Okunma

Xerox’tan Yırtılmayan Kağıt


10 Haziran 2009 Çarşamba 09:54
Xerox’tan Yırtılmayan Kağıt

Xerox, kağıtlar üzerinde sıklıkla meydana gelen her hangi bir yıpranma veya tahribat sorununu ortadan kaldıran yeni bir kağıt türü geliştirdi. Xerox’un bilim adamları tarafından geliştirilen, Dijital Sentetik Kağıt (Digital Synthetic Paper) adı verilen bu kağıt türü, diğer kağıtlardan farklı olarak, yırtılmayan, su geçirmeyen, neme ve yüksek ısıya dayanıklı olma özellikleri ile ön plana çıkıyor.

Plastik bazlı bir yapıya sahip olan Xerox’un dijital sentetik kağıdı, hem geleneksel hem de dijital baskı uygulamaları için sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor. İster siyah-beyaz, ister renkli yazıcılarda basılabilen bu kağıt, aynı zamanda matbaacılar ve baskı merkezleri için önemli bir kullanım kolaylığı sunuyor. Xerox’un dijital sentetik kağıdı, yırtılmayan ve kolaylıkla silinebilir özelliği sayesinde, baskı sonrası kağıtların yıpranmasını ve kirlenmesini önlemek için yapılan laminasyon (kaplama) işlemini ortadan kaldırıyor. Böylece baskı süreçlerindeki iş akışı verimliliğini artırırken, maliyeti de azaltıyor.

 

Xerox’un bu yeni ürünü yıpranmıyor ve yırtlımıyor. Ayrıca kolaylıkla da silinebiliyor.

 

Xerox’un dijital sentetik kağıdı, bununla birlikte uzun süre bozulmadan durabilme özelliği ile dış mekan uygulamaları için ideal bir ürün olma niteliğini de taşıyor. Dijital sentetik kağıt, içerdiği polyester malzemesi sayesinde her hangi bir leke ya da tozlanma durumunda kolaylıkla bir bezle de temizlenebiliyor. Ayrıca basılan dokümanı delmek veya istenen şekillere kesebilmek gibi birden fazla sonlandırıcı seçeneği, dijital sentetik kağıdı ile uygulanabiliyor.  

Bu ürün birçok yerde rahatlıkla kullanılabilecek.

 
Ağırlığı 125 ile 510 gram arasında değişen, kalınlığı da 95 mikrondan 350 mikrona kadar olan dijital sentetik kağıt, restorandaki bir yemek menüsünden bir ürün kataloguna, diplomadan tapu senedine kadar birçok dokümanda kullanılabilecek. Şu anda A.B.D. ve Batı Avrupa’da satışa sunulan bu kağıt türünün, Türkiye’de de yoğun bir talep görmesi bekleniyor. Perakende, otomotiv, sağlık, eğitim gibi çeşitli sektörlerde kullanılabilecek dijital sentetik kağıdın, Türkiye’deki ofis marketlerde 2009 yılının sonuna doğru satışa sunulması planlanıyor.

:: Böyle bir ürün ile neler yapardınız ?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Xerox’tan Yırtılmayan Kağıt konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Xerox’tan Yırtılmayan Kağıt ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Xerox’tan Yırtılmayan Kağıt ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "