Okunma

Xiaomi kurucu ortağı istifa etti


02 Aralık 2019 Pazartesi 16:25
Xiaomi kurucu ortağı istifa etti

Xiaomi cephesinden gelen beklenmedik ayrılık teknoloji basınında gündem oldu. Xiaomi kurucu ortağı Lei Jun istifa etti. Jun’un istifa etmesi şirket içi rollerde de bir takım değişikliklere rol açtı. Yaşanan bu üst düzey istifanın ardından, Jun’un yerine kim geçecek?

Xiaomi kurucu ortağı istifası şirkette değişikliklere yol açtı

Yaşanan ayrılığın ardından Lei Jun‘un görevlerini, Redmi’nin lideri Lu Weibing devralacak. Bu ayrılığın diğer yansımaları şöyle olacak:

Eski başkan Lin Bin, Xiaomi Başkan Yardımcılığı, eski CFO Zhou Capital ise Uluslararası Ticaret Başkanlığı rollerini üstlenecek.

Yaşanan bu değişimin, şirketini gelecek planlamasına nasıl etki edeceğini şimdiden öngörmek zor. Ancak, Xiaomi ile yollarını ayıran Lei Jun, bu konuyu ele alarak bir istifa mektubu yazdı.

Lei Jun istifa etti

İstifa mektubunda Lei Jun işten ayrılma isteğini oldukça zarif bir şekilde ifade etti. Şirketten ayrılan yönetici yazısında gelecek yılın, Xiaomi için oldukça önemli olduğuna dikkat çekti. Daha güçlü grup ve yönetici kadrosuna ihtiyaç olduğunu belirten Jun, bunun için inovasyonu sürdürmek gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca Jun, önümüzdeki yılın özellikle 5G açısından büyük önem taşıdığını da vurguladı.

Markanın gelirleri son dönemde azalıyor

Firma yöneticisi ve aynı zamanda kurucu ortağı olan Jun‘un istifa sebeplerinden biri olarak tahmin edilen durum şirketin kazançlarındaki gerileme. Yılın üçüncü çeyreğinde Çin pazarındaki yavaşlama nedeniyle Xiaomi’nin akıllı telefondan elde ettiği gelir yüzde 7.8 azaldı. Bir analiz firmasının raporundan alınan bilgiye göre de şirketin pazar payı geçen yıl yüzde 13.1’ken bu yıl yüzde 9’a düştü.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Xiaomi kurucu ortağı istifa etti”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İstifası markaya zarar verecek oda bunu biliyor. Bununla beraber umarım yeni markasında başarısız olur… ki buda pek olmayacak gibi çünkü herşey kendi planı doğrultusunda işliyordur.

 2. Anonim dedi ki:

  Yeni bir marka geliyor desene

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Sadece istifa etti şirketteki ortaklığı devam ediyor hala.

   1. Anonim dedi ki:

    Hayır yeni bir marka ile geliyor weibo da açıklamlarına bak

" Xiaomi kurucu ortağı istifa etti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Xiaomi kurucu ortağı istifa etti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Xiaomi kurucu ortağı istifa etti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "