mantıklısı ötenaziydi, bir marka nasıl kendini bu kadar batırabilir, hayret doğrusu.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  e o zaman Galaxy S8in neden windows versiyone gelecek ?

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Geç bile kaldı bence

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  O telefonun fisi çoktan çekilmesi gerekiyordu birde black berry var baska da say say bitmez casper

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  ingilizce yazanı çevirseydiniz bari, orda windows tan office, xbox a herşey var, bütününün fişini mi çekiyor yani…

" Windows Phone’un fişi çekildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows Phone’un fişi çekildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows Phone’un fişi çekildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!