Okunma

Yaşlanmak yakında tarih olabilir!


02 Kasım 2017 Perşembe 07:00
Yaşlanmak yakında tarih olabilir!

Bilim insanlarının tarihte FDA onayı alabilecek kadar gelişmiş ilk yaşlanma yavaşlatma yönteminde testlerin ilk aşaması başarılı oldu. Yapılan testlerde ortalama 76 yaşındaki kişilerin vücut zindeliğinde de önemli gelişmeler kaydedildi.

Yaşlanma bir dert olmaktan çıkabilir!

Mezenkimal kök hücrelerin donörlerin omur iliklerinden alınmasıyla uygulanabilen tedavide bu hücreler direkt olarak yaşlı ya da hasta kişinin vücuduna enjekte ediliyor. Enjeksiyonun ardından yaşlı kişinin kırılganlığının azaltılması hedefleniyor. Yani bu yöntemle yaşlanma tamamen durdurulamasa da, yaşlı kişilerin çok daha iyi bir sağlık durumu içerisinde olmaları sağlanabiliyor.

yaşlanma

Yapılan açıklamaya göre üç aşamalı bir test sürecinin ilk aşaması başarıyla sona erdi. İlk aşamanın plasebo destekli deneylerinde ise gerçekten tedavi gören kişilerde önemli gelişmeler görüldü. Testin ikinci aşaması da yakında başlayacak.

İkinci aşamanın ardından çok geniş kapsamlı bir üçüncü aşama gerçekleştirilecek ve ardından da tedavi yöntemi, FDA onayını alabilmek için beklemeye başlayacak. Yaşlanmayı yavaşlatma konusunda önemli bir adım olduğunu söylemek yanlış olmaz.

:: Yaşlanma sizce tamamen durdurulabilir mi?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Yaşlanmak yakında tarih olabilir!”

 1. Ercan Aksu dedi ki:

  Haber fotoğrafında Hakan Peker’in olması çok manidar 😀

 2. Superman dedi ki:

  Ölümsüzlük değilde bazı yılları daha uzun yaşasam bana yeter. Özellikle 20 30 arası 10 yıl süreceğine 20 yıl sürsün.

 3. TAYLAN dedi ki:

  haberin görseline Hakan Peker cuk oturmuş, bana da sorsanız ilk aklıma o gelir adam yaşlanmıyor resmen!

 4. YokArtık dedi ki:

  Lan manyak mısınız Hakan Peker’in bu haberle ilgisi ne ?

 5. Kerim dedi ki:

  Emeklilik yasini daha yukari cikartirlar. Gerci emeklilik diye bir sistem cok sacma ama, mecburuz biz buna.

 6. İsmail dedi ki:

  Yaşlanmaya çare bulabilirsiniz belki ama ölüme asla.. çünkü “Her nefis ölümü tadacaktır : Ankebut-57 “

" Yaşlanmak yakında tarih olabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yaşlanmak yakında tarih olabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yaşlanmak yakında tarih olabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "