Okunma

Dünya’ya benzeyen yeni bir gezegen keşfedildi!


10 Eylül 2018 Pazartesi 18:00
Dünya’ya benzeyen yeni bir gezegen keşfedildi!

Kepler Uzay Teleskobu ile Güneş Sistemi dışında, 145 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve Dünya’nın iki katı büyüklüğünde olan bir gezegen keşfedildi. Yeni keşfedilen Wolf 503b adlı gezegen, Başak Takımyıldızı içinde bulunuyor.

Wolf 503b, yıldızına çok yakın!

Wolf 503b, ısı kaynağı olan yıldıza çok yakın olduğu için inanılmaz derecede sıcak bir gezegen. Her 6 altı günde bir yıldızının etrafında bir tur atan gezegenin, yıldızıyla olan uzaklığı sadece 579.100 kilometre. Bu gezegenin en önemli özelliği, bu kadar yakınında ve bu kadar parlak bir yıldızı olan, keşfedilmiş tek gezegen olması.

Bu sayede bu kadar yakınında başka bir yıldız olan gezegenin, nasıl özelliklere sahip olabileceğini ilk defa simülasyon programlarından değil de canlı olarak görebiliyoruz. Ayrıca bu gezegen bize dev bir Dünya‘nın nasıl bir doğası olabileceğiyle ilgili de çok fazla bilgi sağlayacak.

Gezegenin yakınında olan yıldız için elde edilen net bilgiler ise, yıldızın bir K-tipi ana kol yıldızı olduğu. Güneşten daha az parlaklığa sahip olan bu yıldız diğer bir yandan Güneş’in iki katı yaşında.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Dünya’ya benzeyen yeni bir gezegen keşfedildi!”

  1. Asgardian dedi ki:

    Güzel haber!

" Dünya’ya benzeyen yeni bir gezegen keşfedildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünya’ya benzeyen yeni bir gezegen keşfedildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünya’ya benzeyen yeni bir gezegen keşfedildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "