Okunma

Yapımcısından büyük Siri isyanı!


12 Mart 2018 Pazartesi 08:00
Yapımcısından büyük Siri isyanı!

Dünya’nın ilk sesli asistanlarından biri olması nedeniyle bir hayli popüler olan Siri hakkında oldukça ilginç bir açıklama yapıldı. Sanal asistanın eş kurucusu Norman Winarsky ise asistanın Alexa ve Google Assistant’ın gerisinde kalmasının tek sebebinin Apple firması olduğunu belirtti.

Siri neden geride kaldı?

14 Ekim 2011 tarihinde Apple’ın iPhone 4S modelini tanıtmasıyla ortaya çıkan Siri’nin, üzerinden geçen yedi yılın sonunda en büyük üçüncü sanal asistan haline gelmesinin sebebi oldukça tartışılıyor. Bu tartışmaya da son noktayı Siri’nin eş kurucusu Norman Winarsky koydu.

Winarsky’e göre Apple, sanal asistanın aynı anda çok fazla şey ve çok fazla kişi olması için gereğinden fazla çabalıyor. Ve ortaya sonuç olarak da her şeyi yarım yamalak yapabilen ve hiçbir şeyi tam gerçekleştiremeyen bir asistan çıkıyor.

Winarsky açıklamasında Apple’ın 2010 yılında şirketi satın almasıyla birlikte belli bir plan çizdiğini ve bu plana göre sanal asca eğlence ve gezi amaçlı kullanılması gerektiğini belirtti. Yani bunu bir örnekle açıklamamız gerekirse, Siri uçuşunuzun iptal olduğunu sizin haberiniz dahi olmadan önce öğrenecek ve siz akıllı telefonunuzu cebinizden çıkardığınızda size aynı lokasyona farklı şekillerde nasıl gidebileceğinizi göstermiş olacaktı.

Fakat Apple’ın kafasındaki planlar büyük bir değişime uğradı ve sanal asistan şu anda iOS kullanıcılarının hayatlarındaki her alanda onlara yardımcı olmaya çalışıyor. En çok kullanılan özelliklerin başında da çeşitli zamanlayıcılar ve alarmlar kurulması ile hava durumu kontrolleri geliyor. Yine de Apple kullanıcıları ne yazık ki tüm sorularının yanıtlarını alamıyor ve Siri birçok noktada tıkanıp kalıyor.

Winarsky son olarak da Apple’ın uzun süredir aslında asla elde edemeyeceği bir mükemmellik seviyesine gelmeye çalıştığını belirtti. Ve firmanın boşa kürek çektiğini de söyleyerek sözlerini noktaladı.

:: Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yapımcısından büyük Siri isyanı!”

  1. Garez Darktonk Song dedi ki:

    siri=çöp… gerçekler acıdır…

  2. baca dedi ki:

    ”sonuç olarak da her şeyi yarım yamalak yapabilen ve hiçbir şeyi tam gerçekleştiremeyen bir asistan çıkı***** derken doğru demiş. siri beş para etmez. daha öncede yazdım. androiddeki ceyd-a 5 çeker. misal ceydaya feneri aç diyorsun anında açıyor, siriye aç diyorsun bir kere yakıp söndürüyor. ceydaya selamun aleykum deyince aleyküm selam diyor, siri merhaba diyor vs… apple bizim ceyda ekibine yalvarsın, belki yardımcı olurlar. ama çok stabil değilmi isheepler 😀

  3. Plammekrog dedi ki:

    Apple neyi mahvetmedi ki bunu mahvetmesin, Apple’ın kendisi hiçbir şeyi tam yapamıyor ki, asistanı ne yapsın? Sorsan her şeyi Apple icat etti sanarlar ancak insanları kandırmaktan başka gayesi olmayan ve yazılım fakiri bir şirketten söz ediyoruz.

" Yapımcısından büyük Siri isyanı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapımcısından büyük Siri isyanı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapımcısından büyük Siri isyanı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "