Okunma

Xerox’tan Dev Satın Alma


30 Eylül 2009 Çarşamba 13:41
Xerox’tan Dev Satın Alma

Xerox, Dallas merkezli Affiliated Computer Services (ACS) adlı özel bir şirketi 6,4 milyar dolara satın aldı. Xerox, ACS’nin satın alınmasıyla bir çok yeni alan ve konuda şirketlere dış kaynak hizmetleri veren global bir şirketin kuruluşuna imza atıldığını duyurdu. Xerox, ACS’in satın alınmasıyla 2008’de 3,5 milyar dolar olan bu hizmetlerden elde ettiği gelirlerin, 2010 yılında 10 milyar dolara çıkararak, bu alandaki gelirini yaklaşık üç kat artırmayı hedefliyor.

ACS; finans, telekomünikasyon, perakende, sağlık, eğitim, ulaşım, insan kaynakları, bilgi teknolojileri, müşteri ilişkileri alanlarındaki şirketlere iş süreçlerinin yönetimi konularında dış kaynak hizmetleri sağlıyor. ACS’nin faaliyet gösterdiği iş süreçlerinin yönetimine yönelik dış kaynak hizmetleri pazarının dünyadaki büyüklüğü 150 milyar dolar ve her yıl yüzde 5 oranında büyüyor. Xerox, ACS’yi satın alarak, kendisinin hâlihazırda faaliyette bulunduğu dış kaynak hizmetleri pazarı ile birlikte, toplamda 500 milyar dolarlık büyüklükteki bir pazarda lider olmayı hedefliyor.

 

Yıllık cirosu 6,5 milyar dolar olan ACS, binlerce çok uluslu müşterisine, 100 ülkenin kamu kurumlarına 500 faklı noktada 74,000 çalışanı ile hizmet veriyor.

 

Anlaşma şartlarına göre, ACS hissedarları hisse başına peşin olarak 18.60 dolar alacaklar. Ayrıca sahip oldukları her ACS hissesi için 4.935 Xerox hissesi sahibi olacaklar. Ek olarak, Xerox, ACS’nin 2 milyar dolarlık borcunu üstlenecek ve ACS’nin B Sınıfı hisse sahipleri için 300 milyon dolarlık değiştirilebilir imtiyazlı hisse senedi çıkaracak. Xerox ve ACS Yönetim Kurulu ile ACS Özel Komite’si tarafından onaylanan alım satım işleminin, 2010 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. ACS bağımsız bir organizasyon olarak yönetilecek ve başlangıçta ACS, bir Xerox Şirketi olarak markalandırılacak.

:: Xerox’un bu satın alması piyasada nasıl bir tepki verecek?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Xerox’tan Dev Satın Alma konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Xerox’tan Dev Satın Alma ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Xerox’tan Dev Satın Alma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "