Okunma

Windows XP Yıkılmadı, Ayakta!


02 Nisan 2015 Perşembe 07:00
Windows XP Yıkılmadı, Ayakta!

Microsoft‘un emektar işletim sistemi Windows XP‘nin terk edilme süreci günümüzde de devam ediyor. 2001 yılı Ağustos ayında üreticiler için, Kasım ayında ise son kullanıcılar için yayınlanan işletim sistemi 14 yılı geride bıraktı. Son yıllarda Microsoft tarafından yürütülen “Windows XP’den vazgeçin” çağrılarına rağmen yüksek oranda kullanıcı hala eski işletim sisteminde ısrarcı.

Windows 8 ve 8.1’i geçti

Netmarketshare sitesinin son verileri, Windows XP‘ye desteğin kesilmesinin üzerinden 1 yıl geçtikten sonra, işletim sisteminin payının Windows 8 ve 8.1’in üzerinde olduğunu gösteriyor. Mart ayı verilerine göre Win XP‘nin payı yüzde 16.94 oranında. Windows 8 ve 8.1 kullanıcılarının payı ise 14.07 olarak belirlenmiş durumda.

15-04/02/windows_xp_sp3.jpg

Güncelleme desteği yok ama…

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında güncelleme desteği sona eren Windows XP, Microsoft’un bu hamlesi ile pazar payı kaybetmeye başlamıştı. Buna rağmen, emektar işletim sisteminin pazarı tamamen terk etmeye niyati yok gibi görünüyor. Bakalım yaz aylarında gelmesi beklenen Windows 10 pazara nasıl etki edecek?

:: Günümüzde Windows XP gibi eski bir işletim sistemi ihtiyaçlara evap verebilir mi? 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

58 yorum - “Windows XP Yıkılmadı, Ayakta!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  pc fiyatları bu kadar yüksek olursa millet eski pc sine devam edecek buda xp kullanımını azaltmayacak ben şimdi gidip 512 mb ramli pc me windows vista,7,8 gibi sistemler kurarsam ne olur? zamanında denediydim win7 starter kurayım diye oyunu bırak internette arama yapamıyodum 450 mb ram yiyince geriye ne kalır zaten çok pis kastıydı sonra tekrar döndüm xp ye 2005 ten beri xp kullanıcısıyım

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Android x86 diye bir sitede var ve bedava. CyanogenOS da bedava nasıl Android paralı oluyor. Ayrıca Windows'un bu işletim sistemlerine karşı dayanabilmesi bilgisayar oyunucluğu, "Bu ücretsiz kesin içinde bir şey vardır (Crack mantığı)" düşüncesi ve programların pek çıkmaması nedeniyle. Yoksa teknolojik olarak Linux ve türevleri daha önde. Mesela sanal masaüstü 17 yıl sonra geldi Windows'a. Birçok örnek daha var.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Gamer'ların %95'i SteamOS'a geçer. 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  linux mint öneririm 2. işletim sistemi olarak kurup deneyebilirsiniz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bende asus 1000h var 2 gb ram 32 bit ne dersin 8.1 yuklesem nasıl olur

 6. SDN Okuru dedi ki:

  işletim sistemine para veren fakirleşir. android fırsatını kaçırmayalım.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  xp hafif bir işletim sistemiydi fakat yıpranma çok çabuk oluyodu biraz program kurup kaldırsan sistem hemen çuvallamaya başlıyodu bence en iyisi windows 7 ydi tabi biraz fazla ram felan yiyodu o ayrı 8.1 hafif ama neyse insanlar tam ısınamadı

 8. SDN Okuru dedi ki:

  xp çünkü çok iyi ve stabil çok az ram harcıyor

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Trendmicro antivirüs XP için sanal yama teknolojisini satıyor windows desteği kesmiş olsa dahi tüm sistem açıklarını bulup kapatma görevini surduruyor

 10. ConfickerBelasi dedi ki:

  bende orjinal xp-home vardý onu gömdüm 7’yi gömdüm 8’i de gömdüm 8.1,10 ve LinuxMint 17.1 rebecca var xp ve 7 öldü…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft'un bişey yapmasına gerek yok. Pazar payının büyük bölümüne sahip bir işletim sistemi, insanların özel bilgilerini(kredi kartı vs.) elde ederek bunların üstünden para kazanmak isteyecek bilgisayar suçlularının ana hedefidir. Şunu unutmayın kırılamayacak tek bilgisayar hiçbir inputu olmayan bilgisayardır.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  kendini kandırma. dediğin bedava osleri idame ettirmek için sağlam bilgiye ihtiyaç var. Birçok açığı,paketi,sürücüyü kullanıcılar kendileri bulup yüklemek zorunda. gel de bunu teknolojiden uzak insanlara yaptırmaya çalış kafayı yersin. not: ios ve android bedava değil

 13. SDN Okuru dedi ki:

  siz daha windos 8 ve 8,1 bede widos 10 var

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Windows Vista kasıyordu anladık insanlar XPden vazgeçmiyordu o yüzden haklı olarak. Ama 8.1 bence çok hafif bir işletim sistemi. Win 7 de kasan LG netbook win 8.1de canavar gibi çalışıyor. Bence microsoft gittikçe daha hafif sistemler yapıyor. XPden vazgeçememe tutumu psikolojik gibime geliyor o nedenle.

 15. mdemiral dedi ki:

  Bende xp’den vazgeçemeyenlerdenim ama lanet olasý programlardan dolayý Windows 7 kullanýyorum

 16. kmurat dedi ki:

  XP’yi artýk sadece mecbur kaldýðým zaman kullanýyorum.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  win 8 ile 8.1 i birbirinden ayırmak garip aynı zzaman içinde çıkmadılarmı zaten

 18. SDN Okuru dedi ki:

  windows xp'yi boşverin ubuntu ya da mint kullanın

 19. SDN Okuru dedi ki:

  800 küsür ram var zaten diğer özellikleri yazsam acındırıyor dersiniz,düşük sistemler için işletim sistemi çıkarmalı.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Xp'ciler ölsün Win7'den selamlar 😀

 21. SDN Okuru dedi ki:

  steam os çıksın bu oronlar %50 windows %50 diğer olarak değişir bence

 22. TheFame dedi ki:

  8.1 kullanýyorum ama xp candýr

 23. SDN Okuru dedi ki:

  en çok kullanılan işletim sistemleri değil. Windows ve IOS paralı

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Windows ve IOS ücretsiz değil

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Xp eskidi açıklar kapanmadı 8.1 xp ye göre daha güvenli

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Sistem ve Bilgisayar Mühendisiyim XP'nin çalıştırdığı programlar 7 veya 8 de lazım oluyor. çalışmıyor. Bir firma neden eski yazılımlarına destek vermez anlamış değilim eskiye destek vermiyorsan geliştiricilerle irtibat kur veya uyumluluk modu ayarla. gerçi varda uyumluluk modu için biz uydurma yazılım yapıp uyumluluk modunu çalıştırıyoruz resmen 🙂

 27. SDN Okuru dedi ki:

  eski pc mi nas cihazına çevirdim xp yüklü. tıkır tıkır çalışıyor 7/24

 28. SDN Okuru dedi ki:

  o yüzden hala windows pazarın %90 nına hakim… bu rakam atmasyon değil… ciddi bir internet sitesindeki haberde okudum… pc pazarının %90ı hala windows…

 29. SDN Okuru dedi ki:

  xp kullanıcıları hafif bir işletim sistemi arıyorlarsa ubuntuyu da kullanabilirler hem hafif hem modern

 30. SDN Okuru dedi ki:

  xp nin hala kullanıyor olmasının sadece bir sebebi var… o da lisans bedeli vermemek… özellikle internet cafeler ve orta ölçekli kurumların hala xp ile yollarına devam etmeleri rakamın bu kadar yüksek olmasının nedeni… bu durum aslına bakarsanız mantıklı ve gayet de makul bir yaklaşım… neticede ihtiyacını karşılayan bir sistem varsa neden yenisine para versinler ki… ancak bu konuda haber yaparken sanki windows 8.1 xp den bile daha kötü o yüzden kimse almak istemiyor havası estirilmeye çalışılıyor… bu en hafif tabirle haksızlık… bu ayrıntıya dikkat etmek gerekli bence…

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 8 in saçma kutularındansa xp daha iyi ***** seçim yapılacaksa bende herkes gibi xpyi seçerim tabikide.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  android bedava, ios bedava gibi, chrome os bedava, tizen bedava, webos bedava, ubuntu bedava, fireos bedava.

  işletim sistemine para verme devri bitti

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Xp candir…

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Neden 14 yıldır zirvede olan xp yi düşürmeye çalışıyorlar? Bunlar hep para tuzağı. Xp çok stabil ve sadece bir kaç duzeltmeyle mukemmel verim alınabilir

 35. Rambo_FT dedi ki:

  Windows XP’nin Windows 8’den iyi olduðu net bir þekilde ortada. Eðer Windows 8 ile XP arasýnda seçim yapmak zorunda kalsam kesinlikle Windows XP seçerim.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Windows xp bırakılmaz

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Benim emektarda hala xp kurulu sikinti yok film izlettirsin yeter mantigindayim.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  bizim millet genellikle ucuz veya bedavayı sever. xp yerine geçecek,kodlarla uğraştırmayan basit bir açık kaynak halen yapılmadı. bu nedenle korsan xp kullanımı yaygın. xp sonrası gelen vistayla microsoftun son kullanıcılara yaptığı kazığı düşünürsek. xp kullanıcılarına hak vermemek elde değil.

 39. SDN Okuru dedi ki:

  "terk etmeye niyAti yok gibi görünü***** yanlış yazılmış. Değiştirmenizi istirham ediyorum

 40. SDN Okuru dedi ki:

  tamam xpde güzeldi ama win 7 daha güzel be abi

 41. SDN Okuru dedi ki:

  driver sorunlarını tamamen ortadan kaldırmadan kimse winxp den vazgeçmez sorunsuz bir işletim sistemiydi xp

 42. SDN Okuru dedi ki:

  win7 candır

 43. SDN Okuru dedi ki:

  kendi ürünü ile savaşan bir firmanın acizliği gibisi yok

 44. SDN Okuru dedi ki:

  Çok basit sebepleri var.

  1) XP bilgisayarın ramini filan fazla yemez ısınma sorunları pek olmaz bilgisayarın ömrünü kısaltmaz.
  2) Düşük özellikli bilgisayarlar için örneğin 2 GB ve altı ramli bilgisayarlar için birebirdir. Bu bilgisayarlara windows 7 kursan kasmaya başlar hatta çoğu kaldırmaz bile.
  3) XP kullanımı çok basit. Genelde klasik tarzda sevenler için birebirdir.
  4) Benim gittiğim dişçi bile kaç senedir XP kullanıyor muayne olurken ekrana bakıyorum ekrana adamın pc XP memnun yani adam halinden 🙂
  5) Microsoft uyanıklık yapacaktır bence XP bilgisayarları kasten hackleyecek böylelikle biz bundan desteği kestik 1 sene öncesinden diye üste çıkacaklar.

  Görüşüm bence XP'nin bir üst versiyonu olacak tarzda klasik bir işletim sistemi yapılmalı yeni bilgisayarlar için. Eski XP'ye ise destek tekrar geri gelmeli malum eski bilgisayarlar yeni işletim sistemlerini kaldıramaz. Eğer olurda yeni işletim sistemi çıkarda eski bilgisayarlara göre o zaman işler değişir.
  Windows 8 rezalet çıktı zaten. Vista desen sırf tema. 7 desek aradığımızı zor buluyoruz. 10 çok fark yapamayacak bence XP liderliğini korumaya devam edecek. Ancak XP'nin tahtından böyle edebilirler XP bilgisayarlara girip kasten hacklerlerse eğer kullanıcılar cayar.

 45. SDN Okuru dedi ki:

  MS, Windows XP'den sonra sürücü (driver) yapısını değiştirmeseydi Windows Xp kullananların bir kısmı Windows 7 ve 8'e geçerdi. Yeni Windowslarda XP driveri olasa bile eski donanımları tanıtamıyorsunuz. Bu sebepten Xp kullanmaya mecbur kalıyorsunuz

 46. eSa dedi ki:

  Benim xp yi anca kaldýran bilgisayarlarýma göre sistem çýkarsýn o zaman.

 47. Kestane dedi ki:

  Bkz: ben. Xp ye karsi derin duygular besliyorum býrakamam ki onu

" Windows XP Yıkılmadı, Ayakta! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Windows XP Yıkılmadı, Ayakta! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows XP Yıkılmadı, Ayakta! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "