Okunma

Xiaomi Türkiye bilmecesi sona erdi!


31 Ağustos 2018 Cuma 19:00
Xiaomi Türkiye bilmecesi sona erdi!

Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda sizlerle bir gönderi paylaşmış ve bir okurumuzun Xiaomi Türkiye konusu ve EVOFONE iddialarına yer vermiştik. Elbette bunlar “iddia” olduğu için ShiftDelete.Net ana sayfası yerine forum bölümümüzden sizlerle paylaşmıştık.

Ardından Xiaomi’nin Türkiye operasyonlarını yürüten EVOFONE ve iddiada bulunan taraflar arasında konu yargıya taşınınca bu güncellemeyi de aynı sayfa üzerinde paylaşmıştık. Her geçen gün iddalar artarken, insanların aklında da soru işaretleri belirmeye başlamıştı.

EVOFONE öne sürüldüğü üzre insanları kandırıyor mu?

Peki, iddiaları oluşturan ana başlıklar neler:

 • Xiaomi’nin resmi internet sitesinde “International” sekmesinde halen ülkemiz yer almıyor.
 • Xiaomi tarafından resmi duyuru metniyle Türkiye satışlarını başlatmamış olması.
 • Hiçbir belge sunulmamış olması.

Bu üç meta bir araya gelince duyuruyu takip eden haftalar boyunca insanların ciddi bir baskısı oluştu. EVOFONE yaptığı açıklama ile bu durumun tamamen asılsız olduğunu duyurdu. Yapılan açıklamada “Xiaomi ve EVOFONE şirketleri arasında 2018 yılının Mayıs ayında uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde karşılıklı sözleşmeler akdedilmiş olup EVOFONE şirketi, Xiaomi’nin Türkiye distribütörü olmuştur. Sözleşmeler aynı zamanda Mi Shop açma, Türkiye’deki marka haklarını temsil etme ve koruma maddelerini de içermektedir.” ifadelerine yer verildi.

Diğer taraftan insanların resmi distribütör ve firmanın bizzat ülkede faaliyet göstermesi arasındaki farkı pek umursamadığı düşünülebilir. Örnek olarak Nintendo Türkiye ofisi ülkemizde olmamasına rağmen, geçtiğimiz ay Nintendo ürünlerinin resmi satışları için CD Media yetkilendirildi ve CD Media Türkiye resmi distribütör oldu.

Aynı şekilde Xiaomi, Samsung, Apple ve Sony gibi bizzat ülkemizde faaliyet göstermiyor, yani bir ofis açmıyor. Onun yerine ürünlerinin satış yetkisini EVOFONE’a vererek kendine resmi distribütör seçmiş oluyor.

Bu yüzden yukarıda saydığımız iddialar daha en başından çürütülmüş oluyor. Elbette Xiaomi’nin EVOFONE’a belli imtiyazlar sağladığını da eklemek gerekiyor. Çünkü şu anda iki farklı noktada Mi Shop’lar hizmete girecekleri günü bekliyorlar. Hatta SDN ekibi olarak, Vadi İstanbul’da bulunan Mi Shop‘a baskın düzenlediğimiz videoyu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Xiaomi Türkiye bilmecesi sona erdi!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Xaomi’ nin 2 saat önce yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’ de anlaşma yaptıkları bir firma yok!!!

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Xaomi’ bin 2 saat önce yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’ de anlaşma yaptıkları bir firma yok!!!

 3. Anonim dedi ki:

  EVOFONE’nun yöneticisin de tam bir JET FADIL tipi var..

 4. Anonim dedi ki:

  a2 yurt dışında nekadar. türkiyede nekadar ?

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Xiaaomi teknik servis hizmeti vermeye başlayınca daha önceden alınmış telefonlar da bundan yararlanabilecek mi?

  1. Anonim dedi ki:

   Hayır, destek verilmeyeceği söylenmişti hatta ama parasını verip yaptırtabilirsin diye düşünüyorum(o model gelmişse ülkeye)

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Samsung, Sony ve Apple Türkiye’de ofis açmıyor mu?!

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bak bak bak reklama bak.
  Tartışma sona ermiş miş.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Xiaomi International Website’si tam bir çöp. Sitenin çok fazla eksiği var. Yeni ürünler eklenmiyor, tanıtım yapılmıyor. Hala Mi 6 manşet olarak gösteriliyor. Geliştirilmesi ve güncel tutulması lazım.

" Xiaomi Türkiye bilmecesi sona erdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Xiaomi Türkiye bilmecesi sona erdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Xiaomi Türkiye bilmecesi sona erdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "