Okunma

Yandex’ten Windows Phone 8 Golü


23 Kasım 2012 Cuma 18:08
Yandex’ten Windows Phone 8 Golü

Yandex, dünya genelinde henüz yeterli popülariteye ulaşmış olmayabilir. Ne var ki; yoğun çalışmalar gösterdiği Rusya’da zirvede olmasının yanı sıra, faaliyetlerini artırdığı Türkiye pazarında da yükselmek için çalışıyor. Eylül 2011 yılından bu yana Türkiye’de hizmet sunan Yandex, Izvestia verilerine göre ülkemizde yüzde 1’in altında pazar payına sahip.

Yandex, yükselişini hızlandırmak adına Microsoft ile işbirliğine gitti. Windows Phone 8 platformunun artan popülaritesinden faydalanmak isteyen Yandex, yeni yapılan anlaşma çerçevesinde Türkiye ve Rusya’da satılan Windows Phone 8 cihazların varsayılan arama motoru olarak kullanılacak.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/nokia-lumia-920-4-1352807765.jpg

Bing’in özellikle ülkemizdeki bilinirliğinin oldukça düşük olduğu düşünüldüğünde, Microsoft açısından bunun doğru bir seçim olduğu görülebiliyor. Öte yandan, 2012 yılının ilk aylarında WP7 satışlarının Rusya’da iOS’u geçmesi de WP8’in Yandex’e yarayacağını gösteriyor.

Windows Phone 8; Türkiye’ye Nokia Lumia 920 ve HTC Windows Phone 8X ile giriş yapmış bulunuyor. Önümüzdeki dönemde orta seviye Lumia 820 ve HTC 8S’in de ülkemize gelmesi bekleniyor.

:: Mobilde sizce en güçlü arama motoru hangisi?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 yorum - “Yandex’ten Windows Phone 8 Golü”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yandex browserden

 2. SDN Okuru dedi ki:

  “google dan üstünlüğü varsa açıklayın aydınlanalım”
  .
  demokratik sonuçlar veriyor. yani paso büyük firmalara, holdinglere çalışmıyor gogle gibi. yüzbinlerce küçük firma, internet siteleri olmasına rağmen ulaşılabilir değil.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Arama motoru olarak Google Yandex’ten daha iyi ama bence haritalarda Yandex ön plana daha çok çıkıyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  burdan yandexe sesleniyorum türkçe sayfalarda ara ingilizce sayfalarda ara özelliği yakın bir yere *****

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yani yandexsi tercih etmeleri normal google’u mu tercih etsin android in karşısında mobile işletim sistemi google tercih edecek hali yok 🙂

 6. 3xpired dedi ki:

  Vallahi Yandex’in arama motorunu bilmiyorum da, mail servisi cidden iyi! Google’dan vazgeçiren tek servisi şuan için! 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yandex önce algoritmasını düzeltsin. Bazen saçma sapan alakasız sonuçlar çıkarabiliyor karşımıza.

 8. BrainPaid dedi ki:

  Bölge ile alakalı (yerel) olarak arama yapacaksanız mesela Türkiye içi, Yandex süzüp sana gösterebilir ama Google Dünya çapı arama yaparken daha kullanışlıdır. Bu yerel ve uluslararası aramaların ikisinde de başarılı bir motor yok.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  onlar bizim ülkemize önem veriyorsa bizimde onlara önem vermemiz lazım… bize yönelik yerel çalışmaların artacaktır.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  yandex ten bırakın cacık ı turşu bile olmaz. güzelim google dururken bu heryerde karşıma çıkan bol sponsorlu arsız YANDEX i niye tercih edeyim. yanlış sonuçlar, virüs gibi toolbar vs . birçok firmayla sponsor ilişkisi var gs fb takımları ile bile var. o nedenle sürekli karşımıza çıkıyor. google dan üstünlüğü varsa açıklayın aydınlanalım.

 11. alonespy dedi ki:

  bence gayet hoş bir haber…googledan daha iyi şuan…

 12. Evan dedi ki:

  Yandex ve silinmek bilmeyen toolbarlarından bıktım. Sırf bu yüzden defalarca format atmak zorunda kaldım. Virus gibi bulaşan bir arama motorunu neden kullanayım?

  Programlarınızı kurarken "Kurulum Detay"larını dikkatli okusanız böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. Aynı şeyleri zamanında Google tarafından az ç***** />

  Yandex ne demek ya da neye karşılık geliyor?

  “Yandex” ismini 1996 yılında, bugün Yandex’in Teknoloji Direktörü olan Ilya Segalovich ve yine bugün şirketin CEO’su olan Arkadiy Volozh koydu. Ilya ve Arkady sahip oldukları arama teknolojisinin özünü yansıtacak bir isim arıyordu. Böylece İngilizce "to index" fiilinden hareketle "yet another indexer" (bir dizin oluşturucu daha) ifadesini kısaltarak "Yandex" ismini türettiler. "Index"in ilk harfini Rusçadaki "Я” harfiyle değiştirdiler. "Я”, Kiril alfabesine özgü bir harf olmanın yanı sıra İngilizcede birinci tekil şahıs “ben” zamirini ifade eden “I” harfine de karşılık geliyor. "Я”, aynı zamanda, dille ilgili anlamında “языковой” kelimesinin baş harfini oluşturuyor. Böylece “языковой” ile “index”in birleşimi olan “Яndex” ismi türetilmiş oluyor. Dil indeksi anlamına gelen “Яndex” (Yandex) halk arasında da bu anlamda kullanılı***** color="#333333">“Yandex” ismi, arama motorunun Softool fuarında 1997 yılında tanıtılmasının ardından Rusça konuşulan ülkelerde kullanılmaya başladı. Yandex’in kullanıcı sayısı artınca Yandex ismi de Rusçaya yerleşti. Günümüzde bu ismi duymayan bir Rus bulmak zordur. Kullanıcılar bir sorunun cevabını aradıklarında Yandex’e başvurur. Bugün, bir soruya hızla cevap bulmak isteyen kişiye “Yandex’e sor” demek Rusçada yaygın bir kullanımdır.
  kaynak belge:

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bing dururken Windows Phone’da Yandex’i görmek büyük bir hayal kırıklığı. Görsel açıdan bile Bing’le yarisamaz. Keşke Windows Phone yerine diğer işletim sistemlerinde olsaymis. Microsoft’un bir tuşu Bing’e özel atamasının bir sebebi vardı malesef bu hareket arama konusunda Turkiye’den cekildiginin kanıtı ve Bing’in kamerayla foto bulma, çekilen fondaki yazıları tercüme etme, barkod okuma, Bing+Nokia Maps entegrasyonu gibi nimetlerden yararlanamayacagiz.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  bing in sonuçlarını hiç sevmememe rağmen, varsayılan arama motorunu bing yapıp browser dilini ingilizce yapınca çalan şarkıyı dinleterek arama, görsel arama özellikleri geldiği için yandex e, tarayıcı dilimi türkçe seçince bu özellikleri getirmeyen bing e selamlar

 15. SDN Okuru dedi ki:

  gümbür gümbür geliyor 😉

 16. engerex dedi ki:

  Avea inTouch’ta Yandex ürünlerini kullanıyor.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Yandex’ten bir cacık olmayacağını savunan beni şaşırttı.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  kötü yandex aramada çok başarıız google la göre. bing olsa iyi olurmuş bing aradığınız şeyi bumanızı sağlıyor

 19. SDN Okuru dedi ki:

  bing hala ülkemizde yerel değil. dolayısıyla biri gelecekti yandex gelmiş. helal olsun

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Yandex ne demek ya da neye karşılık geliyor?

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Yandex çok daha mantıklı bir seçim olmuş Binge göre fakat Windows Phone Marketplace hala tam olmamış gibi. Yoksa Lumia ve Yandexe diyecek yok.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Yandex ve silinmek bilmeyen toolbarlarından bıktım. Sırf bu yüzden defalarca format atmak zorunda kaldım. Virus gibi bulaşan bir arama motorunu neden kullanayım?

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar gerçekten çok çalışıyor.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Bing varken Microsoft’un böyle bir anlaşma yapması gerçekten şaşırtıcı.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  windows’un marketi gelişsin android faka bastı demektir. gerçekten çok stabil çalışıyor wp8’li telefonlar. internet deneyimi çok iyi görünüyor. ancak andorid’in en kral telefonunda bile sayfa yakınlaştırma ve uzaklaştırmalar tam bir felaket. google bu durumu neden düzeltmiyor acaba? Yoksa düzeltemiyor mu? bence düzeltemiyor olabilirler. 2.5 senelik hatayı yeni çözdüklerine göre 🙂

 26. SDN Okuru dedi ki:

  güzel atak yapmış yandex

 27. SDN Okuru dedi ki:

  yandex günlük ortalama 600.000 ziyaretciye sahip kendi sayyaclarına gö***** lider olmak için reklamdan çok daha fazlasına ihtiyacları var sonucları çok doğru değil alakasız sonuclar çıkarıyor öncelikle algoritmalarını güncelleme hızlarını değiştirmeleri lazım yoksa ilerlemeleri zor ayrıca adsense e rakip bir reklam platformu oluşturmazlarsa yayıncılar tarafından kullanılmayacaklar ve gelişmeleri %5 den ileri gidemez

 28. SDN Okuru dedi ki:

  yandex Azerbaycanda yasiyorum burada cok daha eskilerden var ama qaliba pazar payi dusukmus ama goole kullaniyorum

 29. SDN Okuru dedi ki:

  yaaandexle yandexle!

" Yandex’ten Windows Phone 8 Golü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yandex’ten Windows Phone 8 Golü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yandex’ten Windows Phone 8 Golü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "