Yargıtay’dan Wi-Fi şifresi kararı! Her iki taraf suçlu!


04 Ocak 2020 Cumartesi 12:00
Yargıtay’dan Wi-Fi şifresi kararı! Her iki taraf suçlu!

Wi-Fi şifrenizi isteyen birisine “Hayır” cevabı verdiğiniz oldu mu? WiFi şifrenizi başkasıyla paylaştığınızda kişinin yasa dışı işlere bulaşması halinde başınıza ciddi iş açabileceğine dair onlarca haber ve uyarı ile karşılaşmışsınızdır.

Yargıtay internet bağlantısının paylaşılması konusunda emsal niteliğinde bir karara imza atarak yaşanabilecekleri gözler önüne serdi. Facebook sayfasına küfür ve hareket içeren mesajlar gönderilen bir vatandaş konuyu yargıya taşıdı.

Yargıtay’ın Wi-Fi şifresi kararı emsal niteliğinde!

2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin yolunu tutan davacı, mesajların gönderildiği IP adreslerinin davalılara ait olduğunu dile getirdi. Yargılamada davalıların cezalandırılmasına karar verildiğini, kararın kesinleştiğini, bu haksız eylem neticesinde kişilik hakkının zedelendiğini belirterek, manevi tazminat talep etti.

Hürriyet tarafından paylaşılan habere göre, suçun işlendiği bilgisayarın internete bağlandığı hat sahipleri ise davanın reddine karar verilmesi gerektiğini savundu.

Davalıların davacıyı hiç tanımıyor olmaları, sosyal, fiziki olarak aralarında manevi tazminata konu eylemi işlemelerini gerektirir bir ilişkinin olmaması, davalıların kişiliği, yapmış oldukları meslek her iki davalının da birbirini tanımamaları birlikte değerlendirildiğinde; manevi tazminata konu fiilin davalılar tarafından işlendiği hususunda yeterli kanıya ulaşılmadığına hükmetti.

Ceza Mahkemesi’nce davalı hakkında verilen HAGB kararının hukuk hakimini bağlamayacağına, diğer davalı hakkında ise verilen kesin hükmün Yargıtay denetiminden geçmeksizin kesinleştiği, bu davalı yönünden verilen hükmün de hukuk hakimini bağlamayacağı gerekçesiyle davanın reddine karar verdi.

Davacı bu kararı temyiz etti

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, davacının Facebook sayfasına sinkaflı sözler içeren mesajlar gönderildiğini hatırlatarak emsal nitelikte bir karara imza attı. Mesajların gönderildiği bilgisayarların IP numaralarının davalılara ait olduğu, davacının e-posta ve Facebook adreslerine mail ve mesaj atıldığı saatlerde, mailin ve mesajın bırakıldığı mail adresine davalıların internete çıkış yaptıkları IP adresi üzerinden bağlantı yapıldığı anlaşıldığı vurgulandı.

Mesajların gönderilmesinden hat sahibi davalıların sorumlu olduğunun belirtildiği kararda; “Bu nedenle; gönderilen mesajlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde, her iki davalının da yazılan mesajlardan sorumlu olduğu kabul edilmeli ve uygun bir miktar manevi tazminata hüküm edilmelidir. Bu yön gözetilmeden yanılgılı gerekçe ile davanın tümden reddine karar verilmesi doğru görülmemiş, kararın bozulması gerekmiştir. Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen nedenlerle bozulmasına oy birliğiyle karar verildi.” denildi.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Yargıtay’dan Wi-Fi şifresi kararı! Her iki taraf suçlu!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  İNTERNET ŞİFRESİ KIRILIYOR DİYORLAR, ÖYLE BİR ŞEY OLUYOR VEYA WİFİ ŞİFRESİ ÇALINIYORSA NE OLUYOR? BU İNTERNETİ KULLANIYORUZ AMA ÇOK DA ANLAMIYORUZ.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  5651 yasasına göre internet hizmetini sağlayan işletmeler hotspot ile wifi kullanıcıların internet trafiklerini loglaması gerekmektedir. Bu şekilde elde edilecek loglar ile suç işleyen kullanıcıları tespit etmek daha kolay olacaktır.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  ıyı karar

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  saçma sapan karar birisi bıçakla adam öldürürse bundan bıçağı satan kişi sorumlu olur mu?. internet bağlantısı da böyle bir şey.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  saçma bir karar. yüzlerce kişinin bulunduğu bir mekan,herkes mekanın wi-fi sini kullanıyor. Ne olacak o zaman?

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok genel anlamda doğru bir karar ama bunu kısa sürede hatasız hayata geçirmek zor iş

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  beni örnek alın asla internet kullanmam.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Dedi İnternette yorum yapan arkadaş 😀

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Belediye nin Wifi ından yapsalardı belediye başkanına ceza mı yazılacak şimdi ? Bu ara enteresan kararlar alınıyor

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  internet alemi tehlikeli beyler benim gibi 3310 kullanın kafa rahat

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   3310 kullanıyorsun, internet tehlikeli de bu mesajı nasıl atabildin.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Bosa nefes aliyorsunz akilli telefondan mesaj atip 3310 kullaniyorum havasi. Baska kapiya

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Kısacası ne olmuş anlamadım

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Facebook mahkeme karari ile istenirse ip veriyor, fakat burada internet cafe isletenler ayvayi yedi, birisi cafeden birisine kufur etse cafe cide ceza alacak demek, yada cafetaryalar vesaire yerler.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Kafelere bişey olmaz onlar zaten sabit ip ile çalışır kameradan hangi makina dan atıldığı tespit edilir atan ayvayı yer yani

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Facebook ip vermiyor ki bunda bir yanlışlık var. Şahıs Facebook hesabının kendisine ait olduğunu kabul etmiştir.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Facebook ip vermiyor mu? Sözde Twitter da vermiyor ama anonim hesaplar nasıl takır takır yakalanı***** vermiyoruz demesine inanmayın vermeseler nasıl engellemeleri kalktı.Akıllı olun biraz.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Mailden bulmuşlar fesyten değil

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Herhangi bir ülkede hizmet veren fakat o ülkenin kanunlarından bağımsız hareket eden bir firma söz konusu değildir. Eğer facebook Türkiye’de mahkeme kararlarına uymasaydı, şuanda hizmet vermesi mümkün olamazdı. Zaten wikipedi’nin bu zamana kadar kapalı kalmasının gerçek sebebi de bu, adamlar Türkiye’den çıkan mahkeme kararlarını sallamadıklarından erişime tamamen kapatıldı. Facebook, youtube, twitter da zamanında bu yolu denedi ve olmayacağını anlayınca işbirliği yapmaya başladılar, o yüzdendir ki o zamandan beri bu üç siteye erişim yasağı konulmuyor.

" Yargıtay’dan Wi-Fi şifresi kararı! Her iki taraf suçlu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yargıtay’dan Wi-Fi şifresi kararı! Her iki taraf suçlu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yargıtay’dan Wi-Fi şifresi kararı! Her iki taraf suçlu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası