Yazılıma hangi dili öğrenerek başlanmalı? (Video)


26 Temmuz 2020 Pazar 12:00
Yazılıma hangi dili öğrenerek başlanmalı? (Video)

ShiftDelete.Net olarak yeni bir video ile karşınızdayız. Bu videomuzda yazılıma ilgi duyan veya yazılım dili öğrenmek isteyenlerin çok merak ettiği bir soruya cevap veriyoruz. Yazılıma hangi dili öğrenerek başlanmalı? İşte merak edilen tüm detaylar!

Tek bir yazılım dili ile yazılımcı olunmaz!

Son zamanların popüler mesleklerinden biri olan yazılım dünyası herkesin şüphesiz ki merak ettiği konuları içerisinde barındırıyor. Yazılım öğrenmek isteyen kişiler genel olarak kendilerine bir dil arayarak yazılımcı olmaya çalışıyor. Ancak yapılan yanlış yazılım dili tercihleri ile kendilerini ilerleyen dönemler için kötü etkileyebiliyorlar. İşte bu videomuzda yazılım dünyasına giriş yapmak isteyen, aklında fazlasıyla soru olan kişilerin sorularını cevaplıyoruz. Hadi sizi daha fazla uzatmadan videomuz ile baş başa bırakalım. İyi seyirler!

Genel olarak kaynaklarda yazılıma HTML ve CSS yazılım dili ile başlanmasıyla alakalı bilgiler görebilirsiniz. Bu 2 yazılım dilini öğrendiğiniz zaman maalesef yazılımcı olmuyorsunuz. Bundan dolayı da bu yazılım dilleri arasına JavaScript‘i de katarsanız bir yazılımcı olabilirsiniz. Ancak genel olarak bu yazılım dilleri çoğu kişi tarafından bilindiği için iş bulma konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Buna ek olarak da yazılıma nesne yönelimli bir yazılım diliyle başlamanızda oldukça önemli.

C# ve Java yazılım dilini öğrenerek nesne yönelimli bir programlama dili öğrenmiş olacaksınız. Ancak ilk olarak C# ile başlanmasını sizlere tavsiye ediyoruz. Özellikle yıllardır Windows kullanan kullanıcılar için büyük bir avantajı bulunan bu yazılım dili ile oyun ve  mobil uygulama geliştirmeleri de yapabilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Yazılıma hangi dili öğrenerek başlanmalı? (Video)”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok yanlış yönlendirmeler var. C++ bilmeyen c# veya javanın altında yatan referans pointer kavramlarını zor anlar. Ayrıca javascripti de her yönüyle bilen iş bulmakta zorlanmaz. Yeter ki referans gösterebileceği bir proje olsun..

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   bence C++ En iyisi.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Yazılıma, yazılım dili öğrenerek başlanmaz. Yazılım dilleri sizin işi yaparken kullandığınız aracınızdır. Tornavida kullanılması gereken yerde pense kullanamazsınız. Hangi işi yapmak istiyorsanız ona uygun tercih yapmalısınız. Esas nokta işin mantığını öğrenmektir. Bu mantık algoritma olarak geçer. Algoritmaya hakim olmayan, olasılığı bilmeyen insandan yazılımcı olmaz. Yazılımcı satranç oyuncusu gibidir. Yazdığı kodun değil 1 adım, 10 adım ötesini kestirebilmeli, sonuçlarını fark edebilmeli, kodu önce zihninde akacak şekilde tasarlayabilmeli.

  OOP, C# ve Java önerileri tam Türk yazılımcı zihniyetini gösterir nitelikte. OOP kullanışlı ve okunmayı kolaylaştıran, özellikle ekip çalışmalarında olmazsa olmaz hale gelmiş bir yapıdır. Fakat 10 satırlık iş yapılacak yerde OOP kullanmanın anlamı yoktur. Siz o 10 satırı yazabilmek için projeye 1000 satır daha ekleyeceğinizin bilincinde olmalısınız.

  İşin özü şu, dili yapacağınız işe göre seçersiniz. Ne iş yapacağınıza karar vermeniz daha olumlu olur. Veri mi işlenecek, grafik mi işlenecek, servisler üzerinden veri alışverişi mi yapılacak, sabit bir exe yazılıma mı ihtiyaç duyuluyor, web çıktısı mı gerekiyor? Bunlara karar verdikten sonra gerekirse tek bir projede tek bir dili kullandığınız günleriniz olacak. Hayatınızı tek bir dile endekslemek geri kalmanıza sebebiyet verecektir. Günümüz devrinde her teknolojiden iyi kötü haberdar olup en azından mantık çerçevesinde burada geliştirme yapabilecek yetkinlikte olmalısınız. Bir dili hatmetmek gibi bir yöntem zaten yok. Onu aklınızdan çıkartın.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  İngilizce bilin sonra Html Css JavaScript react node Mongo db express gibi teknolojileri öğrenin iş ***** C#’a Java’ya sadece gerek ***** ve Java mentörünüz yani yol göstereniniz olmadan bence kolay öğrenilecek diller değil çabuk soğursunuz bu dillerden.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Olmak istediğiniz konumda birisini bulun ve haline bakın. Sonra bir daha düşünün.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu pandemi döneminde sizi ofise çağıran bir işveren ile çalışmayın.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Sabah 8 akşam 6 çalışmayın. Mesai saatlerini kendiniz belirleyin ama hakkını verin. Başlangıç olarak en az 1000 Euro maaş isteyin, vermezlerse eve gidip yatın. Sigorta priminizi eksik yatıran esnaf tipli patronla çalışmayın. İşsiz kalmaktan korkmayın, işsizken gidin evlenip çocuk yapmayın. Gerçekçi ve profesyonel hayat yaşayın. Olmuyorsa da dert etmeyin, herkes herşeyi yapmak zorunda değil. Kendinizi kullandırmayın.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Matematik bileceksin geometri bileceksin kıvrak bir zekan olacak olasılık nedir bileceksin

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Önce büyükbaş hayvan yetiştiriciliği öğrenin. Yazılım sektöründe dayanamaz 40 yaşına gelmeden köyde yaşama hayalleri kurmaya başlarsınız nasılsa.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir dilin oop olması onun gücünü göstermez ne yazık ki, örnegin c dili object oriented bir dil değil

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Asla ssk lı çalışan bir yazılımcı dan tavsiye almayın

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bildiğiniz diller ile bir projesi geliştirin eksikleri görün. Zaten ne yapacağınıza kendiniz karar vereceksiniz

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Hocam 8. Sınıfım Python,HTML5,Css3,C++ biliyorum sizce bunlarla ne yapabilirim?

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Yazılım denilen sey hesap Makinesi kullanmak gibi birşey. Başka bir numarası yok. Elinizdeki varsa büyük verileri farklı bir algoritma ile değerlendirip farklı bir hizmet vermeyeceksiniz uğraşmayın. Firmalarda hazır templatelere servis yazar, kredi kartı bağlantısı yaparsınız. Ben marangoz olmayı seçtim, evlere gidip ölçü alıyorum hazır mutfak kabinleri kestirip montaj ediyorum, ayda 8-10.000 kazanıp yatıyorum. Beyninize gözlerinize yazık, yorumlayın pc başında

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  İşyerinde patron da sizinle aynı zorlukta ve emek vererek çalışmıyor ise ucuza çalışıyorsunuzdur. İşi bırakın

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Para kazanacak işler yapın. Ticaret yapın. Çorap satın, ip satın ama sabahtan akşama kadar bir işyerinde oturup yok olmayın. Zaman değerlidir.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Çocukları zehirlemeyin. Modası geçmiş tartışmalar bunlar.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Web browser üzerinden bir şeyler yapacaksanız zaten html css js az da olsa bilmeniz lazım. Sonrasına karar vermek kolay. Yazılımcıyım diyenlerin neredeyse tamamı framework ler üzerinden iş yapar. 3000 4000 tl ya hazır yapıları özelleştirip yolunuza devam edeceksiniz. Yok ben istersem bütün senaryoyu kendim kurarım, hazır yapıyı alır bambaşka bir hale getiririm derseniz bu seferde emeğinize karşılık bulamazsınız. Bu aşamada belki yurtdışı çözüm olabilir. Yurtdışı bana uymaz derseniz yatın dinlenin. Kasmayın

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Önce basitinden hızlıca Html css js öğrenin. Eğer ki kod yazıp senaryo oluşturmak hoşunuza giderse nesne yönelimli dillere geçersiniz. Boşuna kendini yormayın. İş bulmak ikinci aşama. Önce yazılım size uygunmu onu görün. Bütün dilleri bilseniz de iş size uygun değilse zaten yine işsiz kalırsınız.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Şuanda HTML5 Ve Css3 Biliyorum Sence Şimdi Ne Yapmalıyım Hocam Lise 3’e Gidiyorum İlerde Siber Güvenlik konusunda Kariyer Yapmak İstiyorum

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   JavaScript sonra NodeJS öğren. HTML ve CSS öğrendiğine göre Web Development da yapacaksın, o zaman ReactJS de öğren.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Şuanda HTML5 Ve Css3 Biliyorum Sence Şimdi Ne Yapmalıyım Hocam Lise 3’e Gidiyorum İlerde Siber Güvenlik konusunda Kariyer Yapmak İstiyorum

" Yazılıma hangi dili öğrenerek başlanmalı? (Video) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yazılıma hangi dili öğrenerek başlanmalı? (Video) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yazılıma hangi dili öğrenerek başlanmalı? (Video) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 2. 2 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 3. 3 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 4. 4 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 5. 5 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 6. 6 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 7. 7 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 8. 8 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 9. 9 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 10. 10 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk