Okunma

Wireless 802.11 AC Nedir, Ne İşe Yarar?


08 Mayıs 2013 Çarşamba 15:20
Wireless 802.11 AC Nedir, Ne İşe Yarar?

Günümüzde en çok kullandığımız teknolojik cihazlar nedir diye düşündüğümüzde, mobil cihazlar ilk olarak aklımıza gelecektir. Taşınabilir bilgisayar, akıllı telefonlar, tabletler derken pek çok cihazı aktif olarak, gün içerisinde kullanıyoruz.

Mobil cihazların kullanım oranlarının artması, hiç şüphesiz kablosuz bağlantı teknolojilerinin de gelişimini hızlandırdı. Artık kablosuz bağlantılar, günümüzün bir gerçeği halini aldı.

Hem evimizdeki kişisel ağları hem de ofislerdeki ağları kurduğumuz kablosuz ağlar, adındaki gibi bizi kablolardan kurtardı. Fakat hala kablolu bağlantı performansını vermekten uzak(tı).

Makalemize konu olan 802.11ac kablosuz bağlantı standardı sayesinde, artık Gigabit bağlantı, kablosuz olarak da kurulabilecek. Kısaca teoride kablosuz bağlantının hiç bir dezavantajı kalmıyor.

 

Farkı nerede hissedeceğiz?

Kullandığımız internet hizmetinin gerektirdiği bant genişliğini çok rahat karşılayan eski nesil kablosuz teknolojiler, bu konuda biz teknoloji severlere bir sorun teşkil etmiyor. Kablosuz teknolojilerin esas yetersiz kaldığı nokta, iki ve ya daha fazla cihaz arasındaki dosya aktarım hızı.

Dosya aktarımı yarı yarıya hızlanacak

Özellikle NAS kullananlar ya da kablosuz ağ yapısı kuranların da bildiği gibi, kablosuz ağ üzerinden, büyük bir dosya aktarımı yaptığımızda performans, kablolu bağlantı kadar verimli olmuyor. 802.11ac standardını destekleyen bir router ve ona bağlanan ac destekli istemciler, kablolu bağlantı hızını yakalayacaklar.

Peki 802.11ac nasıl bu kadar hızlı?

Günümüzde kullanıdğımız kumandalar, kablosuz klavyeler, fareler ve pek çok kablosuz cihaz ve mevcut pek çok kablosuz modem, 2.4 GHz bandını kullanıyor. Bulunduğumuz ortamın içerisinde o kadar çok 2.4 GHz frekansını kullanan cihaz var ki, ortamdaki iki cihaz arasındaki bağlantıda aksamalar olabiliyor.

802.11ac standardı, sadece 5 GHz bağlantıyı destekliyor. Bazı 802.11n modellerinin de 5 GHz desteği sunduğunu biliyoruz ama aralarında epey farklılıklar bulunuyor. Buradaki tek marifet 5 GHz‘de değil.

Kısacası 802.11ac, 5 GHz üzerinden temiz sinyal alış verişi yapabiliyor. Bu da bize engelsiz bir ortam sunuyor.

Yazının devamı için sayfa değiştirmeniz yeterli

Diğer farklılılar neler?

802.11ac‘nin iç yapısı, tamamen kablolu bağlantı performansını yakalamak için yenilenmiş ve kullanılan kanalların bant aralığı artırılmıştır. En son sürümde 40 MHz olan bu aralık, 80 MHz seviyesine çıkartılmıştır.

Bir diğer etmende QAM‘daki yenilikler. QAM‘ın ne olduğunu da açıklayalım. Tüm kablosuz alıcı ve verici sistemlerinde kullanılan QAM terimi, fiziksel bir kanalda verinin iletilebilmesi için oluşturulan, 90 derece faz farkı olan iki sinusoidal ile işaretin modüle edilmesidir. Kısaca verinin gitmesi için oluşturulan kanallardır.

Wireless 802.11n’deki 64QAM seviyesindeki modülasyon, 802.11ac‘de 256QAM seviyesine çıkarılıyor.

Toplamdaki hız farkı ne kadar?

Teorik olarak 1300 Mbps‘e kadar aktarım hızına çıkabilen 802.11ac‘de, sadece tek modun aktif olduğuna dikkat etmemiz gerekiyor. Piyasadaki bazı cihazların hem 802.11ac hem de 802.11n uyumlu olduğu görülüyor. Onlardaki performans, biraz daha düşük seviyede olacaktır. Çünkü n‘i de desteklemesi için QAM seviyesinde ve 80 MHz hızında olan aktarım hızı, 40 MHz‘e düşürülmüştür.

Teorik olarak 450 Mbps desteği sunan 802.11n‘den sonra Gigabit Wireless, bizi yeni bir çağa hazırlıyor.

Artık kablosuz ağlar, kablolu ağlardan daha performanslı bile çalışabilecek. Özellikle kablonun uzun olduğu alanlarda, hız farkı daha da belirginleşecek.

:: Wireless bağlantıların mevcut durumu, AC ile ciddi anlamda değişecek mi?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

26 yorum - “Wireless 802.11 AC Nedir, Ne İşe Yarar?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaslar bu ac dedtegi olan telefonla olmayan telefon arasinda cok bir fark varmi bi bk anlmdm cunku.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Beamforming'den bahsetmemişsiniz. Esas olayı onun üzerine kurulu.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Gigabit wireles nedir diye arattığımda bu yazı çıkıyor. Gigabit wireles tam olarak 802.11ac mi oluyor? Bu konuda yardımcı olur musunuz?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Şuradan alabilirsin.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  “peki 5 ghz destekli modemler bu 802.11 ac standartına firmware ile geçiş yapabilirmi yoksa orda da ayrı bir kazık mı yeriz,bilgisi olan varmı?”

  firmware olmaz

 6. SDN Okuru dedi ki:

  peki 5 ghz destekli modemler bu 802.11 ac standartına firmware ile geçiş yapabilirmi yoksa orda da ayrı bir kazık mı yeriz,bilgisi olan varmı?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel bir haber. 802.11ac standardını destekleyen modem incelemelerinizi gördüm, peki notebook wlan kartlarıını nereden bulabiliriz?

 8. seyhanursel dedi ki:
  Alıntı tolgacem Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Wireless 802.11 AC Nedir, Ne İşe Yarar?

  Son günlerde adını duymaya başladığımız ve gelecekte yeni kablosuz bağlantı standardı olacak olan 802.11 AC nedir? Bizlere ne gibi artılar getiriyor?

  videolari var ac izle istersen

 9. ikspi dedi ki:

  Ben gerekmedikçe kablosuz cihaz kullanmıyorum. O yüzden ciddi fark oluşturmaz diyorum. Binali Yıldırım’ın dediği gibi, trafikte/kablosuzda hız felakettir, internette/kabloluda hız berekettir. Her şeyi artırırken radyasyon amca kış uykusunda mı acaba….

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten incelemede dosya pyalaşımı ile ilgili performanslar belirtilmiş. İnternet ile alakalı bir durum yok.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Kabloludan bile daha hızlı nasıl olabilecek cümlesini ancak 1gigabit bağlantı hızından daha hızlı ethernet olduğunu bilmeyen biri kurabilir ayrıca kablonun performans kaybı yaşatacağı bir mesafeyi kablosuz sorunsuz aktaramaz anca tekrarlayıcı koyarsınız ancak oda sayıca çok tekrarlayıcı kullanılacağı için pingleri artırır.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  şimdi ttnet buna da bir kota koyar..

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Teknoloji istediği kadar gelişe dursun, ttnet’in olduğu bir ülkede herşey fasa fiso.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  TTnetin hala verdiği 1mbps hızdan sonra isterseniz 15ghz yapın kablosuz ağları aynı ortamdaki cihazlar arası veri alışverişinden başka bi boka yaramaz. GÖR TTNET GÖR!!!

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Evde N serisi adaptörlü dizüstü, N serisi Superonline’nin huawei kablo modemi var. 300Mbps nin yaklaşık 37MB/s yapması lazımken biz ancak kablosuz üzerinden 1-2MB/s ile veri kopyalayabiliyoruz… Ya bu ürünler verdiği değerlerle alakasız çalışıyor, ya da biz teknoloji özürlüyüz…

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Hayır! Aksine daha az sunacak 🙁
   802.11n'de 2.4Ghz bandında 20Mhz frekans ile en yüksek menzile ve en düşük hıza sahip olursun. Bunu sadece 40Mhz'e ayarlarsan menzil biraz kısalır, hız artar.
   5ghz bandında ise menzil daha da kısadır. 20Mhz ve 40Mhz kuralı aynen devam eder. Ancak 1 farkla; yeni getirilen 80Mhz frekansını kullanırsan menzilin en düşük, veri aktarım hızın en yüksek düzeyde olur.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Daha genis wifi alanı sunacakmi bize ?

 17. SDN Okuru dedi ki:

  bu 5ghz diye kendini parçalayan kalpazan üreticiler varya… 5ghz çoğaldıgında 5ghz kirlilik yapıyor oyuzden 10ghz ürettik diyecekler…

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Nerden bu özelliği olan bir modem alabilirim ?

 19. SDN Okuru dedi ki:

  hııııııııım

" Wireless 802.11 AC Nedir, Ne İşe Yarar? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wireless 802.11 AC Nedir, Ne İşe Yarar? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wireless 802.11 AC Nedir, Ne İşe Yarar? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "