Sony PlayStation 4‘ün, 4K özellikli yeni konsol sürümü olan PlayStation 4.5 ile ilgili birçok dedikodu ve detaylar sızdırılmıştı.

PlayStation 4‘ün rakibi olan Microsoft Xbox One‘ın bu rekabete karşı ne yapacağı merak edilenler arasındaki yerini koruyor.

Microsoft‘un Build 2016 konferansına katılan Phil Spencer, basın mensuplarıyla yaptığı röportajlar sırasında birçok konudan söz etti ancak aralarındaki bir soru ise oldukça önemliydi. Basın mensubunun sorduğu soru ise;Xbox One and a Half yani 4K uyumlu Xbox 1.5 diye bir şey çıkacak mı?” sorusuydu. 

Microsoft da daha güçlü bir Xbox üzerinde çalıştığı da belirtilmişti ancak Spencer, basın mensubunun verdiği soruya ise hem isim olarak, hem cihaz olarak, şu an için bu konuya sıcak bakmadığını dile getirdi.

Xbox One and a Half (Xbox 1.5) konusunun büyük bir hayranı olmadığını belirten Spencer, eğer ilerleyen durumlarda yeni bir Xbox konsolu çıkaracak olursak, bunun düzenli rakamlar ile yapılmasını istediğini belirtti.

Ayrıca Xbox One‘ın gayet güzel iş gördüğünü belirten Spencer; hem performans olarak, hem güvenilirlik olarak, hem de sunuculardaki sorunsuz olarak Xbox One‘ın halen yeterli bir cihaz olduğunu dile getirdi. “Eğer daha da ilerleyip işleri geliştirmek istersek, bunun oyuncular için büyük bir değişim olmasını isterim” diyerek sözlerine nokta koydu.

16-04/04/maxresdefault-1459774457.jpg

Phil Spencer, her fırsatta Sony‘nin izlediği yola girmeyeceklerini söylese de, rekabetin döndüğü bu pazarda, durumlar biraz da olsa değişebilir.

Sony PlayStation‘ın 4.5 sürümü ile ilgili her gün yeni bilgiler, detaylar sızdırılsa bile Sony tarafı halen sessizliğini koruyor ancak rekabet sonrasında PlayStation 4.5 başarılı olursa eğer, Microsoft Xbox tarafı da benzer bir proje ile cevap verebilir.

Tabii Spencer‘ın açıklamaların göre Xbox 1.5 değil de, önceki nesildeki gibi Xbox One Elite vb. isimler ile yeni cihaz karşımıza çıkabilir. Tüm bu projelerin detaylarının ilerleyen haftalarda, özellikle de E3 2016‘da ortaya çıkacağını umuyoruz.

:: Sizce Xbox 1.5 ya da PlayStation 4.5 olarak mı çıksın, yoksa önceki nesilde olduğu gibi PS3 Slim, Xbox 360 Elite gibi isimler ile daha güçlü cihazlar olarak mı gelsin?