WPS Nedir?


17 Şubat 2020 Pazartesi 06:30
WPS Nedir?

Günümüzün vazgeçilmezlerinden olan internet artık her evde mevcut. Peki modeminizdeki WPS butonunu hiç fark ettiniz mi? Peki WPS ne demek diye hiç sordunuz mu? Eğer fark ettiyseniz zaten ne olduğunu biliyorsunuzdur ancak yeni görüyorsanız, hadi hep beraber öğrenelim; WPS nedir? WPS nasıl kullanılır? WPS güvenli mi?

Wi-Fi Protected Setup yani WPS nedir?

Günümüzde artık internetin olmadığı ev kalmamışken kablosuz ağlarımızın güvenliğini sağlamamızda büyük önem arz ediyor. Bu noktada kısaca WPS özellikle ev kullanıcılarının kablosuz ağ güvenliğini kolayca sağlamaları için düşünülmüş bir standarttır.

“WPS nedir?” sorusuna biraz daha detaylı cevap vermek gerekirse Wi-Fi Protected Setup yani korumalı kablosuz kurulum kelimelerinin kısaltılması olan WPS, Wi-Fi Alliance tarafından 2006 yılında icat edilmiş bir teknolojidir. “WPS ne demek” sorusunu yanıtladık. Peki, ne işe yarar?

wps nedir

WPS ile asıl hedeflenen daha öncede söylediğimiz gibi ev kullanıcılarının ya da kablosuz ağda güvenlik hakkında pek fazla bilgi sahibi olmayan kişilerin ki herkes bu konuda bilgi sahibi olmak zorunda da değil en basit şekilde yüksek güvenlikli bir ağ oluşturmalarına ve bu ağa erişmelerini sağlamaktır.

WPS dışında kablosuz bir ağın güvenliğini sağlamak için birçok güvenlik adımını uygulamanız gerekmekte. Bunun sonucundaysa kullanıcılar kablosuz ağ güvenliğini çoğu zaman ya tamamen kaldırıyor ya da basit bir şifre kullanmayı tercih ediyor.

WPS nasıl kullanılır?

“WPS ne demek?”, “WPS nedir?” sorularını cevapladıktan sonra WPS nasıl kullanılır birde buna bakalım. Kısaca bahsetmek gerekirse WPS güvenliği aktif bir modeme sadece şifre ile bağlanmanız mümkün değildir.

WPS ile ağa bağlanmanın birkaç farklı metodu vardır ve bunlardan ilki olarak PIN yöntemini gösterebiliriz. Tabi bu yöntemlerin marka ve modele göre değişiklik gösterebileceğini de belirtmeden geçmeyelim.

PIN yönteminde WPS destekli modemlerin üzerindeki PIN’ı ya da modeminizin yazılımından öğrendiğiniz PIN’ı bağlanılması istenilen cihazda ilgili kısma yazılır. Diğer bir yöntemse WPS düğmesi olarak karşımıza çıkıyor.

WPS düğmesiyle internete bağlanmak için ilk olarak modeminizin üzerindeki WPS düğmesine basmanız gerekmekte. Modeminiz modeline göre bu düğmeye bir kez basmanız veya birkaç saniye basılı tutmanız gerekebilir. Ardından kablosuz ağa bağlanmak istediğiniz bilgisayarınız, telefonunuz ya da tabletinizle istediğiniz ağı seçip şifre girmeden bağlanabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise NFC özelliği sayesinde kullanılıyor. NFC destekli modeminiz ve bağlamak istediğiniz cihazda gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra iki cihazı birbirine dokundurmanızla internet erişimine kolayca bağlanmanız mümkün olacaktır.

Son yöntemse USB bellek kullanılarak internete bağlanmaydı. Ancak pek kullanışlı olmayan bu yöntem günümüzde kullanımdan kaldırılmıştır.

WPS güvenli mi?

WPS nedir ve nasıl kullanılır sorularına cevap verdikten sonra şimdide “WPS güvenli mi?” sorusuna bir cevap arayalım.

Eğer WPS düğmesini kullanarak cihazınızı ağa bağlamak istiyorsanız, siz cihazınızı bağlamak için beklediğiniz sürede sizin yerinize bir başkası da bu ağa bağlanabilir. Ancak bu ihtimalin gerçekleşmesi oldukça düşük.

Bir diğer konu ise WPS PIN’ı 6 haneli olduğu için kırılabiliyor ve bu PIN kırılırsa ağınız saldırgan tarafından ele geçirilebiliyor. Güncel modemler WPS PIN’ını kırmaya yönelik yapılan saldırıları anlayıp kendisini kapatabiliyor.

Ancak eğer yine de güvenmiyorsanız ve WPS kullanmak istemiyorsanız modem ayarlarınızdan veya modeminizin modeline göre cihazınızın üzerinde WPS özelliğini kapatabilirsiniz.

:: WPS özelliğini kullanıyor musunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
ibrahim karayel
3 yıl önce

Bazı modem modellerinde özellikle eski tip olanlarda wps açığı bulunmakta(özelliklede çipseti ralink olanlarda) modeminiz eski bir wps destekli modemse pek açmanızı tavsiye etmiyorum win tabanlı bir yazılımla bu 6 haneli şifreye ulaşılabiliyor

grodio
3 yıl önce

pin değilde düğme kullanırsanız düğmeye basmadan bağlanamaz… risk için o hergele modeme dokunabilir olmalı…

godzilla87
3 yıl önce

WPS olayına çok girmemekte fayda var. Mümkünse kapatın. Bir zaman bakmışsınız ağınızda hiç bilmediğiniz cep telefonları dolaşıyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Vodafone aldım yakında gelecek wps kapatayım? Bilemedim cevap verebilirmisin?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Wps ozelligi nasıl kapatılır

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

beyler hiç birşey anlamadım daha açık anlatın

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Modemi router ile wps üzerinden eşleştirebiliyormuyuz acaba ?

mbd52
mbd52
10 gün önce

android televizyonumu şifre ile bağladığımda kapatıp açınca bazen tekrar bağlanmıyordu bende wps ile bağladım sorun çözüldü.. başınıza gelirse..

" WPS Nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WPS Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WPS Nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2