Okunma

Vodafone köy ve kasabalara “KODLAMA” götürecek


01 Mayıs 2018 Salı 10:40
Vodafone köy ve kasabalara “KODLAMA” götürecek

Teknoloji, günden güne gelişiyor. İş böyle olunca, gençler ve yetişkinler kendilerini teknolojiye adapte etmek zorunda kalıyor. Çünkü gelecek, teknoloji ile iç içe olacak. Ayrıca geleceğin teknolojisi, her şeyin birbirine entegre olan cihazlar olarak öngörülüyor.

Bu öngörüden yola çıkarak, gelecek nesiller için yeni teknoloji odaklı meslekler de doğacak. Bu mesleklere adapte olmak için teknolojiye hakim olmak da gerekecek. Sadece teknoloji hakim olmakla kalmayıp, onunla iç içe yaşamak da önemli ve bunun için birtakım projelerde geliştiriliyor. Bu projelerin en başında “Yarını Kodlayanlar” geliyor.

Yarını kodlayanlar projesi ve detayları

Yarını kodlayanlar projesi, 7 ile 14 yaşı arasındaki gençlerle Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etmesi planlanıyor. Bununla birlikte, bu projeye destek veren Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat, genç nesilleri eğitmek için güçlerini bir araya getirdi ve gençlere kodlama bilincini yaymak için tüm çalışmalarını sürdürüyor.

yarını kodlayalar

Proje kapsamında Nisan 2016’dan bu yana 30 ilde 12 bini aşkın çocuğa ulaşan Türkiye Vodafone Vakfı, projenin üçüncü yılında, içlerinde köy ve kasabalarda yaşayanların da olduğu 20 bin çocuğa daha ulaşacak. Ayrıca Nisan 2019 sonuna kadar toplam 60 ilde 30 binin üzerinde çocuğu kodlamayla tanıştırmayı hedefliyor.

Bu proje ile birlikte çocuklar, sadece teknoloji tüketicisi olmayıp, aynı zamanda yeni teknoloji ya da dijital eser yaratmanın yollarını da öğrencek. İş böyle olunca, eğitimde fırsat eşitliğini yakalamak amacıyla, kodlama eğitimine ulaşmakta zorluk çeken sosyoekonomik anlamda dezavantajlı bölgelerdeki çocuklara da bu fırsatı sunmak üzere bir eğitim TIR’ıyla Anadolu turuna çıkacak. Yarını Kodlayanlar Eğitim TIR’ı ile yaklaşık 7 ayda 12 ilde köy köy, kasaba kasaba dolaşılarak 5 bin çocuğa kodlama eğitimi verilmesi hedefleniyor.
yazarNurullah Akbıyık

Teknolojiyi çok seven Nurullah, boş vakitlerinde yabancı dizi ve film izlemeye bayılır. Ayrıca oyun delisidir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Vodafone köy ve kasabalara “KODLAMA” götürecek”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Önce çekim gücü götürsünler 😆

 2. isa koç dedi ki:

  Bu firmadan biraz kıllanmaya başladım. Bir yandan çiftçinin üretim aşamasına akıllı üretim diye bir proje ile giriş yaptı şimdi kodlama. Hani temiz düşünürsen fikirler güzel falan ama işin için de bir İngiliz firması olunca, ingilizinde geçmişte yaptıkları akıllar da olunca bana pek güzel bir izlenim vermiyor. Yine de temkinli olmakta yarar var.

  1. Kerim dedi ki:

   Aynen. Sagda solda parasutle atilmis bolgede bulunmayan, fakat oradaki bitkileri yiyen bocekler bulunuyor.

 3. Anonim dedi ki:

  Mobil test

 4. Anonim dedi ki:

  Test 2

 5. Anonim dedi ki:

  Test

" Vodafone köy ve kasabalara “KODLAMA” götürecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vodafone köy ve kasabalara “KODLAMA” götürecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vodafone köy ve kasabalara “KODLAMA” götürecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "